Położone w malowniczej dolinie rzeki Prosny najstarsze miasto w Polsce – Kalisz – cieszy się wśród turystów coraz większym zainteresowaniem. Do odwiedzania go zachęca również fakt, że jest to pod względem wielkości drugie po Poznaniu miasto województwa wielkopolskiego. Mnóstwo możliwości spędzania czasu wolnego czeka na mieszkańców i podróżnych.
Miasto jest ważnym ośrodkiem historycznym i kulturalnym regionu. Festiwale, wystawy, konferencje…, połączone ze staropolską gościnnością Kaliszan, stwarzają niesamowitą atmosferę. Istotnymi wydarzeniami są imprezy cykliczne, jak np. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej “Schola Cantorum”, Kaliskie Spotkania Teatralne; Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych oraz wiele innych, odbywających się corocznie w Kaliszu.
Będąc w mieście należy koniecznie udać się do najstarszego w Wielkopolsce Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Wiele wspaniałych premier, spektakli oraz zawsze pełne sale są gwarancją satysfakcji. Pamiętajmy jednak o dużo wcześniejszej rezerwacji biletów! Kto lubi rozrywki kulturalne powinien pójść także do Filharmonii Kaliskiej oraz Teatru Tańca Współczesnego. Na jeszcze nienasyconych rozmaitością czeka Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z działami: sztuki, etnograficznym, archeologicznym, historycznym oraz Biblioteką Narodową. Niepowtarzalne ekspozycje z licznymi pamiątkami przepełnionymi historią Polski.
Rok rocznie Kalisz odwiedza także wielu pielgrzymów z całego kraju. Ich liczba jest na tyle duża, że miasto mieści się w pierwszej piątce miejsc pielgrzymkowych w Polsce – zaraz po Częstochowie, Licheniu i Krakowie. Pątnicy szczególnym zainteresowaniem darzą mieszczące się w centrum miasta Sanktuarium Św. Józefa (Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kaliszu), w którym to natomiast znajduje obraz Świętej Rodziny, przed którym w 1997 roku modlił się papież Jan Paweł II.
Przejdźmy na Rynek. Na obecny kształt kaliskiej Starówki miało wpływ wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Widoczne jest to szczególnie w budowli Ratusza. Liczne pożary miasta, bombardowania, przebudowy, remonty… Po pierwotnej budowli z około 1426 roku zostały tylko wspomnienia. Dopiero w 1920 roku zaczęto budowę kolejnego trzeciego już gmachu ratusza. Po czterech latach nabrał on obecny kształt, zaś po kolejnych trzech wygląd – zakończenie prac wykończeniowych we wnętrzach i na elewacjach. Współcześnie kaliski Ratusz jest siedzibą władz miejskich: Prezydenta, Rady Miejskiej oraz Urzędu Miejskiego.
W Kaliszu nie brakuje również terenów zielonych. Największym jest najstarszy w Polsce Park Miejski z 1798 roku. Położony w Śródmieściu stanowi dodatkową atrakcję. W jednej ze swoich części nawiązuje natomiast do stylu ogrodów angielskich, co jest jego kolejnym walorem.
Pomniki, zabytki, muzea, galerie, miejsca pamięci, kościoły, cerkwie, cmentarze… Każdy może znaleźć dla siebie ciekawe miejsca w Kaliszu. Najtrafniej opisała to miasto jednak urodzona w Russowie koło Kalisza pisarka Maria Dąbrowska. „Dla mnie Kalisz jest już tylko snem dzieciństwa i pierwszych lat młodości. Lecz w tym śnie – jest miastem najpiękniejszym na świecie. Miastem o najpiękniejszym parku, najpiękniejszej rzece, najpiękniejszych ulicach, mostach, najpiękniejszych nocach i dniach.” Sądzę, że to wystarczająca zachęta do tego, by odwiedzić Kalisz.
Anna Kędzierska