Bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym Polski jest Dolny Śląsk. W jego granicach położone są między innymi Góry Sowie zaliczane do Sudetów Środkowych. Pasmo to jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego. Doskonała baza gastronomiczna i noclegowa, duża liczba punktów widokowych, rozbudowana sieć szlaków pieszych i rowerowych, urozmaicona rzeźba terenu oraz inne atrakcje sprawiają, że w Górach Sowich można spędzić wyjątkowo udane wakacje.
Wielka Sowa – pieszo na najwyższy szczyt Gór Sowich
Wielka Sowa (1014 m n. p. m.) jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Najbardziej popularne szlaki prowadzą z Walimia, Przełęczy Jugowskiej i Przełęczy Sokolej. Szlaki, które prowadzą z obu przełęczy są częścią Głównego Szlaku Sudeckiego imienia doktora Mieczysława Orłowicza. Podobnie, jak cały szlak są oznaczone kolorem czerwonym. Dotarcie na szczyt z Przełęczy Sokolej zajmuje około sześćdziesiąt minut. Szlak przez Przełęcz Jugowską jest trochę dłuższy, wędrówka powinna nam zająć około dziewięćdziesiąt minut. Szlak, który rozpoczyna się w Walimiu oznaczony został na niebiesko. Czas przejścia obliczono na siedemdziesiąt pięć minut. Oczywiście, podane czasy są uśrednione, przejście każdego z nich może nam równie dobrze zająć kilka minut więcej lub mniej. Symbolem Gór Sowich jest wybudowana w 1906 roku wieża widokowa. Wieżę okalają schody zewnętrzne, w jej wnętrzu znajdują się kolejne, które doprowadzają na widokową kondygnację, która ma aż czternaście okien. Najwyższa platforma znajduje się na wysokości dwudziestu pięciu metrów. Prowadzi do niej dwadzieścia jeden schodów. Wysiłek wynagradzają widoki, które rozciągają się z wieży. Widoczny jest masyw Ślęży, szczyty Karkonoszy, masyw Śnieżnika oraz miasta położone u podnóża Gór Sowich: Bielawa, Dzierżoniów, Świdnica. Przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec także Wrocław.
Zamek Grodno – jeden z najstarszych zamków Dolnego Śląska
Zamek Grodno jest jednym z zamków obronnych zbudowanych w okresie średniowiecza za panowania książąt piastowskich. Wzniesiono go na szczycie góry Chojna na wysokości 450m n. p. m. W jego skład wchodzi zamek górny i dolny. Na zamku górnym znajduje się między innymi dziedziniec z cysterną na wodę oraz pomieszczenia mieszkalne. Wspaniała panorama najbliższego otoczenia zamku rozciąga się z wysokiej wieży, która także znajduje się na zamku górnym. Zamek można zwiedzać codziennie. W miesiącach wakacyjnych na zamku odbywa się między innymi Średniowieczny Jarmark Księżnej Agnieszki.
Z wizytą w muzeum w Ludwikowicach Kłodzkich
Z historią i kulturą Gór Sowich oraz regionu możemy zapoznać się odwiedzając Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Insygnia górnicze i kolejowe, ludowe stroje, stare fotografie, przedmioty codziennego użytku, maszyny rolnicze i tkackie – to tylko część z eksponatów, które zostały zgromadzone w muzeum. Na siedzibę muzeum przeznaczony został wzniesiony na początku XX wieku były kościół ewangelicki pod wezwaniem Błogosławieństwa Pańskiego.
sowiagrapa.pl – pensjonat w samym sercu Gór Sowich