Ubezpieczenie turystyczne – czy warto?

Zagraniczne podróże są dzisiaj normą wśród większości społeczeństwa. Wielu młodych ludzi podejmuje czasowe zatrudnienie lub studia za granicą, bardzo często dalekie delegacje stanowią normalny aspekt pracy w wielu branżach. Przede wszystkim Polacy w dalszym ciągu chętnie stawiają na egzotyczne wakacje czy dalekie wyprawy na drugi koniec świata. Wizja słodkiego lenistwa nad oceanem lub poszukiwania przygód bardzo często przesłania nieco bardziej przyziemne sprawy. Bez względu na cel i czas trwania wyjazdu należy dopełnić kilku podstawowych formalności zapewniających komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny pobyt. Czy można do nich zaliczyć ubezpieczenie turystyczne?

Czy polisa z biura podróży wystarczy?

Ideą polisy turystycznej jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i ewentualnej pomocy wszystkim przebywającym na wyjeździe poza granicami kraju. Zakres wykupionego ubezpieczenia zależy od powodu wyjazdu: wakacji czy biznesowej konferencji oraz formy spędzania czasu. Inną polisę wykupi amator leniwego wypoczynku, inną natomiast fan survivalu. Wiele osób rezygnuje z możliwości oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe, twierdząc, że przecież w ramach usług biura podróży ich wyjazd już jest ubezpieczony. Faktycznie, legalnie działający touroperatorzy obejmują każdego klienta polisą. Ale często ogranicza się ona do minimalnej kwoty. W praktyce np. suma ubezpieczenia kosztów leczenia obejmuje od 10 do 15 tysięcy euro. Za granicą to zdecydowanie za mało. Okrojony zakres polisy z biura podróży nie chroni przed uszkodzeniem ciała wskutek uprawiania sportu, zniszczeniem czy zgubieniem bagażu i sprzętu lub nawet od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście nie ma również mowy o pokryciu kosztów transportu medycznego do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne na miarę potrzeb

Już wiadomo, że ubezpieczenie proponowane przez biuro podróży nie zapewni stuprocentowej ochrony. Z tego względu zarówno osoby podróżujące samodzielnie, jak i korzystające z pomocy firm wycieczkowych, powinna zainteresować możliwość wykupienia indywidualnej polisy turystycznej. To rozwiązanie umożliwia stworzenie pakietu odpowiadającego konkretnym potrzebom. Bazą każdego ubezpieczenia jest opcja pokrycia kosztów leczenia, dodatkowo można wybrać ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami, uszkodzeniem lub zgubieniem bagażu podróżnego, aparatu, laptopa, telefonu czy sprzętu sportowego, kosztami ratownictwa, poszukiwania w górach i na wodzie. Istnieje możliwość ubezpieczenia od przykrych następstw uprawiania zarówno sportów ekstremalnych, jak i tych rekreacyjnych, np. siatkówki.

Poznaj – TUZ Ubezpieczenia samochodu OC

Jak wybrać ubezpieczenie?

Na rynku działają dziesiątki firm specjalizujących się w udzielaniu polis turystycznych. Warto znaleźć po prostu taką, która oferuje wyjątkowo szeroki zakres ubezpieczeń lub tę specjalizującą się w interesujących nas opcjach, np. dotyczących transportu z i na miejsce pobytu, kradzieży lub zniszczenia sprzętu, uszkodzeń ciała itd.

Najlepsze i najprostsze rozwiązanie stanowi internet, a konkretnie specjalistyczne witryny-bazy. Doskonałym przykładem jest portal PKT.pl – spis towarzystw ubezpieczeniowych. Można na nim znaleźć bogaty wybór tego typu przedsiębiorstw wraz z ich pełnymi ofertami, a co najważniejsze, opiniami i ocenami poprzednich klientów. Strona jest wyjątkowo przejrzysta i prosta w obsłudze, co jeszcze bardziej usprawnia proces poszukiwania najlepszej firmy ubezpieczeniowej.

Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....
Okolice Leszna - co warto zobaczyć?
Leszno to jedno z największych miast województwa wielkopolskiego, położone około 80 km na południe od...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...
Wygodne parkowanie przy lotnisku we Wrocławiu
Każda wycieczka samolotowa wiąże się z odpowiednią organizacją podróży. Jak się okazuje, dla wielu osób...