Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada odwagi, ale także przeszkolenia, umiejętności i trudnych do uzyskania zezwoleń. Okazuje się jednak, że skoki spadochronowe wcale nie są aż tak wymagające, a skoczyć ze spadochronem może prawie każdy.
Wbrew często spotykanej opinii, skoki spadochronowe nie są sportem dla szaleńców i wcale nie jest to igranie ze śmiercią. Wykonywane obecnie skoki sportowe i rekreacyjne są bezpieczne, a ewentualne wypadki zdarzają się niezwykle rzadko i zazwyczaj dotyczą nieudanych lądowań kończących się drobnymi urazami.
Skoki w tandemie
Najprostszym, najszybszym i jednocześnie najtańszym sposobem na skok spadochronowy, jest skok w tandemie. Wiąże się to zazwyczaj z wydatkiem kilkuset złotych i kilkugodzinnym przygotowaniem. Pozwala jednak doświadczyć tego niesamowitego uczucia, jakim jest swobodne spadanie z wysokości kilku tysięcy metrów. Taki skok jest bezpieczny, ponieważ nad bezpieczeństwem skoczka czuwa doświadczony instruktor.
Firmy organizujące tego typu skoki bardzo często oferują też dodatkowe usługi związane z fotografowaniem lub wideofilmowaniem skoku. Jest to znakomita pamiątka, która pozwala utrwalić te niesamowite przeżycia na dłużej.
Samodzielne skoki spadochronowe
Droga do samodzielnego skoku spadochronowego jest nieco dłuższa i bardziej kosztowna. Najpopularniejszą obecnie metodą szkolenia spadochronowego jest AFF (Accelerated FreeFall), czyli przyspieszony kurs swobodnego spadania. Jest to intensywne szkolenie podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. Adept spadochroniarstwa zazwyczaj dowiaduje się podczas takiego szkolenia jak działa sprzęt, jak go obsługiwać, jak komunikować się w powietrzu oraz jak postępować w sytuacjach awaryjnych. Szkolenia praktyczne polegają na kilku skoków z instruktorami, które pozwalają wyrobić umiejętność prawidłowego skoku, utrzymania odpowiedniej pozycji ciała i oczywiście bezpiecznego lądowania.
Po zakończeniu takiego szkolenia można już wykonywać samodzielne skoki spadochronowe pod nadzorem instruktora. Aby wykonywać całkowicie samodzielne skoki, niezbędne jest jeszcze uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego, które wydawane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Aby podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego trzeba mieć na koncie wykonanych co najmniej 50 skoków, ale to już przecież tylko czysta formalność.
Zacznij skakać ze spadochronem: FlyTandemy.pl