Mirsk i okolice: jakie atrakcje na weekend?

Jak znaleźć ciekawe atrakcje turystyczne Mirska?

Miasto Mirsk to niewielka miejscowość, która swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim lokacji. Góry Izerskie, w których okolicach się znajduje, sprawiają, że jest to chętnie wybierane miejsce dla turystyki górskiej i rekreacyjnej. Nie są to jednak jedyne ciekawe punkty na mapie, które są warte poznania. Atrakcje turystyczne w Mirsku wylicza strona Mirsk.eu, serwis informacyjny miasta, który skupia się zarówno na aktualnych sprawach, jak i kwestiach historycznych oraz turystycznych.

Góry Izerskie – największa atrakcja Mirska i okolicy

Największe walory turystyczne zarówno Mirska, jak i jego okolicy, stanowią Góry Izerskie. Jest to pasmo, znajdujące się w Sudetach Zachodnich, które idealnie nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej, a zimą zachęca do sportów narciarskich, głównie narciarstwa biegowego. W tym okresie często są też organizowane wyścigi psich zaprzęgów. Dzięki dobrze rozlokowanym schroniskom, wielbiciele wycieczek górskich, zawsze mogą znaleźć dla siebie miejsce. Nie bez znaczenia są także liczne szlaki, dzięki którym można dostać się do wielu miejscowości w okolicy.

Geopark – podziemna trasa turystyczna

Jest to stosunkowo nowa atrakcja turystyczna na mapie okolic Mirska. Znajduje się ona w Krobicy, dawniej wsi, obecnie części miasta. Mirsk postanowił zainwestować w promocję, poprzez sięgnięcie do górniczej historii. W rejonie tym bowiem do XIX wieku funkcjonowały dobrze prosperujące kopalnie cynku i kobaltu. Po zakończeniu działalności, wszystko podupadło i zostało zapomniane. Dopiero niedawno postanowiono coś z tym zrobić i tak powstał Geopark. Znajduje się tam sala ekspozycyjna, gdzie można dowiedzieć się o historii górnictwa oraz podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez korytarze kopalni.

Zabytki Mirska

Dużym walorem turystycznym miasta jest także jego zabytkowy charakter. Dotyczy to większości zabudowań, przede wszystkim jednak miejskiego rynku i jego okolicy, kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Wieży Widokowej (dawnej wieży ciśnień), a także renesansowego ratusza. Wiele domów i willi również ma swoją historię. Warty uwagi jest ponadto stary młyn z XIX wieku.

Zamki w okolicach Mirska

Nieopodal Mirska, bo w Proszówce, znajdują się ruiny starego Zamku Gryf, które są usytuowane na malowniczym wzgórzu. Budowla prawdopodobnie pochodzi z XII wieku i zaczęła podupadać od wieku XVII, gdy mieszkańcy się z niej wyprowadzili. Współcześnie zamek znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, jednak mury obronne budowli są udostępnione dla turystów.

Poznaj – Gdzie warto wybrać się na weekend w Polsce?

Zamek Czocha, który w przeszłości był warownią obronną, znajduje się nieco dalej, bo w miejscowości Leśna, a jego powstanie datuje się mniej więcej na XI wiek. Obecnie funkcjonuje jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Z innych obiektów o podobnej charakterystyce warto wymienić także Zamek Chojnik, ruiny Zamku Świecie, ruiny Zamku w Rybnicy czy zamek księcia Henryka.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...
Na wycieczki wybierz hostel!
Podróżowanie otwiera na nowe doświadczenia, pozwala poznać różne kultury i ludzi. Wybór odpowiedniego...