Lizbona – Klasztor Hieronimitów

Manuel I zwany Szczęśliwym był władcą nieszczędzącym wydatków na spełnienie swoich najdroższych zachcianek. Wynikiem jednego z wielu rozrzutnych nastrojów króla był rozkaz rozpoczęcia budowy klasztoru w podziękowaniu Marii Dziewicy za udaną podróż Vasco da Gamy do Indii. Klasztor wybudowany w powstałym z imienia króla stylu Manuelińskim, łączy styl Gotycki z Mauretańskim i wykończeniami z nadchodzącego wkrótce Renesansu. W miejscu położenia klasztoru znajdowała się wcześniej zbudowana przez Henryka Nawigatora kaplica Św. Marii. Obecnie w jej miejscu znajduje się Gotycka i Renesansowa “Igreja de Santa Maria” oznaczona statuą Księcia Henryka Nawigatora.

KlasztorKlasztor i Kościół położone są w łatwym do dotarcia miejscu, w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych Lizbony. Wejście do kościoła jest bezpłatne, natomiast dostęp do krużganka jest dodatkowo płatny. Obiekt stanowi pozycję obowiązkową do zobaczenia dla miłośników zabytków spędzających wczasy w Portugalii.

Kościół słynie z bogato zdobionych wnętrz, płaskorzeźb przedstawiających sceny z życia Św. Jeroma i sieciowych sklepień ponad nawami.

Zachodnie wejście wiedzie do krużganku który reprezentuje szczyt stylu Manuelińskiego. Kościół zamykają trzy nawy na cienkich filarach i wyjątkowe “drzewo palmowe” w zachrystii.

Kościół ukończony w 1502 roku został częściowo sfinansowany z zysków handlu przyprawami, który został zapoczątkowany po odkryciu drogi do Indii. W 1755 roku trzęsienie ziemi naruszyło konstrukcję kościoła, który wkrótce po tym zdarzeniu odrestaurowano.

Według niektórych podań w klasztorze zostało pochowanych wiele słynnych postać m.in Vasco da Gama i Luiz Vaz de Camoes, poeta, który zainspirował króla Sebastiao do rozpoczęcia nieudanej krucjaty przeciwko Muzułmanom w Maroku.

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...