Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich

Położone w centralnej części pasa wyżyn środkowopolskich Góry Świętokrzyskie należą do najniższych gór w Polsce. Ze względu na swe położenie (blisko centrum kraju), dostępność komunikacyjną i zagospodarowanie turystyczne są bardzo popularnym regionem. Przyjeżdżają tu zarówno turyści chcący w spokoju odpocząć, jak też spędzić czas aktywnie – chodząc po górach, jeżdżąc rowerami, zjeżdżając, bądź wędrując na nartach, unosząc się w przestworza, pływając żaglówką lub kajakiem czy też cwałując konno. Stosunkowo dobra infrastruktura turystyczna i atrakcyjne cenowo oferty proponujące wynajem kwater w górach Świętokrzyskich dodatkowo zachęcają do wypoczynku w tym regionie.

Góry ŚwiętokrzyskieKażdy bez względu na wiek, może spotkać na tej prastarej i gościnnej ziemi coś interesującego. Rejon ten ma unikalne wartości przyrodnicze, jest bogaty w różnego rodzaju zabytki i pamiątki historyczne. Jak na żadnym innym terenie w Polsce możemy prześledzić tu rozwój osadnictwa począwszy od ziemnych grodzisk, poprzez średniowieczne systemy obrony miast, zamki, renesansowe kamienice, nowożytne twierdze, po reprezentacyjne pałace doby baroku i klasycyzmu. Bezcenne są także obiekty związane z budownictwem przemysłowym. Zwiedzając je poznamy rozwój myśli technicznej, także europejskiej. Różnorodne ekspozycje muzealne zapoznają nas z tradycyjną sztuką polską, a także innych krajów świata. Liczne imprezy kulturalne i popularnonaukowe przybliżają wciąż żywe tradycje i zwyczaje regionu.

Góry Świętokrzyskie są najwyższą częścią Wyżyny Małopolskiej, rozciągającej się równoleżnikowo na północ od Karpat. Przebieg wzniesienia wyznacza linia Przedbórz (nad Pilicą) – Opatów. Prawie w całości leżą na terenie województwa świętokrzyskiego. Góry te wyróżniają się ciągami równoległych pasm i grzbietów ze stromymi zboczami, oddzielonych od siebie szerokimi i podłużnymi dolinami o płaskim dnie. Najwyższe wzniesienia znajdują się w ich centralnej części, w tzw. Paśmie Głównym, które tworzą zbudowane ze skał kambryjskich pasma: Masłowskie (Klonówka, 473 m n.p.m.), Łysogórskie (Łysica, 612 m n.p.m., Łysa Góra – Święty Krzyż, 595 m n.p.m.) i Jeleniowskie (Szczytniak, 554 m n.p.m.). Po obu stronach Pasma Głównego ciągną się obniżenia: od północy – doliny Dębniańska i Wilkowska, ograniczone z drugiej strony Pasmem Klonowskim, a od południa, za Doliną Kielecko-Łagowską – pasma: Wygiełzowskie, Orłowińskie, Cisowskie, Daleszyckie, Posłowicko-Dymińskie i Zgórskie.

Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Przyciągający magnetyzm gór? Celebrowanie górskich wędrówek po odpowiednim przygotowaniu
Góry od zarania dziejów były symbolem niedostępności i wyjątkowości. Przyciągają wędrowców szukających...
Co zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę w góry?
Marzysz o spędzeniu urlopu z dala od miejskiego zgiełku, za to wśród nieskażonych ludzką ręką polskich...