Historia mrocznego władzy znana jest na całym świecie powszechnie jako opowieść mrożąca krew w żyłach, która z biegiem lat stała się wręcz prawdziwą legendą. Historia Drakuli, bo o nim mowa, przedstawiona przez irlandzkiego pisarza Brama Stokera stała się prawdziwą ikoną w popkulturze. Książka opublikowana w 1897 roku przedstawiała historię potężnego wampira będącego jednocześnie hrabią z Transylwanii, który przenosząc się do Anglii, pragnie rozprzestrzenić swoją nieśmiertelną, wampirzą plagę. Historia stała się prawdziwą ikoną, sprawiając, że Rumunia, a zwłaszcza region Transylwanii stał się niezwykle intrygującym miejscem chętnie odwiedzanym przez licznych turystów zafascynowanych historią hrabiego Drakuli.
Skąd wziął się Drakula?
Drakula to postać fikcyjna, która jednak stała się prawdziwą legendą. Postać wampirzego hrabi była wynikiem inspiracji postacią historyczną, jaką był Wład III Palownik (zwany również jako Wład Drakula). Wład III Palownik urodził się w 1431 roku w Sighișoarze (na terenie dzisiejszej Rumunii). Wład III zyskał miano „Palownika” z powodu swojej ulubionej metody egzekucji – nabijania na pal. Jego rządy nie trwały długo, lecz naznaczone były okrucieństwem i brutalnością. Jego postać owiana była złą sławą zarówno w regionie, jak i całej Europie. Niewyobrażalna brutalność i terror, jakich się dopuszczał, sprawiały, że jego osoba w wielu częściach Europy uważana jest za okrutnego tyrana. Wład III Palownik stał się inspiracją w stworzeniu postaci Drakuli.
Dom słynnego Drakuli
Rumunia słynie z wielu wspaniałych miejsc. Możemy tu zobaczyć wspaniałe kopalnie soli, liczne zabytkowe kościoły, mury miejskie. Zachwycające krajobrazy, górzyste szlaki, zapierające dech w piersiach wodospady – to tylko nieliczne atrakcje Rumunii. Kraj ten znany jest również z pewnej postaci, która osławiła zwłaszcza jeden region – Transylwanię. Słynny wampirzy władca Drakula stał się prawdziwą legendą, dzięki której do Rumunii przyjeżdża wielu turystów zafascynowanych tą mroczną opowieścią.
Często można słyszeć wzmianki o pewnym zamku, który został wręcz ochrzczony jako „dom Drakuli”. Mowa tutaj o zamku Bran, który położony na szczycie wzgórza spogląda majestatycznie na okolice. Zamek Bran jest jednym z najsłynniejszych zamków w Europie, a to wszystko za sprawą swoich powiązań z legendą o hrabi Drakuli. Historyczna postać Włada Palownika, na której to postać wampirzego władcy była kreowana, jednak nie była bezpośrednio powiązana z zamkiem. Mimo to przyjęło się, że właśnie ta majestatyczna budowla położona w Rumunii w regionie Transylwanii nazywana jest “zamkiem Drakuli”. Jak to z legendami bywa, zwłaszcza tak sławnymi, zamek zyskał miano kultowego. Rzesze turystów zafascynowanych legendą o wampirzym hrabim zjeżdża tu chętnie, by pospacerować po tajemniczych komnatach i podziwiać zamek z zewnątrz w całej jego okazałości.
Zamek Bran jest typowym zamkiem o gotyckim stylu architektonicznym, z wąskimi oknami, masywnymi murami i obronnymi wieżami. Wnętrza są bogato zdobione i odzwierciedlają styl średniowiecza. Zamek zachwyca swym położeniem — wznosi się na wzgórzu w przepięknej okolicy. Nieco mroczny wygląd rzeczywiście może powodować w zwiedzających wrażenie, że kroczy się po zamku okrutnego hrabiego. A może to jedynie legenda o wampirzym władcy przyspiesza bicie serca i sprawia, że człowiek czuje niepokój.
Transylwania wycieczka objazdowa
Transylwania wycieczka objazdowa to wyjątkowa podróż przez najciekawsze miejsca w Rumunii. Wycieczka zaczyna się od miejscowości Turda, w której to znajduje się słynna kopalnia soli. Jest to jedna z największych i najstarszych kopalni soli w Europie – sól wydobywano tu już w czasach starożytnych! Wspaniałe zabytkowe kościoły, mury miejskie, wieże zegarowe, urokliwe miasteczka ze świetnie zachowanymi średniowiecznymi zabudowaniami i oczywiście słynny zamek Drakuli – to tylko część atrakcji mających miejsce podczas nietypowej wycieczki po fascynującej Rumunii.