Ustronie Morskie jest piękną wsią wyspecjalizowaną w obsłudze ruchu turystycznego. Jest to jedyna miejscowość w Polsce, która posiada aż dwa mola. Są bardzo okazałe, a władze gminne dbają o to, żeby turyści mogli przez cały rok bezpiecznie z nich korzystać.
Piękne i szerokie plaże to istny raj dla osób lubiących wypoczywać nad wodą. Do Ustronia Morskiego każdego sezonu napływa bardzo dużo turystów, przez to widać, jak wieś ta tętni życiem. Piękny niewielki port rybacki nadaje temu miejscu niezwykłego uroku.
Początkowo była to wieś rybacka, która wraz z napływem turystów zyskała coraz większe uznanie wśród odwiedzających. Przed pierwszą wojną światową Ustronie Morskie należało do Niemiec, dlatego do tego okresu miejscowość cieszyła się sporym uznaniem wśród Niemców. Jej rozwój przyspieszyła budowa linii kolejowej Kołobrzeg – Koszalin w 1899 roku. Po przejęciu tych terenów przez Polskę nadano jej początkowo nazwę Ustronie Nadmorskie.
W okresie ostatnich kilkunastu lat baza noclegowa i gastronomiczna znacznie się rozbudowała i Ustronie Morskie stało się bardzo pożądanym celem w oczach wielu turystów.
Bardzo dobrze rozbudowana baza hotelowa, sanatoryjna wzbogacona o oferty prywatne, a także pola namiotowe gwarantuje nam, że nawet w szczycie sezonu powinniśmy bez problemu znaleźć odpowiednie lokum. Szeroka oferta lokali gastronomicznych i jadłodajni umożliwia nam wybór menu według upodobań. Ceny w Ustroniu są przystępne i to od nas przede wszystkim zależy ile stracimy na wyjazd. Zależy to oczywiście od tego gdzie będziemy spać i jak będziemy się stołować. Wybór jest naprawdę szeroki. Znajdziemy tu smażalnie ryb, pizzerie, restauracje lokalne serwujące typowe polskie potrawy, a także takie, które sprzedają fast foody, gofry, lody, przekąski. Znajdziemy tu bardzo dużo sklepów z pamiątkami i praktycznie gdzie się nie ruszymy jakiś spożywczak, w którym kupimy świeże pieczywo i wędliny na śniadanie.
Nie można się tu nudzić, ponieważ obok takich typowych metod spędzania czasu wolnego jak całodniowe opalanie się na plaży w sezonie możemy skorzystać z wielu ciekawych atrakcji. Dostarczają one wrażeń zarówno dzieciom jak i dorosłym. Po pierwsze w Ustroniu jest wesołe miasteczko, które wyróżnia się swoimi rozmiarami wśród raczej niskich zabudowań. Na pierwszy plan wysuwa się kolejka górska, która dominuje wśród innych atrakcji. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka turystyczna. Z portu możemy wybrać się na wycieczkę kutrem rybackim specjalnie przystosowanym do obsługi turystów. Ponad to bardzo popularną formą rozrywki w czasie wakacji jest przejażdżka na tzw. bananie, który jest ciągnięty przez motorówkę. Dużą zaletą Ustronia Morskiego jest fakt, że sąsiednia miejscowość Sianożęty posiada trawiaste lotnisko sportowe, z którego możemy wylecieć motolotnią lub małym samolotem sportowym oczywiście w towarzystwie doświadczonego pilota. Wieczorem życie w Ustroniu Morskim nie cichnie, a wręcz przeciwnie. Znajdują się tu dwa kluby Bursztynowa i Malibu, w których codziennie można wypić zimnego drinka i potańczyć przy rytmie muzyki w towarzystwie pięknych pań i przystojnych panów. Dodatkowo wielu posiadaczy restauracji z ogródkami organizuje dancingi, na których przeważnie gra orkiestra, a repertuar opiera się o stare sprawdzone przeboje. Takie lokale są ulubionym miejscem spędzania wieczorów przez osoby dojrzałe. Kolejną rozrywką jest kino, które jest małe i raczej nie prezentuje premier o czasie, ale los szczęścia może sprawić, że i w nim spędzimy urocze chwile. W sezonie w Ustroniu Morskim organizowane jest tzw. morskie miasteczko, którego hasłem przewodnim są zawody sportowe (siatkówka plażowa, itp.). Jest to doskonała rozrywka dla widzów, a chętni mogą rozegrać własny mecz.
Oprócz tego wszystkiego wieś Ustronie Morskie oferuje nam możliwość zwiedzania kilku ciekawych miejsc. Z zabytków architektonicznych chyba jedynym dobrze zachowanym miejscem jest neogotycki, jednonawowy kościół z 1884 roku. Natomiast w nadbrzeżnych lasach na wschód od miejscowości znajdują się resztki fortyfikacji wojskowej z lat pięćdziesiątych, które były częścią nadmorskiej linii obrony w powojennej Polsce. Znajdują się tam między innymi cztery sowieckie działa o kalibrze 130mm, które nie zostały zdemontowane po reorganizacji wojska w tej części kraju. Miały one służyć obronie portu w Kołobrzegu. W lasach tych znajdziemy jeszcze potężne schrony i działobitnie. W czasach PRL na plażach i wydmach Ustronia znajdowały się stalowe budki wyposażone w wielkie lornety, które wykorzystywane były przez żołnierzy ochrony pogranicza. Oprócz tego na terenie gminy Ustronie Morskie znajduje się najstarszy dąb w Polsce „Bolesław”, który liczy sobie ponad 800 lat i jest starszy od najbardziej znanego dębu „Bartek” o ponad 100 lat. Obok niego stoi jeszcze dąb Warcisław, który ma ponad 640 lat.
Jak widać atrakcji jest tu bardzo dużo i trudno się tutaj nudzić. Jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że Ustronie to wioska turystyczna bez praw miejskich to jest to jedna z najpiękniejszych wsi nadmorskich, którą warto odwiedzić. Niepowtarzalny klimat, piękne plaże, wiele możliwości aktywnego wypoczynku sprawiają, że każdego roku przyjeżdża bardzo dużo turystów z Polski i zza zagranicy, a fakt, że goście wracają tu w kolejnych latach mówi nam wszystko…
Jeśli chcesz przekonać się sam o urokach tego miejsca – odwiedź Ustronie Morskie – małą perłę Bałtyku.
Tomasz Zendlewicz