Jak przystało na styczeń – zima w pełni. Minusowe temperatury, zamarznięte samochody, zdenerwowani pasażerowie transportu publicznego i beztrosko rzucające się śniegowymi kulkami dzieci. Wszyscy oczekują na ferie i urlopy. Wyjeżdżamy najchętniej w góry. Czy pogoda nie zawiedzie? A jaka sytuacja panuje nad jeziorami. Warto się o tym przekonać!
Jako że region Wielkopolski słynie z licznych jezior i pięknie położonych ośrodków wypoczynkowych, o tej bądź co bądź nietypowej porze roku jak na nadjeziorny relaks, wybrałam się tam osobiście. Pogoda dopisała – mróz i słońce – idealne warunki. Co chwila mijałam innych spacerowiczów. Na więcej atrakcji nie liczyłam, a jednak…! Co więc jeszcze można robić w mroźne dni nad wielkopolskimi jeziorami?
Nadjeziorne zimowe krajobrazy, to znakomite miejsce również dla obserwatorów przyrody i fotografów. Można znaleźć tam ciszę, natchnienie… lub zagubiony w letnim sezonie ręcznik.
Wybierając się nad wodę zimą, pamiętać trzeba o łabędziach i kaczkach. Od kilku lat, systematycznie coraz więcej osobników zostaje na terenie Polski – tam, gdzie stacjonują przez cały rok. Z przyzwyczajenia nie odlatują one do cieplejszych krajów. Liczą na pomoc ludzi i domagają się od nich pokarmu. Zamarznięte akweny wodne, to dla ptactwa bardzo trudny czas. Czasem wręcz walka o przetrwanie, o to, by nie przymarznąć do lodowej tafli. Łabędziom ciężej też w tym okresie znaleźć wartościowe rośliny wodne, które w innych porach roku stanowią główny składnik ich pożywienia. Dokarmianie łabędzi może być dużą atrakcją szczególnie dla dzieci. Wyjeżdżając więc w czasie mrozów nad jeziora, zabierzmy z domów trochę chleba lub ugotowanych ziemniaków, a łabędzie przypłyną do nas i zauroczą swoim wdziękiem.
Pora teraz na ucztę dla człowieka. Odwiedzając większe miejscowości wypoczynkowe można liczyć na to, że miejscowe knajpki i restauracje nawet zimą ugoszczą nas na najwyższym poziomie. Część z nich otwarta jest bowiem cały rok. Nie powinniśmy mieć więc problemów z napiciem się gorącej herbaty, a nawet zjedzeniem porządnego obiadu. Zadowoli to zwłaszcza tych, którzy nad jezioro wybiorą się na cały dzień lub nawet dłużej. Nocować można głównie w gospodarstwach agroturystycznych, które oprócz wypoczynku zapewniają turystom fantastyczne kuligi po lasach i brzegiem jezior. Większość ośrodków wypoczynkowych jest zamknięta poza sezonem letnim lub otwierana tylko dla zorganizowanych grup. Są jednak wyjątki!
Szukasz obiektów wypoczynkowych i biznesowych położonych w Wielkopolsce? Sprawdź serwis e-konferencje.pl/obiekty/wojewodztwo_wielkopolskie – znajdziesz tam hotele, ośrodki wypoczynkowe, zamki, centra konferencyjne, pałace, hotele SPA. Zapraszamy!
Mimo mrozu przespacerujmy się nad brzegiem jeziora. Czerwone od wiatru policzki gwarantowane! Czasem można także wejść na lód. Jednak czynić to trzeba z największą ostrożnością i rozwagą. Zwolennikom wysokiej adrenaliny polecam założyć łyżwy i potraktować zamarznięte jeziora jako naturalne lodowisko. Sprzeciwią się temu z pewnością wędkarze, których dostrzec można w wielu miejscach. Wykazując się odwagą i ogromnym hartem ducha nieraz całymi dniami łowią ryby w przeręblach. Ponoć smakują one zupełnie inaczej niż te łowione w czasie, w którym nie ma jeszcze pokrywy lodowej. Jakie jeszcze atrakcje zimy czkają nad jeziorami?
Z roku na rok przybywa w Polsce fanów żeglarstwa lodowego. Bojery, czyli napędzane siłą wiatru, osadzone na płozach jachty coraz częściej zobaczyć można nie tylko na mazurskich, ale także wielkopolskich jeziorach. Mimo że wciąż mało popularny to sport, wart on jest polecenia!
A na koniec ognisko – w środku zimy, z widokiem na jezioro (oczywiście w dozwolonym miejscu). Ten, kto brał udział w takiej rozrywce, wie, że to świetna i niewątpliwie rozgrzewająca zabawa. Pieczenie kiełbasek lub złowionych i oprawionych wcześniej ryb, dostarczą dodatkowych wrażeń!
Tym właśnie ciepłym akcentem kończę wędrówkę po zamarzniętych wielkopolskich jeziorach. Kończę na dziś. Jutro zacznę kolejną. Inną. Gdzieś indziej. Do zobaczenia na trasie!
Anna Kędzierska