Surfing w Portugalii z Garrettem McNamara

McNamara, zdobywca rekordu Guinnessa za surfowanie na największej fali w historii, kontynuuje w portugalskim Nazaré „polowanie” na fale XXL. W zeszłym roku objechał wybrzeże Portugalii, aby sprawdzić pozostałe miejscówki. W lutym ogłoszono konkurs, którego zwycięzca spotka się z legendarnym GMAC-iem i może poznać jego najlepsze spoty.

Amerykanin Garrett McNamara, znany jako GMAC, jest jednym z najbardziej cenionych na świecie surferów ujeżdżających wielkie fale. W 2012 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa (Guinness World Records) jako człowiek, który surfował na największej fali w historii (78 stóp, czyli prawie 24 metry wysokości). Miało to miejsce na plaży Praia do Norte w portugalskim Nazaré, która słynie z ogromnych fal. Za ten wyczyn otrzymał również nagrodę Billabong XXL Global Big Wave Awards 2011. Od tego czasu GMAC przeniósł się do Nazaré, aby znaleźć i ujarzmić marzenie większości surferów – ponad 30-metrową falę, która pozwoli mu przejść do historii surfingu.

Nazaré zawdzięcza wysokie fale kanionowi leżącemu na dnie oceanu oraz tutejszemu prądowi morskiemu. Wyczyny surferów najlepiej widać z klifu Promontório do Sítio, zwłaszcza gdy ogromne masy wody wynoszą zawodników prawie na jego wysokość.

W zeszłym roku McNamara objechał całe wybrzeże Portugalii: od regionu Porto e Norte po Algarve oraz archipelagi Azorów i Madery, aby sprawdzić tamtejsze warunki do surfowania. Wyprawę dokumentuje film „The McNamara Surf Trip”, ukazujący nie tylko możliwości uprawiania sportów wodnych, ale także wyjątkową przyrodę i kulturę Portugalii (film dostępny jest na YouTube). McNamara i jego żona Nicole odwiedzili m.in. Lizbonę, Porto i winiarski region Douro, a GMAC miał okazję nurkować na Azorach, zjechać na saniach po asfaltowej ulicy Madery oraz przejechać się po torze wyścigowym w Algarve.

Jak twierdzi McNamara, w Portugalii „zawsze można gdzieś posurfować”. Wie o czym mówi, ponieważ surfował m.in. w Praia do Canal (Algarve), Praia da Costa da Caparica (Lisboa), Praia dos Coxos w Ericeira oraz Praia de Santa Bárbara na wyspie São Miguel (Azory). (Listę najlepszych spotów do surfowania oraz ich krótkie opisy można znaleźć tutaj: www.portuguesewaves.com.)

 

Wystarczy obejrzeć film oraz prawidłowo odpowiedzieć na jedno pytanie, aby wziąć udział w konkursieMeet McNamara in Nazaré”. Nagrodą jest podróż do Portugali dla 2 osób (przelot w obie strony, 2 noclegi z wyżywieniem typu half-board w wysokiej klasy hotelu) oraz spotkanie z legendarnym surferem w Nazaré. Zwycięzca będzie mógł wybrać preferowane daty przyjazdu (podróż musi się odbyć do 30 czerwca br.) oraz region pobytu (z wyjątkiem Azorów i Madery). Konkurs potrwa do 29 lutego 2016 r., a zwycięzca zostanie wylosowany przez system komputerowy w dniu 1 marca br. Uczestnikami mogą zostać wyłącznie osoby pełnoletnie. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.visitportugal.com/en/passatempos/291874.

Wszystkie barwy jesieni - konkurs foto Primus i Ceneria.pl
Jesień to według niektórych najpiękniejsza pora roku. Bywa bajecznie kolorowa, gdy na drzewach wiszą...
Minister gospodarki nagrodzi najlepsze rozwiązania dla branży hotelarskiej
Ruszył "Konkurs o Nagrodę Ministra Gospodarki na najbardziej przedsiębiorczą firmę, eksportera i innowatora...
Portugalia - Torre de Belem
Kwadratowa Wieża Belem jest monumentem postawionym ku pamięci portugalskiej Ery Odkrywców. Wzniesiona...
Zwiedzanie Lizbony
Stolica Portugalii, położona na siedmiu wzgórzach nad Tagiem, skąpana jest w niezwykłym świetle, które...
Porto, kolebka portugalskiego narodu
Kolebką narodu portugalskiego nie jest rozpieszczone słońcem południe. Królestwo założyłi i rządziły...
Lizbona - Klasztor Hieronimitów
Kościół słynie z bogato zdobionych wnętrz, płaskorzeźb przedstawiających sceny z życia Św. Jeroma i sieciowych...