Ochrona dla ekstremistów, czyli bezpiecznie na rampie

Snowboard, narciarstwo ekstremalne czy skialpinizm, to sporty o podwyższonym stopniu ryzyka. Dynamiczna jazda na desce przyspiesza  bicie serca, a wykonywanie szalonych ewolucji jest źródłem niezapomnianych wrażeń i emocji. Jednak aby czerpać z zimowego szaleństwa maksymalną przyjemność, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie.

Po pierwsze – gogle

Bezpieczne narciarstwo zaczyna się nie na stoku, lecz w sklepie, gdy wybieramy sprzęt oraz odzież. Gogle i kask ochronny, to jedne z bardziej istotnych elementów wyposażenia . W górach energia światła jest niezwykle silna, przez co znacznie utrudnione jest widzenie. Śnieg, lód i chmury, to powierzchnie odbijające światło, dlatego  gdy dociera ono do naszych oczu, jest bardzo intensywne i zmniejsza ostrość widzenia. W takich warunkach atmosferycznych bez gogli ani rusz. Są one niezbędne również, gdy pada śnieg, co powoduje odruch zamykania oczu podczas jazdy.

Kaski dla otwartych głów

Ekstremalne warunki oraz sytuacje, to codzienność na stoku. Zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych powinno być priorytetem dla każdego narciarza i snowboardzisty. Ochronę przed wszelkimi obrażeniami głowy  zapewni kask. Skuteczność narciarskich kasków zbadał  neurochirurg z Denver – dr Stewart Levy. Wyniki swoich badań opublikował w pracy „Analiza urazów głowy wśród narciarzy i snowboardzistów”.[1] Przebadał ponad 400 przypadków narciarzy, którzy trafili do centrum ratunkowego  InterMountain Neurosurgery and Neuroscience w Denver z urazami głowy. Jedynie 5 na 400 osób trafiło tam z urazami głowy, mimo używania kasków ochronnych. Proporcje te w obrazowy sposób pokazują, jak bardzo zwiększa się bezpieczeństwo uprawiania sportów zimowych, gdy chronimy głowę kaskiem. Niezwykle istotnym jest również fakt, że urazy osób używających kasków ochronnych były zdecydowanie lżejsze niż narciarzy nie korzystających ze sprzętu ochronnego. Wśród przebadanych przez dr Levy wypadków na stoku, 69 proc. osób doznała lekkich obrażeń głowy, 15 proc., to ciężkie urazy, a 4 proc. to wypadki śmiertelne.

Jak widać – warto nosić kask i warto w ten sposób chronić swoją głowę przed urazami. Kaski marki Carrera są odporne na wstrząsy, temperaturę i gwarantują pełen komfort, dzięki znajdującemu się wewnątrz materiałowi wchłaniającemu wilgoć. Zastosowanie zaawansowanych technologii,  systemu wentylacji, czy systemu regulacji rozmiaru  gwarantują doskonałą wygodę użytkowania. Kask zapewnia bezpieczeństwo, ciepło i komfort podczas jazdy. Nie rezygnuj z tego!

Ale jazda! Czyli bezpieczeństwo w liczbach

Slob Air, Backside 180 czy Frontside Air, to tylko kilka przykładowych powietrznych ewolucji których wykonywanie daje niesamowitą satysfakcję każdemu snowboardziście. Half-pipe, popularnie zwana rampą daje dodatkowe możliwości fanom ekstremalnych emocji. Czasem patrząc jak wykonują poszczególne triki, odnosimy wrażenie, że za nic mają prawo grawitacji. Taki ekstremalny styl uprawiania sportów zimowych wymaga szczególnego zadbania o kwestię bezpieczeństwa.  Światowe tendencje wyraźnie wskazują na wzrost świadomości dotyczącej konieczności używania kasków ochronnych podczas uprawiania sportów zimowych. Z badań demograficznych przeprowadzonych przez NSAA w sezonie zimowym 2008/2009 wynika, że używanie kasków przez narciarzy i snowboardzistów w Stanach Zjednoczonych wzrosło w stosunku do lat 2002/2003 z 25 do 48 proc. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że tylko 32 proc. osób korzystających z kasków, to dorośli a aż 77 proc., stanowią dzieci poniżej 9 roku życia. Jak jest w Polsce? Od lutego 2010 roku obowiązuje zaostrzone prawo nakazujące używania kasków podczas jazdy na nartach lub snowboardzie przez dzieci poniżej 15 roku życia. Niestety, wciąż większość z nas niechętnie dba o swoje bezpieczeństwo traktując kaski ochronne jak zło konieczne. Marka Carrera dokłada wszelkich starań, aby kaski z jednej strony zapewniały maksymalny poziom bezpieczeństwa, a z drugiej komfortu, zachęcając równocześnie do rozsądnego pobytu na stokach.

Perfekcja tkwi w szczegółach

Gogle Carrera Kimerik, to idealny model na wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne i bardzo mocne światło. Były one testowane przez czołowych sportowców. Carlo Janka – zdobywca Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim miał je na sobie, gdy zdobył złoty medal podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, w 2010 r.  Wyposażono je w dodatkową regulowaną wentylację, która zapobiega poceniu się twarzy oraz chroni szyby przed parowaniem. Kształt gogli perfekcyjnie dopasowuje się do twarzy. Posiadaj szybę „silver flash”. Jest to specjalna szyba przystosowana do bardzo mocnych warunków świetlnych. Jej przepuszczalność światła wynosi 22%. Stanowi doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. System Seal Ring (opatentowany przez CARRERA), eliminuje powodowane parowaniem rozwarstwienie szyby. Gwarantuje także zachowanie właściwej odległości pomiędzy warstwami szyby (podwójne, cylindryczne szyby z polikarbonatu), eliminując optyczne zniekształcenia. Soczewki pokryte są specjalną silikonową substancją, która ogranicza absorpcję wilgoci, chroni przed zarysowaniem oraz dodatkowo wzmacnia szyby. Dla wyjątkowego komfortu gogle wyposażone są również w miękką gąbkę o podwójnej gęstości, dzięki czemu idealnie dopasowują się do twarzy.

Gogle Kimerik dostępne są w sugerowanej cenie det. 319-359zł brutto                                  

Gogle Carrera Steel, to kolejny model przetestowany przez mistrzów podczas Igrzysk w Vancouver w 2010 r. Zaprojektowany z myślą o tych, którzy kochają prędkość. Przy współpracy ze specjalistami z działu badań oraz wybitnymi sportowcami opracowana została unikalna Technologia Zero Oporu, czyli Zero-Resistance Lens Technology, w którą gogle są wyposażone. Na chwilę obecną jest to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Gogle posiadają także Aktywny System Wentylacji (regulowany system wentylacji na ramie gogli), System Seal Ring, idealnie dopasowujące się do kształtu twarzy boczne łączenia gogli (Adjustable Outrigger Comfort Fitting), czyli system łączenia pozwalający dostosować układ gogli tak, by perfekcyjnie przylegały do twarzy. Posiadają również podwójne, cylindryczne szyby z polikarbonatu, ochronę przeciw parowaniu i zadrapaniom w postaci specjalnej substancji, którą pokryte są szyby oraz miękką gąbkę o podwójnej gęstości.

Gogle Carrera Steel dostępne są w sugerowanej cenie det. 339-449 zł brutto       

Kask Carrera Thunder pochodzi z serii Race. Zaprojektowany został z myślą o narciarzach, którzy ponad wszystko cenią komfort oraz bezpieczeństwo na stoku. Spełni on oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Projektanci postawili w wypadku tego modelu na wytrzymałość i wygodę. Posiada system dopasowania AFS, czyli „Adjustable Fitting System”.  Jest to system umiejscowiony w tylniej części kasku, co umożliwia jeszcze lepsze dopasowanie do anatomicznego kształtu głowy narciarza. Wyposażony jest również w regulację rozmiaru, aluminiową siateczkę chroniącą uszy, kompatybilną gardę ochronną na szczękę. Charakteryzuje go ciekawy, sportowy design.

Kask Carrera Thunder dostępny jest w sugerowanej cenie det. 239 zł brutto

Linia Exclusive stanowi perfekcyjne połączenie dbałości o najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości z wizją    wyrafinowanego designu. Jest to  oryginalna, inspirowana stylem vintage kolekcja łącząca ze sobą ducha rywalizacji ze stylem retro. Idealnym przykładem jest kask Bullet Rosso Blu.Skorupa kasku pokryta jest włóknem szklanym (Fiber-Glass Shell). Posiada antyalergiczną, termoaktywną wyściółkę wyprowadzającą wilgoć na zewnątrz kasku. Charakteryzuje go ciekawy a jednocześnie minimalistyczny design. Posiada aluminiowe wstawki, skórzane elementy oraz solidne metalowe zapięcie, a także możliwość dopasowania kompatybilnej gardy ochronnej. Wyposażony jest również w pokrowiec z mikrofibry.

Kask Carrera Bullet Rosso Blue dostępny jest w sugerowanej cenie det. 489 zł brutto

Ekstremalnie bezpiecznie

Marka Carrera nie zapomina również o fanach ekstremalnych emocji. Dla wszystkich entuzjastów szczególnie mocnych wrażeń zaprojektowane zostały specjalne kaski, m.in. Crown, który charaktertyzuje się tym, że posiada aktywny system wentylacji, system AFS – regulację obwodu głowy w tylniej części kasku, szczególnie silną ochronę uszu. Zapewnia pełen komfort użytkowania nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, jak również podczas wykonywania maksymalnie szalonych ewolucji na rampie i stoku.

Kask Carrera Crown dostępny jest w sugerowanej cenie det. 569 zł brutto

Gogle Carrera X-Change zaprojektowane zostały ze specjalnym przeznaczeniem do narciarstwa/snowboardu wyczynowego. Zapewniają kompletną ochronę przed promieniami UVA, UVB, UVC. Posiadają podwójne soczewki o grubości 0,9mm, specjalną powłokę chroniąca przed parowaniem wewnętrznej strony soczewki. Lustrzana powłoka soczewek poprawia kolory i zmniejsza ilość światła docierającego do oczu, co znacznie ułatwia jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach. Wyposażone są również w „Air Active Ventilation System” poprawiający przepływ powietrza i chroniący szybki przed zaparowaniem, system Seal Ring eliminujący powodowane parowaniem rozwarstwianie szyby oraz eliminujący zniekształcenia, antifog – system zapobiegający skraplaniu się pary na wewnętrznej części soczewek. Oprawa wykonana z termoplastycznego, odpornego na uderzenia materiału.

Gogle Carrera X-Change dostępne są w sugerowanej cenie det. 339-449 zł brutto       

Marka Carrera – pół wieku doświadczenia

Początki marki Carrera sięgają 1956 r. Wówczas Wilhelm Anger – producent sportowych okularów z Austrii zainspirowany odbywającym się w Południowej Ameryce, prestiżowym wyścigiem samochodowym Carrera Panamericana – zaprojektował pierwszy model okularów dla sportowców, tworząc jednocześnie markę Carrera. Historia firmy to opowieść o niezwykłej przygodzie łączącej pasję ze sportem i ciągłymi innowacjami. Dzięki otwartemu podejściu do tworzenia nowych produktów, marka od ponad pół wieku kreuje nowestandardy w branży. 

W celu zapewnienia ciągłego podnoszenia jakości – produkty Carrera tworzone są we współpracy ze sportowcami i poddaje ciągłym badaniom technicznym i jakościowym. Marka Carrera korzysta również z doświadczeń Safilo Group – światowego lidera w produkcji okularów słonecznych i opraw okularowych.

Misją i obietnicą firmy jest oferowanie najwyższej klasy produktów dla najbardziej wymagających klientów. Aby osiągnąć cel, projektanci wychodzą poza stereotypy dotyczące potrzeby korzystania ze sportowego sprzętu ochronnego. Łącząc innowacje technologiczne, nowoczesny design oraz myślenie o komforcie użytkowników, firma jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy na nartach oraz snowboardzie.

Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.
Narty w Livigno
Livigno to nieduża górska wioska położona w sercu Alp Retyckich, doskonałe miejsce dla narciarzy! Profesjonalnie...
Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich
Położone w centralnej części pasa wyżyn środkowopolskich Góry Świętokrzyskie należą do najniższych gór...
Wyróżnienie SnowTrex Award - Austria we wszystkich kategoriach w czołówce
Kolonia, 30 października 2012 - SnowTrex, specjalista w organizacji wyjazdów zimowych, przyznał wyróżnienia...