Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim

Wysowa-Zdrój - Park Zdrojowy - Pijalnia

Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu Niskiego. Ta część południowej Polski, znana ze swojej wyjątkowej, prawie dziewiczej przyrody, jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku wielkomiejskiego życia, a jednocześnie zapragną zanurzyć się w naturalnym, leczniczym klimacie. Wysowa-Zdrój, korzystając z tego, co najlepsze w swoim mikroklimacie i geografii, oferuje odwiedzającym nie tylko regenerację zdrowia, ale także bogactwo atrakcji związanych z kulturą, historią oraz przyrodą. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach źródeł w Wysowej datowane są na XVIII wiek, co już stanowi zaproszenie do odkrywania bogatej historii tego miejsca.

Co warto zobaczyć w Wysowej-Zdrój?

Warto zacząć zwiedzanie od spaceru alejkami uzdrowiskowego parku, gdzie wśród starych drzew można znaleźć źródła mineralne “Zuber” i “Jan”, które są dostępne dla kuracjuszy i turystów. Degustacja wód mineralnych to nie tylko doświadczenie zdrowotne, ale również kulturowe, łączące nas z wielowiekową tradycją balneologii.

Następnym przystankiem dla każdego odwiedzającego powinien być Stary Dom Zdrojowy, wzniesiony w XIX wieku. Budynek ten, pomimo że nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, to nadal zachwyca swoją klasycystyczną architekturą i atmosferą minionych lat. Obecnie znajduje się tam kawiarnia.

Dla miłośników historii nie lada gratką będzie wizyta w drewnianej cerkwi św. Michała Archanioła, która znajduje się w niewielkiej odległości od centrum Wysowej-Zdroju. Ta perełka sakralnej architektury pochodzi z 1779 roku i zachwyca swoim unikatowym wnętrzem oraz ikonostasem. Cerkiew jest świadectwem wielokulturowego dziedzictwa tego regionu i stanowi nieodzowny element krajobrazu Wysowej-Zdrój.

Wysowa-Zdrój - cerkiew św. Michała Archanioła

Przyroda Beskidu Niskiego to nie tylko bujne lasy, ale również wspaniałe trasy turystyczne. Warto wyruszyć na spacer szlakiem niebieskim w kierunku Blechnarki, na Kozie Żebro zielonym lub do kaplicy na świętą górę Jawor oraz Cigielkę. Godną polecenia wycieczką jest pętla o długości 16 km z Wysowej przez Markowiec i Hańczową do Ropek i powrót przez Przełęcz Hutniańską.Trasa ta dostępna jest zarówno dla turystów wędrujących pieszo jak i rowerem. Wycieczki te oferują nie tylko relaks wśród natury, ale także możliwość obcowania z różnorodną fauną i florą tego regionu. Mamy dla Ciebie pełne zestawienie tras pieszych w Wysowej-Zdrój.

Wysowa-Zdrój to także miejsce, gdzie można skorzystać z nowoczesnych obiektów sanatoryjnych, które oferują szeroką gamę zabiegów leczniczych i relaksacyjnych. Uzdrowisko słynie przede wszystkim z kąpieli borowinowej oraz perełkowej, które mają zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W centrum Wysowej-Zdrój znajduje się niewielki park wody którego remont właśnie się kończy.

Największe atuty uzdrowiska Wysowa-Zdrój

Podsumowując, Wysowa-Zdrój to miejsce, które zauroczy każdego miłośnika historii, kultury oraz niezmąconej natury. Mała, ale pełna uroku miejscowość uzdrowiskowa w Beskidzie Niskim jest idealnym miejscem na odpoczynek dla ciała i ducha. Bogactwo atrakcji, które oferuje Wysowa-Zdrój, sprawia, że jest to cel wczasów i wycieczek dla osób w każdym wieku, szukających regeneracji sił w zaciszu malowniczych gór. Wysowa-Zdrój to jedna z ostatnich miejscówek, gdzie nawet w majówkę nie jest tłoczno.

Wysowa-Zdrój - Ropki

Gdzie szukać noclegu w Wysowej-Zdrój?

Obszar uzdrowiska obejmuje samą Wysową-Zdrój oraz pobliskie miejscowości: Hańczową i Ropki. Zarówno w Wysowej jak i w Ropkach znajduje się wiele miejsc, w których można zarezerwować noclegSą to zarówno indywidualne domki jak i pokoje w licznych agroturystykach. Przy wyszukiwaniu obiektu noclegowego warto korzystać z mapy, aby sprawdzić czy proponowany obiekt znajduje się np. na uboczu i spełni Wasze oczekiwania, oraz sprawdzać opinie na jego temat w internecie, gdyż wśród obiektów noclegowych istnieją spore rozbieżności zarówno cenowe jak i jakościowe.

Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Kajakowe wędrówki po Drawie - rzece tysiąca jezior
Drawa, nazywana również Perłą Pomorza Zachodniego, wije się malowniczo przez lasy i jeziora północno-zachodniej...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....