W cieniu Śnieżki

Najwyższe pasmo górskie Sudetów to Karkonosze. Ukochały je mgły- unoszą się nad górami średnio 296 dni w roku. To rekord w kontynentalnej Europie. Ale i tak warto tu przyjechać.

ŚnieżkaWe mgle tonie też często najwyższy szczyt- Śnieżka (1602m n.p.m.). Często też mocno tu wieje, a mimo to góra przyciąga turystów jak magnes- i to z obu stron granicy: Czech i Polski. Po polskiej stronie wędrówka rozpoczyna się najczęściej w Karpaczu.

Niektórzy wdrapują się na górę pieszo, mijając po drodze drewniany kościółek Wang, który, jak głosi każdy przewodnik po Sudetach, jest niezwykłym przykładem architektury sakralnej. Potem, już w górze mija się najsłynniejsze schronisko Sudetów- Samotnię. Stąd warto zajrzeć nad Mały Staw. Widać także Strzechę Akademicką, schronisko znane zwłaszcza studenckiej braci. Panorama z brzegu Małego Stawu to jeden z najpiękniejszych widoków w Karkonoszach. Dochodzimy do Śląskiego Domu, przed nami najtrudniejszy etap- wspinaczka na szczyt. Jeżeli nie ma mgły, ani zadymki, oszałamiające widoki wynagrodzą wszystko. Wielu turystów ułatwia sobie życie podjeżdżając wyciągiem Zbyszek na Kopę, skąd już niedaleko do Śląskiego Domu. Czesi mają jeszcze lepiej, bo dojeżdżają na sam szczyt.

Karpacz to nie tylko raj dla narciarzy, ale też dla amatorów innych sportów zimowych. Są tu dwa tory snowboardowe, tor saneczkarski i dwie skocznie narciarskie. Corocznie przygotowuje się też ponad 300km tra biegowych.

Kiedy znudzą się nam górskie wędrówki i szusowanie po stokach, w samym Karpaczu koniecznie trzeba obejrzeć kościółek Wang, zbudowany w XII wieku w Norwegii, a przywieziony do Karpacza w końcu XIX w. Warto też zajrzeć do Muzeum Zabawek, w którym znajdują się między innymi lalki z całego świata. Kolekcję zgromadził twórca wrocławskiej pantomimy Henryk Tomaszewski.

Nieopodal Karpacza, w Ścięgnach, można poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Wybudowano tu miasteczko westernowe. Pojedynkują się w nim rewolwerowcy, kowboje jeżdżą konno, a w saloonie można odpocząć i posilić się przy dźwiękach muzyki country.

Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Góry Sowie i ich atrakcje Góry Sowie i ich atrakcje
Bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym Polski jest Dolny Śląsk. W jego granicach położone są między...
Od 23 lutego do 1 marca 2014 roku XI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne "Karkonosze 2014"
W dniach od 23 lutego do 1 marca 2014 roku w Karkonoszach pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej...
Jesień w Karkonoszach
Każda pora roku w górach ma swój urok. Zima dostarcza emocji przede wszystkim narciarzom, lato pasjonatom...
Ranking karkonoskich ośrodków narciarskich
Znamy wyniki rankingu Karkonosze Regioncard! Wiadomo już, które z czeskich ośrodków narciarskich oferują...