Województwo lubuskie – dla pasjonatów zabytków

Powszechnie wiadomo, że województwo lubuskie to miejsce, które pełne jest terenów zielonych, różnego rodzaju lasów i łąk. Warto jednak pamiętać, że zobaczymy tu również ogromną ilość zamków i pałaców, co przyciąga do regionu pasjonatów zabytków i historyków, którzy z przyjemnością podziwiają niektóre budowle, które zachowane zostały w dobrym stanie.

 

 

 

Co warto zobaczyć w województwie lubuskim?

Kilka atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów z całej Polski do województwa lubuskiego to Pomnik Chrystusa w Świebodzinie, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Park Narodowy “Ujście Warty”, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Podczas dłuższej wycieczki zobaczymy pomniki przyrody, ciekawe zwierzęta i liczne zbiorniki wodne. Miejsce wybierzemy zależnie od celu podróży. Wybrane obiekty będą odpowiednie do zwiedzania, wyciszenia się z dala od miast, nabrania energii lub spotkania z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.

 

 

 

Zwiedzanie – Budowle warte uwagi w regionie

Znaczną część turystów stanowią osoby, które lubią zwiedzać historyczne miejsca. Ich celem są pałace i zamki, które nieraz kryją za sobą długą i zawiłą opowieść. W lubuskim jest ich sporo, ale na początek przedstawimy dwa.

 

Zespół pałacowy w Lubniewicach – Wspomniana gmina, jak widać, kryje w sobie znacznie więcej niż jeziora, z czego jest powszechnie znana. Zobaczymy tam także “Stary zamek” i “Nowy zamek”, które stanowią obowiązkowy punkt na mapie pasjonatów historii. “Stary zamek” powstał w 1812 roku i nosił znamiona stylu klasycystycznego. Na przestrzeni lat przeprowadzono w nim prace remontowe, lecz obecnie są wstrzymane. Sama budowla jednak robi wrażenie. “Nowy zamek” powstał nieco później, gdyż dopiero w latach 1909 – 1911, a zaprojektowali go berlińscy architekci. Zamek Lubniewice to hasło, które się utrwaliło w świadomości, ale trzeba pamiętać, że obydwa zabytki są pałacami. O „starym zamku” wie niewielu turystów, bo jest zasłonięty drzewami i praktycznie niewidoczny. „Nowy zamek” jest lepiej wyeksponowany, ale niedostępny dla zwiedzających. Obydwa pałace należą do fundacji Lubomirskich.

Zamek w Łagowie Niektórzy mogli już poznać Zamek Joannitów, gdyż obecnie służy jako hotel i restauracja dla przyjeżdżających z całej Polski i zza granicy turystów. Organizowane są w nim nawet wesela i bankiety. Uwagę przykuwa pokryty szklanym dachem renesansowo – barokowy dziedziniec, który dodatkowo został ozdobnie pokryty bluszczem. Zamek Joannitów w Łagowie zaczęto budować w połowie XIV wieku. Rozbudowywano i modernizowano go aż do XVII wieku. W działaniach wojennych brał udział tylko raz, w 1640 roku zajęli go Szwedzi. Po kasacie zakonów w państwie pruskim został odebrany zakonnikom. Przetrwał II wojnę światowa i był wykorzystywany do różnych celów. W Łagowie zwiedzając zamek nie ominie się Bramy Polskiej z XVI wieku i Bramy Marchijskiej z XV wieku. Warto z bliska zobaczyć piękny wiadukt kolejowy zbudowany z cegieł nad ulicą Mostową.

Każda okazja jest dobra, aby wybrać się w powyższe miejsca i doświadczyć jednocześnie natury, jak historii. Mozna zrobić nawet w czasie podróży nad morze, zjeżdżając z drogi ekspresowej. Cieszące się dobrą sławą obiekty to gratka zarówno dla pasjonatów, jak początkujących podróżników.

Q Hotel Kraków Bronowice
W Krakowie znajdują się dwa Q Hotele - jeden w samym centrum miasta, a drugi w dzielnicy Bronowice. Drugi...
Q Hotel Katowice Plus
Nowoczesny Q Hotel w centrum Katowic, który dedykowany jest osobom ceniącym komfort i wygodną lokalizację....
Przebadają zamki w Krzepicach i w Dankowie
Słabo zachowane i tylko częściowo znane nauce zamki w Krzepicach i w Dankowie na pograniczu Małopolski,...
Majówka w Toruniu
Wyjątkowe wydarzenia kulturalne: inauguracja Festiwalu Probaltica, występ francuskiej grupy Pipototal...
Święto Tańca po raz trzeci w Toruniu!
Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha ? popularne szkoły tańca...
Zafunduj sobie Pałac Królewski
Zamiast ginąć w cieniu Pałacu Kultury i Nauki, czy ukrywać w zaułkach krakowskiego Kazimierza, stań w...