Rezerwat Pustelnik to stosunkowo młody rezerwat przyrody, bo powstały w 1997 roku w celu ochrony fragmentu naturalnych lasów liściastych, łęgowych i grądowych. Pustelnik znajduje się w okolicy gminy Włodzimirów blisko Konina.
Bieniszew znany jest szczególnie pokoleniu naszych seniorów, którzy to identyfikują to miejsce ze względu na obecność „ukrytego” klasztoru OO.Kamedułów. Klasztor zwany: Pustelnia OO. Kamedułów im.Pięciu Braci Męczenników. To właśnie tu pielgrzymowali ludzie z całego kraju, często pokonując setki kilometrów na pieszo.
Sam klasztor zlokalizowany za bramą oraz obejście Kamedułów tworzą niesamowity klimat. Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła notowane są na XV wiek i mimo zniszczeń dokonanych przez Niemców w czasie ostatniej wojny światowej zachowało się sporo zabytkowych akcentów architektury oraz malowideł ściennych. Ten klimat to szczególna surowość oraz prostota wykonania chociażby posągów świętych. Specyficzny klimat to także cała oprawa klasztoru zlokalizowana wśród przyrody: naturalnych stawów, malowniczych skromnych pomostów. Brak tu jarmarkowych przerysowanych miejsc przeznaczonych na odpoczynek, czy modlitwę.
Dla wierzących jest to miejsce święte, miejsce wyciszonej modlitwy i pogłębionej refleksji na temat własnego życia. Do dzisiejszego dnia pielgrzymi przyjeżdżają tu powierzając świętym swoje intencje.
Jako, że klasztor zlokalizowany jest w lesie wśród zieleni i pobliskiego jeziora z łatwością można wyciszyć emocje słuchając śpiewu ptaków i przemierzając ścieżki przyrodnicze. W obecnych czasach Rezerwat Przyrody Pustelnik służy okolicznym mieszkańcom jako atrakcja turystyczna doskonała na rodzinne wycieczki rowerowe. Jeśli planujemy dodatkowo zwiedzić, czy pomodlić się w kościele Kamedułów warto pamiętać o tym, iż miejsce to nie jest dostępne o każdej porze dnia dla zwiedzających. Kobiety mogą wchodzić za bramę klasztoru w niedziele w godzinach między 10 a 11-30, a mężczyźni dodatkowo w dni powszednie rozpoczynając od 8 do 16 z przerwami.
W rezerwacie Pustelnik znajdują się wyznaczone ścieżki spacerowe, taras widokowy na jezioro, drewniane stoły i ławki piknikowe oraz rozległa polana dla zmęczonych wędrówkami pielgrzymów/turystów.
Warto odwiedzić to miejsce, bo prostota klasztoru oraz niezwykłe naturalne otoczenie tworzy klimat zachęcający do rozmyśleń i odpoczynku.
Przycupnijmy na jednym z kamieni i podziwiajmy piękno naszej przyrody.
Małgorzata Michalska
Sprawdź na mapie – Bieniszew