Astro-Festiwal przybliży gwiazdy

Toruń, maj 2012 – 9 czerwca 2012 roku, w Przysieku (Toruń), za sprawą Astro-Festiwalu, gwiazdy i planety będą na wyciągnięcie ręki.  Wielogodzinne atrakcje związane z kosmosem dla najmłodszych i starszych, przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną, pozwolą na zaspokojenie cząstki ciekawości wiążącej się z odległymi planetami i galaktykami.

Wyścigi planet, których celem jest dotarcie do słońca, tworzenie pojazdów kosmicznych techniką orgiami, wykłady o egzotycznych światach wokół słońc, oraz o zorzach polarnych w Układzie słonecznym, Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i bicie rekordu wszechświata w obserwacji nieba – to tylko niewielki wycinek tego, co czeka na odwiedzających w czerwcowy długi weekend w Przysieku, na terenie Centrum Konferencyjnego Daglezja.

Zachęcam do skorzystania ze sposobności obserwacji nieba i ciał niebieskich, wysłuchania niezmiernie interesujących wykładów, czy udziału w koncercie muzyki elektronicznej – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Szczególnie cieszę się, że przygotowano tyle atrakcji dla dzieci, którym rodzice – mam taką nadzieję –  pozwolą wyjątkowo w tę czerwcową noc spotkać się z gwiazdami i kosmosem.

Kosmos ma w sobie niezwykłą magię, która przyciąga ludzi od zarania dziejów. dodaje Maciej Eckardt, koordynator Astro-Festiwalu z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. – Astro-Festiwal jest próbą wyjścia naprzeciw tej ciekawości, łącząc naukę i zabawę. Z tego względu przygotowaliśmy atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie – pogłębić wiedzę, ale także dobrze się bawić.

Dzieci będą mogły wziąć udział w wielu Kosmicznych Zabawach – wspomnianych wyścigach planet, zabawach sprawnościowych w kosmicznym klimacie, czy przygotowaniu kosmicznych pierników. Na dorosłych czeka cykl wykładów popularno-naukowych, a na wszystkich oglądanie nieba i słońca na żywo przez specjalne teleskopy i w Astro-Arenie (mobilnym mini-obserwatorium astronomicznym, przygotowanym na wzór rozmieszczonych w całym województwie kujawsko-pomorskim – Astro-baz), łaziki marsjańskie i Akademia Jedi.

Jedną z głównych atrakcji będzie bicie rekordu Wszechświata o godz. 20:30. Polegać on będzie na zarejestrowaniu, na jak najmniejszej powierzchni, jak największej ilości osób z urządzeniami optycznymi (teleskopy, lunety, lornetki) skierowanymi w niebo. Dodatkowo wszyscy uczestnicy zostaną uwiecznieni na wspólnej fotografii, wykonanej z wysięgnika wozu strażackiego o wysokości 40 metrów.

Całość Astro-Festiwalu zwieńczą koncert „Kosmiczne brzmienia” Józefa Skrzeka, połączony z wielkoformatową projekcją obrazów o tematyce kosmicznej oraz pokaz walk na miecze świetlne.

——————————

Projekt Astro-baz, których przedsmak podczas AstroFestiwalu będzie stanowić Astro-Arena, to sieć 14 mini obserwatoriów rozstawionych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Każda z baz przedsięwzięcia wyposażona jest w teleskop oraz pracownię komputerową, umożliwiającą porównanie wyników obserwacji. Projekt ten jest unikatowy nie tylko na skalę Polski, ale także Europy – w żadnym innym kraju na tak małej powierzchni nie działa tak wiele obserwatoriów, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych tajnikami gwiazd, planet i Układu Słonecznego.

Źródło: PR

Silvarium Poczopek - Dlaczego warto odwiedzić ?
Poczopek to niewielka osada położona niedaleko Białegostoku. Sama wieś nie przedstawia jakiś nadzwyczajnych...
Atrakcje Kołobrzegu - co koniecznie zobaczyć?
Kołobrzeg i oraz jego okolice to bez wątpienia ścisła czołówka najpiękniejszych miejsc w Polsce - i najbardziej...
Mirsk i okolice: jakie atrakcje na weekend?
Mirsk to niewielka miejscowość znajdująca się w okolicy Gór Izerskich, jednak oprócz pięknych widoków...
Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? 3 propozycje dla każdego
Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia - dosłownie i w przenośni - atrakcji turystycznych. Znajdziemy tutaj...
Chorwacja-wycieczka do Splitu
Czym może oczarować turystów Split? Jakie zabytki czekają tu na spragnionych wyjątkowych atrakcji gości?
Nadmorskie wczasy z animacjami dla dzieci - lato 2014 już w sprzedaży!
Pierwszy śnieg i przymrozki mamy już za sobą, przed nami jeszcze ferie zimowe, ale to nie znaczy, że...