Podróżuj szlakiem arystokracji

Na mapie Polski jest wiele niezwykle ciekawych miejsc o długiej i ciekawej historii. Przetrwały one wojny w lepszym lub gorszym stanie – w dużej mierze zależało to od położenia na mapie oraz szczęścia. Wiele szlacheckich i arystokratycznych siedzib zostało zrujnowanych, jednak zostało nieco punktów na mapie, gdzie można podziwiać zachowane włości. Warto poznać ich historię, dlatego dzisiaj chcemy przybliżyć nieco historię rodu Ballestremów, który przybył z Włoch na Śląsk, gdzie podjął się wielu ciekawych inwestycji.

 

 

 

 

 

 

Z Włoch do Polski

Najpierw trzeba wyjaśnić jak to się stało, że włoscy arystokraci osiedlili się na ziemiach śląskich. Początkowo ród miał siedzibę w Asti niedaleko Turynu, jednak zmieniło się to ze względu na zawirowania wojenne. Na początku XVIII wieku Giovanni Baptysta Angelo Ballestrero wstąpił do wojska, w którym walczył w wojnie o Śląsk po stronie władcy pruskiego, Fryderyka II Wielkiego. Po zwycięstwie osiedlił się właśnie na Górnym Śląsku i przyjął niemiecką wersję swojego nazwiska – Ballestrem. Po zawarciu małżeństwa z Marią Elżbietą von Stechow osiadł w jej rodzinnej posiadłości w Pławniowicach. Piękny majątek pierwotnie stanowił XIV-wieczny zamek, do którego później dobudowano kompleks pałacowo-parkowy. Warto udać się w tamte strony – pałac jest dostępny do zwiedzania naprawdę jest godny uwagi miłośników historycznej architektury.

 

 

Śląski majątek

Oprócz Pławniowic, do majątku rodu von Stechow należały także Ruda Śląska i Biskupice. Po połączeniu dwóch rodzin dobra te zostały odziedziczone przez Ballestremów, którzy zaczęli inwestować w rozwój okolicy. Potomkowie Giovanniego Baptysty dysponowali terenami na których znajdowały się kopalnie, jednak rozwinęli działalność także na hutnictwo, rolnictwo i leśnictwo. Warto wspomnieć, że działania rodu nie ograniczały się tylko do kwestii gospodarczych – na swoich ziemiach dbali także o takie kwestie jak doprowadzenie prądu, rozwój edukacji, tworzenie bibliotek czy budowę kościołów. W 1897 roku Franciszek II Ksawery von Ballestrem zlecił budowę kolejnej posiadłości rodowej, która miała pełnić rolę gościńca z pokojami gościnnymi i salą balową. Lata świetności pozwoliły na organizację w nim m.in. kina, które cieszyło się ogromną popularnością. W 1945 roku pałac został zniszczony przez Armię Radziecką. Na szczęście w latach 2000 został zakupiony przez prywatnego inwestora, który przywrócił mu świetność sprzed lat i przywrócił pierwotną funkcję. Obecnie Pałac Ballestremów jest eleganckim hotelem z restauracją, w którym można spędzić chwile na podziwianiu zrekonstruowanych wnętrz i pięknych zielonych terenów. Zachęcamy do wizyty w Restauracji i Hotelu Adria w Rudzie Śląskiej – to okazja, aby zbliżyć się nieco do niezwykle ciekawej historii.

Kajakowe wędrówki po Drawie - rzece tysiąca jezior
Drawa, nazywana również Perłą Pomorza Zachodniego, wije się malowniczo przez lasy i jeziora północno-zachodniej...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...