Atrakcje turystyczne Polski

Witajcie, kochane góry,
O, witaj, droga ma rzeko!
I oto znów jestem z wami,
A byłem tak daleko!
JAN KASPROWICZ

Góry Świętokrzyskie, Karpaty, Sudety – wszelkie pasma górskie, przepiękne okalające je doliny i dumne najwyższe szczyty górujące nad pozostałymi. Magnes i czar gór przyciąga rocznie tłumy turystów z całego kraju, a wśród nich są także ludzie, którzy w szczególny sposób kochają góry.

Góry i wszelkie pasma górskie to wyjątkowe atrakcje turystyczne Polski. W rzeźbie górskiej wyróżnić możemy doliny, kotliny i oczywiście góry. Formy wypukłe łączą się w grzbiety górskie lub masywy górskie, te z kolei w pasma górskie. Pasma i masywy wraz z pogórzami i kotlinami śródgórskimi tworzą łańcuchy górskie. Jak puzzle element po elemencie wszystkie wymienione części tworzące obszary górskie układają się w logiczną całość. Jednak w tym zmyślnie utworzonym przez naturę wytworze jest pewna doza nieprzewidywalności, co bez wątpienia sprawia, iż w górach możemy się rozkochać, możemy je wielbić ponad wszystkie inne turystyczne atrakcje w kraju.

Przygodę z górami można realizować na swój własny sposób, można krok po kroku zdobywać szczyty górskie lub całe ich pasma, bądź w wędrówkach szlakami wśród przyrody i czystego powietrza odnajdywać największe spełnienie i zadowolenie z wyprawy.

Już od lat szkolnych uczymy się o tych najwyższych szczytach w Polsce i na świecie, uczymy się o miejscach, których prawdopodobne jeszcze nie widzieliśmy, więc niedoświadczyliśmy osobiście tej potęgi i siły płynącej z gór chociażby takich jak Tatry, czy Karkonosze. Jednak wierzymy na słowo nauczycielom, że góry to wyjątkowe miejsca w naszym kraju, że stanowią nasze bogactwo i w wyjątkowy sposób upiększają naszą ojczyznę.

Z biegiem lat zaczynamy czerpać radość z podróży, ze zwiedzania pięknych miejsc, z pokonywania szlaków górskich. Wycieczki nawet te szkolne, czy pierwsze kolonie z obowiązkową wędrówką nad Morskie Oko stają się wspaniałym przeżyciem wbijającym się w nasza pamięć na cały życie. W czasie tych pierwszych wojarzy zaczynamy odczuwać coś jeszcze, a co to takiego – to satysfakcja. Satysfakcja z przemierzonych ścieżek górskich, ze zdobytych nawet tych najniższych szczytów, z obserwacji nieskazitelnej przyrody. Właśnie ta satysfakcja stanowi filar kształtujący w naszej osobowości uwielbienie dla gór i powrotów w ich ramiona przy każdej nadażającej się okazji.

Górskimi atrakcjami Polski są bez wątpienia najbardziej doceniane Tatry.

Tatry – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat (Karpaty Zachodnie). Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z tego około 175 km² (ponad 22%) leży w granicach Polski, a ok. 610 km² (niecałe 78%) na terytorium Słowacji. Długość Tatr, mierzona od wschodnich podnóży Kobylego Wierchu (1109 m) do południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (1128 m), wynosi w linii prostej 57 km, a ściśle wzdłuż grani głównej 80 km.

Te najczęściej odwiedzane szczyty Tatr to Rysy, Kasprowy Wierch, czy Giewont. Odwiedzając Zakopane, czy inne okoliczne wioski górskie właśnie te tereny najczęściej są pokonywane.

Sporą popularnością cieszą się także Sudety .

Łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, stosunkowo niewielki skrawek znajduje się w Niemczech; najwyższy szczyt Śnieżka, 1602 m n. p. m.; są najwyższą częścią Masywu Czeskiego oraz najwyższymi górami Czech.

Turystyka w Sudetach także jest silnie rozwinięta ze względu na korzystne walory przyrodnicze i kulturowe oraz dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Główne regiony: Karkonosze, ziemia kłodzka, Hrubý Jesenik. W tych trzech rejonach koncentruje się większość bazy noclegowej, są też głównymi centrami sportów zimowych. Pojedyncze schroniska, wyciągi narciarskie, a po czeskiej stronie liczne wieże widokowe rozrzucone są również w innych pasmach. Sieć szlaków turystycznych jest dobrze rozwinięta, najwięcej szlaków jest w trzech ww. rejonach. W ostatnich latach powstało sporo szlaków rowerowych oraz nieliczne trasy do narciarstwa biegowego.

Kolejną unikatową atrakcją turystyczną Polski są Góry Świętokrzyskie

Masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Obok Sudetów jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Gospodarczym i turystycznym centrum regionu są Kielce. Do ważniejszych ośrodków turystycznych należą Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

Wszelkie obszary gór w Polsce są warte odwiedzania, bo w każdych z nich tkwi piękno, które krok po kroku można odkrywać i podziwiać. Szanujmy góry, bądźmy wobec nich pokorni, bo one są tytanami, a my jedynie ulotnymi cieniami.

Małgorzata Michalska

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Skutery śnieżne w Zakopanem - atrakcja turystyczna, której nie możesz pominąć
Zakopane, znane jako zimowa stolica Polski, przyciąga turystów z całego świata swoim malowniczym krajobrazem,...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...