W Wielkopolsce będą uzdrowiska takie same jak w Ciechocinku?

Słowacja i Austria wcale nie mają bogatszych wód termalnych od tych, które znajdują się na wyciągnięcie ręki pod wielkopolską ziemią. A jednak to właśnie tam, a nie u nas uczyniono z gorących źródeł żyłę złota. Czy to oznacza, że nie potrafimy wykorzystać naszych bogactw?

Na razie odwierty solanki chlorkowo-sodowo-bromkowe od lat są zamknięte. A przecież idealnie nadają się na wybudowanie ośrodka leczniczo-rekreacyjnego. Badania wykazały, że złoża posiadają walory lecznicze, więc kuracjusze przyjeżdżaliby leczyć swoje chore stawy i kości, a turyści pławiliby się w basenach wypełnionych ciepłą, leczniczą wodą.

Władze gminy Zaniemyśl mają gotową koncepcję, aby na pustych dzisiaj rolniczych polach wybudować kompleks w niczym nieustępujący tym, do których jeżdżą dzisiaj Wielkopolanie. Jakoś jednak nie garną się inwestorzy. Owszem, byli, porozmawiali, wiedzą, na czym interes polega, ale więcej się nie pokazali. Nawet nie wiadomo, czy zabrakło im odwagi, chociaż tej, jak mówi wicewójt nie trzeba. Takie inwestycje już na siebie pracują i choćby w Pyrzycach koło Szczecina obliczyli: na zwrot wyłożonej gotówki czeka się tyle, ile po wybudowaniu hotelu.

Zaniemyśl nie jest jedyną gminą w powiecie średzkim, gdzie może powstać sanatorium, kąpieliska i komfortowe SPA, wykorzystujące naturalne bogactwo. Koszuty słynące dotąd z Muzeum Ziemi Średzkiej zlokalizowanym w zabytkowym dworku mają odwiert IG-2 Środa, który może stać się drugą atrakcją. Temperatura wody, którą kiedyś wypuści się z zamknięcia,ma 40,5 stopni Celsjusza i także posiada walory wód leczniczych w niczym nieustępujące nawet tym w Ciechocinku!

Wiele starań o dostęp do termalnych zasobów poczyniono w Czeszewie, w nieopodal położonym powiecie wrzesińskim. Jednak i tutaj wszystko stoi w miejscu. Jest odwiert „Joanna”, z którego wodę chlorkowo-sodową ministerstwo zdrowia uznało za leczniczą. Jest społeczne towarzystwo, którego celem jest wybudowanie ośrodka o nazwie Czeszewo-Zdrojowisko. Nie można się tylko dogadać z rolnikiem, który swój ugór z „Joanną” traktuje jak roponośne pokłady.

Według wykazu Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie nie wszędzie termalne wody leżą odłogiem jak w Wielkopolsce. W Uniejowie (woj.łódzkie) gorące źródło wypływa, pracuje na powierzchni, a potem na powrót wpompowywane jest do ziemi, aby się ogrzało. Pyrzyce z piętnastoma tysiącami mieszkańców wykorzystują swoje źródła we wszystkich możliwych dziedzinach – od ogrzewania mieszkań do planowanego sanatorium.

Kąpieliska, jako najtańsze i najprostsze wykorzystanie termalnych złóż, powstają jak grzyby po deszczu również w południowej Polsce. W Bukowinie Tatrzańskiej będzie ich tuzin. Na Podhalu już są trzy, a dwa właśnie są budowane. W Krakowie powstała polsko-słowacka spółka, która będzie korzystać z doświadczeń Słowaków, a więc szybko wdroży to, co dotąd nie wychodzi Wielkopolanom.

Poznań przejdzie do historii jako miasto, które zmarnowało 20 lat na opowiadanie, co by było, gdyby powstały termy nad Jeziorem Maltańskim. Zainteresowane podziemnym, ciepłym i leczniczym bogactwem są samorządy w Koninie, Kole, Czarnkowie. Na razie od pomysłu do realizacji droga jest bardzo daleka.

Termy mogą mieć wielkie znaczenie dla rozwoju gospodarczego jako źródła energii, lecznictwa, turystyki. Uzdrowiska, domy wczasowe, kąpieliska stworzą nowe miejsca pracy i wesprą miejscową gospodarkę. Ziemia od Poznania do Gorzowa kryje najbogatsze źródła wód termalnych z temperaturą nawet do 700 stopni Celsjusza.

Źródło: poznan.naszemiasto.pl

Najpiękniejsza wieś nad morzem...
Ustronie Morskie jest piękną wsią wyspecjalizowaną w obsłudze ruchu turystycznego. Jest to jedyna miejscowość...
Senior w sanatorium
Sanatoria to miejsca, w których podupadli na zdrowiu ludzie mogą skorzystać z szeregu zabiegów odnawiających...
Bieniszew - Rezerwat Przyrody
Rezerwat Pustelnik to stosunkowo młody rezerwat przyrody, bo powstały w 1997 roku w celu ochrony fragmentu...
Majowy weekend w Licheniu
Maj, piękna pogoda, długi weekend i ... wypoczynek. Już od kilku lat panuje zwyczaj, iż długi weekend...
Spacer po najstarszym polskim mieście - Kaliszu
Położone w malowniczej dolinie rzeki Prosny najstarsze miasto w Polsce - Kalisz - cieszy się wśród turystów...
Zima nad wielkopolskimi jeziorami
Jak przystało na styczeń - zima w pełni. Minusowe temperatury, zamarznięte samochody, zdenerwowani pasażerowie...