Dolnośląska siedziba bogów

Masz w planach odwiedzić Dolny Śląsk? Chciałbyś spędzić czas aktywnie a jednocześnie wypocząć w spokoju na łonie przyrody z dala od zgiełku dużego miasta? Mamy idealne rozwiązanie – zapraszamy do małej miejscowości Sobótka oraz na Masyw Ślęży.

Sobótka leży u podnóża Masywu Ślęży, 35 km na południowy-zachód od Wrocławia w pobliży autostrady A4 Warszawa-Wrocław oraz tras krajowych Wrocław-Kudowa Zdrój  i Wrocław-Jelenia Góra. Jej historia sięga XII wieku kiedy to była osadą targową, w której każdej soboty odbywały się jarmarki- stąd też obecna nazwa miejscowości. Dzieje Sobótki są bardzo burzliwe,  była ona w rękach książąt, zakonu augustianów, także we władaniu królów czeskich. Bardzo często była niszczona i wyludniona głównie przez wojnę trzydziestoletnią oraz II wojnę światową, by ostatecznie w latach 50-60 być odbudowaną i rozkwitać na nowo. Dziś stanowi centrum turystyczne tego regionu.

Masyw Ślęży stanowi część Przedgórza Sudeckiego o charakterze górskim z najwyższym szczytem Ślężą, zwaną „Śląskim Olimpem” gdyż dawniej uznawano ją za siedzibę bogów, osiągającą wysokość 718 m.n.p.m. W XI wieku znana była z praktyk pogańskich i powstała, według legendy, w wyniku bitwy aniołów i z diabłami, którą to wygrały anioły po zasypaniu wejścia do piekieł ogromną ilością ziemi. Dziś góra jest atrakcją turystyczną masowo odwiedzaną przez cały rok. Pochodzenie nazwy Ślęża nie jest jednoznaczne, uważa się że wywodzi się od starosłowiańskiego słowa “ślęga” co oznacza mokrą pogodę, pluchę, błota, a w dalszej przyszłości wzięła się stąd nazwa plemienia oraz całej krainy Śląska. Na szczycie góry znajduje się kilka ciekawych obiektów, należy tu wymienić m.in. kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku, fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych, schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku dziś będące Domem Turysty czy też wzniesioną tuż przed II wojną światową dwunastometrową żelbetonową wieżę widokową, z której podziwiać można Góry Sowie, Nizinę Śląską, Śnieżnik, Śnieżkę, Sobótkę a nawet Wrocław.
 
Z Sobótki na Ślężę można dotrzeć żółtym szlakiem, a zejść czerwonym. Wiedzie on poprzez inny szczyt Masywu Ślęży- Wieżycę (415 m n.p.m.), na której znajduje się kamienna wieża widokowa obejmująca swoim zasięgiem panoramę równiny i zalewu w Mietkowie. Nieodłącznym elementem krajobrazu podczas wspinaczki są kamienne rzeźby: grzyb, mnich, postać z rybą, niedźwiedź z wyrytymi ukośnymi krzyżami, będącymi symbolami dawnych pogańskich bogów. Na szczycie Ślęży rozciąga się rozległa polana wraz z wymienionymi wyżej budowlami.
 
Będąc w Sobótce-Górce warto zwiedzić zamek, będący dawnym klasztorem augustianów, któremu dziś nadano charakter pałacowej rezydencji. Natomiast miłośnikom historii i archeologii polecamy Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego mieszczące się w zabytkowym budynku dawnego szpitala augustianów z 1568 roku. Gromadzi ono liczne pamiątki i okazy w postaci np. szkieletów naszych przodków, naczyń, narzędzi i ozdób, którymi się posługiwali.
 
Dla amatorów sportów i rekreacji przeznaczone są liczne trasy rowerowe biegnące w obrębie całego masywu a także szlak rowerowy z Wrocławia do przełęczy pod Wieżycą. Narciarze z kolei mogą korzystać z dwóch wyciągów narciarskich: orczykowego na stoku Raduni oraz zaczepowego „Janosik” na stoku Gozdnicy. Inna ciekawa rozrywka dotyczy płetwonurków i miłośników wspinaczek, dla nich dogodne warunki panują w dawnych wyrobiskach nieczynnych dzisiaj kamieniołomów. Bardzo często do Sobótki zjeżdżają się sportowcy zarówno wyczynowi jak i amatorzy na obozy kondycyjne i różnego rodzaju rozgrywki sportowe. Pomyślano także o zwykłych turystach, nie uprawiających sportów, a preferujących spacery, dla tej grupy odwiedzających stworzono ścieżki przyrodnicze oraz dydaktyczne pozwalające podziwiać piękno górskich krajobrazów.

Kolejnymi atrakcjami w okolicach Sobótki są zalew w Sulistrowiczkach, źródło wody pitnej w Sulistrowicach i lotnisko w Mirosławicach. Lotnisko oddalone zaledwie 7 km od Sobótki oferuje loty turystyczne nad masywem Ślęży oraz nad Karkonoszami. Można tutaj także spotkać osoby uprawiające szybownictwo, skoczków spadochronowych, lotniarzy i motolotniarzy. Dodatkowo co roku organizowana jest impreza sportowo-rekreacyjna Rajd Dziennikarzy i Pilotów, który przyciąga zainteresowanych z całego kraju.

Sobótka i okolice są niewątpliwie bardzo interesującymi miejscami do odwiedzenia w tym rejonie Polski. Ich atutami są niezwykle interesujące dzieje historyczne, doskonałe położenie, duże urozmaicenie rzeźby terenu, czyste powietrze oraz unikalne wartości Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wszystko to sprawia, że jest często wybierana chociażby na jednodniowe wypady.

Tomasz Zendlewicz

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...