Malediwy – problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów

Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni niespełna 300km2. Państwo to utrzymuje się więc przede wszystkim z turystyki. Nic dziwnego, archipelag ten składający się z 1190 wysp stanowi niezwykłą atrakcję, a jego narodowym drzewem jest palma kokosowa.

Piękne plaże ulokowane na rozłożystych wybrzeżach morza Indyjskiego przyciągają tłumy turystów pragnących rajskiego odpoczynku  i atrakcyjnych rozrywek. Ilu z nas jednak zdaje sobie sprawę, że kraj ten może za 100 lat zniknąć z powierzchni ziemi? Problem jest poważny, jednak z siłami natury ciężko jest walczyć. Nawet z pozoru niewielka fala jest w stanie zalać najbliższą okolicę, ponieważ jedna trzecia powierzchni Malediwów znajduje się poniżej poziomu oceanu. Najwyższym wzniesieniem natomiast jest wyspa Villingili, która leży nieco powyżej 2 metrów n.p.m. Problem tonącego państwa spowodowany jest ociepleniem klimatu, lodowce topnieją podnosząc nieustannie poziom wody na całej kuli ziemskiej. Aby podkreślić sytuację na Malediwach, były prezydent zorganizował w 2000r. pierwsze w historii podwodne obrady rządu ubierając się wraz z ministrami w specjalne kombinezony.

wycieczka na malediwy

W momencie intensywnego rozwoju turystyki, powstało na wyspach wiele udogodnień dla podróżnych, aby zapewnić jak największy komfort wypoczynku. Przede wszystkim dzisiaj głównym środkiem transportu są tradycyjne łodzie lub nowoczesne motorówki i hydroplaty. Umożliwiają bezproblemową komunikację między wyspami, a przy okazji są świetną trakcją dla przejezdnych. Również siatka hotelowa przystosowała się do turystycznego tłoku, stosując niestandardowe rozwiązania, by znikający ląd nie stanowił przeszkody.

Oto kilka najbardziej zaskakujących hoteli na Malediwach:

  1. Mirihi Island Resort – jest to miejsce noclegowe, który powierzchnią obejmują całą wysepkę. Z głównym lądem połączona jest za pomocą drewnianych mostów. Można poczuć się tutaj jak w prawdziwych tropikach, ponieważ spacerując, mijamy gęsto rosnące palmy.
  2. Malediwy hotel Island Hideaway w Dhonakulhi – to kolejna wykupiona przez inwestora wyspa, na której znajduje się ośrodek SPA, a do dyspozycji turystów jest 1,5 kilometrowa plaża. Resort ten nazywany jest oazą spokoju, której cechą charakterystyczną są liczne drzewa bananowca.
  3. Malediwy hotel Velassaru na wyspie South Male Atoll – to unikalny hotel oferujący luksusowe bungalowy wybudowane tuż nad wodą. Spędzając tutaj wakacje, dosłownie unosimy się na Oceanie Indyjskim.


Polecamy szukać hotelu na Malediwach, który będzie znacznie odbiegał od naszych europejskich norm. Warto wybrać urocze, egzotyczne domki wybudowane na palach i unoszące się na wodzie. Są to świetne miejsca, z mnóstwem atrakcji dla każdego. Od fanów surfingu i nurkowania, poprzez zajęcia dla spokojnych rodzin z najmłodszymi.

Jak znaleźć dobry nocleg w stolicy?
Warszawa jest jednym z tych miast, które przyciąga do siebie najwięcej osób. Każdego dnia przybywają...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie....
Pożyczka na wyjazd wakacyjny
Podjąłeś decyzję o tym, że tegoroczny urlop sfinansujesz częściowo lub w całości ze środków pochodzących...
Jakie ciekawe wydarzenia występują w Trójmieście?
Trójmiasto - szczególnie latem - przyciąga rzeszę turystów nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Morze,...
Wybór nawigacji GPS
Lato w pełni, wakacyjne wyjazdy zbliżają się coraz większymi krokami. Warto przed takim wyjazdem zaopatrzyć...
Wybieramy idealną walizkę
Podróżowanie nierozerwalnie łączy się z pakowaniem, a to najczęściej zostawiamy na ostatnią chwilę i...