Majówka w Toruniu

Wyjątkowe wydarzenia kulturalne: inauguracja Festiwalu Probaltica, występ francuskiej grupy Pipototal na Placu Cyrkowym, liczne atrakcje sportowe m.in. Meridia Mazovia MTB Marathon na Motoarenie i 3. edycja biegu na 10 km Run Toruń — w programie toruńskiej Majówki można znaleźć wiele różnorodnych imprez.

Tradycyjnie podczas Majówki odbędą się wydarzenia o charakterze patriotycznym: 1 maja 2014 r., w ramach obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, na Rynku Staromiejskim zabrzmi „Oda do radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena w wykonaniu „Małej Rewii”. Podczas Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja 2014 r., odbędzie się uroczystość wojskowa na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Uroczystości związane z 223. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godzinie 12.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny na Rynku Staromiejskim, początek uroczystości wojskowych zaplanowano na godzinę 13.30.

W programie toruńskiej Majówki nie zabraknie wydarzeń kulturalnych. XXI Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” zainauguruje koncert z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w wykonaniu Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Juozasa Domarkasa. W repertuarze orkiestry, obok dzieł światowej klasyki, szczególne miejsce zajmuje twórczość symfoniczna litewskich kompozytorów. Zespół występował w większości krajów europejskich, na festiwalach takich jak „Stars of Moscow”, „Russian Winter”, „Warszawska Jesień” czy „Praska Wiosna”.

Niewątpliwym wydarzeniem Majówki będzie spektakl plenerowy francuskiej grupy Pipototal zatytułowany „Basculoscopia”, który będzie można zobaczyć w Toruniu dwukrotnie: w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja) o godzinie 21.00 na Placu Cyrkowym u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie. Widowisko łączy elementy sztuki cyrkowej, muzyki, teatru, inspirowane jest światem snów i artystycznym potencjałem maszyn. Centralnym elementem scenografii spektaklu jest Wielka Arka stworzona z metalu. Fabuła „Basculoscopii” opiera się na historii mieszkańców ocalonych z rozpadu świata, którzy muszą utrzymać maszynę w idealnym stanie gotowym do działania. Wstęp na wydarzenie jest wolny. „Basculoscopia” to kolejna widowiskowa realizacja, którą będą mogli zobaczyć torunianie. Dwa lata temu swój podniebny show na Błoniach Nadwiślańskich pokazała grupa Transe Express, a w ubiegłym roku widowiskowe akrobacje nad głowami widzów i gigantyczne, pneumatyczne rzeźby wypełnione helem można było zobaczyć podczas spektaklu „Envolée Chromatique”.

Bardzo ciekawie zapowiadają się także warsztaty, koncerty, spektakle organizowane przez miejskie instytucje kultury. Odbędzie się Majówka na Zamku Krzyżackim, Pokaz Rycerski na Rynku Staromiejskim, otwarcie wystawy „Obraz prehistorii w brązie” na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, warsztaty gitarowe przygotuje Dom Muz, na rodzinne granie w gry planszowe zaprosi Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, nie zabraknie pokazów naukowych Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, będzie można także zobaczyć spektakle Teatru „Baj Pomorski”: „Szewczyk Dratewka” i „Przytulaki”.

Ważnymi punktami programu toruńskiej Majówki będą ekscytujące wydarzenia sportowe. Niedziela, 4 maja 2014 r. — ta data zapisze się w pamięci wszystkich kolarzy-amatorów. Na toruńskiej Motoarenie odbędzie się Meridia Mazovia MTB Marathon, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Miasta Torunia. Toruński maraton rowerowy będzie trzecim z siedemnastu zaplanowanych na ten sezon. Kolejnym emocjonującym wydarzeniem sportowym będzie trzecia edycja biegu na 10 km Run Toruń. W tym roku organizatorzy pokażą atuty turystyczne Torunia i słynne toruńskie zabytki. Start biegu nastąpi w niedzielę, o godzinie 11.00, z parkingu Centrum Handlowego Toruń Plaza.

Szczegółowy program Majówki można znaleźć w serwisie www.torun.pl/majowka2014.

Media.netpr.pl

Silvarium Poczopek - Dlaczego warto odwiedzić ?
Poczopek to niewielka osada położona niedaleko Białegostoku. Sama wieś nie przedstawia jakiś nadzwyczajnych...
Atrakcje Kołobrzegu - co koniecznie zobaczyć?
Kołobrzeg i oraz jego okolice to bez wątpienia ścisła czołówka najpiękniejszych miejsc w Polsce - i najbardziej...
Mirsk i okolice: jakie atrakcje na weekend?
Mirsk to niewielka miejscowość znajdująca się w okolicy Gór Izerskich, jednak oprócz pięknych widoków...
Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? 3 propozycje dla każdego
Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia - dosłownie i w przenośni - atrakcji turystycznych. Znajdziemy tutaj...
Województwo lubuskie - dla pasjonatów zabytków
Powszechnie wiadomo, że województwo lubuskie to miejsce, które pełne jest terenów zielonych, różnego...
Chorwacja-wycieczka do Splitu
Czym może oczarować turystów Split? Jakie zabytki czekają tu na spragnionych wyjątkowych atrakcji gości?