Podróżuj szlakiem arystokracji

Na mapie Polski jest wiele niezwykle ciekawych miejsc o długiej i ciekawej historii. Przetrwały one wojny w lepszym lub gorszym stanie – w dużej mierze zależało to od położenia na mapie oraz szczęścia. Wiele szlacheckich i arystokratycznych siedzib zostało zrujnowanych, jednak zostało nieco punktów na mapie, gdzie można podziwiać zachowane włości. Warto poznać ich historię, dlatego dzisiaj chcemy przybliżyć nieco historię rodu Ballestremów, który przybył z Włoch na Śląsk, gdzie podjął się wielu ciekawych inwestycji.

 

 

 

 

 

 

Z Włoch do Polski

Najpierw trzeba wyjaśnić jak to się stało, że włoscy arystokraci osiedlili się na ziemiach śląskich. Początkowo ród miał siedzibę w Asti niedaleko Turynu, jednak zmieniło się to ze względu na zawirowania wojenne. Na początku XVIII wieku Giovanni Baptysta Angelo Ballestrero wstąpił do wojska, w którym walczył w wojnie o Śląsk po stronie władcy pruskiego, Fryderyka II Wielkiego. Po zwycięstwie osiedlił się właśnie na Górnym Śląsku i przyjął niemiecką wersję swojego nazwiska – Ballestrem. Po zawarciu małżeństwa z Marią Elżbietą von Stechow osiadł w jej rodzinnej posiadłości w Pławniowicach. Piękny majątek pierwotnie stanowił XIV-wieczny zamek, do którego później dobudowano kompleks pałacowo-parkowy. Warto udać się w tamte strony – pałac jest dostępny do zwiedzania naprawdę jest godny uwagi miłośników historycznej architektury.

 

 

Śląski majątek

Oprócz Pławniowic, do majątku rodu von Stechow należały także Ruda Śląska i Biskupice. Po połączeniu dwóch rodzin dobra te zostały odziedziczone przez Ballestremów, którzy zaczęli inwestować w rozwój okolicy. Potomkowie Giovanniego Baptysty dysponowali terenami na których znajdowały się kopalnie, jednak rozwinęli działalność także na hutnictwo, rolnictwo i leśnictwo. Warto wspomnieć, że działania rodu nie ograniczały się tylko do kwestii gospodarczych – na swoich ziemiach dbali także o takie kwestie jak doprowadzenie prądu, rozwój edukacji, tworzenie bibliotek czy budowę kościołów. W 1897 roku Franciszek II Ksawery von Ballestrem zlecił budowę kolejnej posiadłości rodowej, która miała pełnić rolę gościńca z pokojami gościnnymi i salą balową. Lata świetności pozwoliły na organizację w nim m.in. kina, które cieszyło się ogromną popularnością. W 1945 roku pałac został zniszczony przez Armię Radziecką. Na szczęście w latach 2000 został zakupiony przez prywatnego inwestora, który przywrócił mu świetność sprzed lat i przywrócił pierwotną funkcję. Obecnie Pałac Ballestremów jest eleganckim hotelem z restauracją, w którym można spędzić chwile na podziwianiu zrekonstruowanych wnętrz i pięknych zielonych terenów. Zachęcamy do wizyty w Restauracji i Hotelu Adria w Rudzie Śląskiej – to okazja, aby zbliżyć się nieco do niezwykle ciekawej historii.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Wakacje nad jeziorami
Spędzanie wakacji nad jeziorem to nic innego jak marzenie o beztroskim lenistwie, które nagle materializuje...
Podróże zagraniczne: Praktyczne porady i wskazówki dla podróżujących
Podróże zagraniczne to nie tylko okazja do zwiedzania niezwykłych miejsc, ale także do poznawania nowych...
Praga: Tętniąca życiem korona Europy
Praga, znana również jako “Złote Miasto”, “Miasto Stu Wież” czy “Korona...
Solo Traveler Safety - Airbnb dba o samotnych podróżników
Samotne podróże zdobywają na popularności w miarę jak coraz więcej osób odkrywa zalety samodzielnego...
Męska kurtka przejściowa? Czym się wyróżnia?
Powrót ciepłych czasów zbliża się coraz większymi krokami, przez co niejedna osoba zastanawia się, jak...