Majówka w górach

Utrzymująca się od kilkunastu dni wysoka temperatura sprawiła, że spragnieni świeżego powietrza ludzie masowo zaczęli opuszczać swoje mieszkania i korzystać z pogody. Podczas gdy niektórych zadowalają codzienne kilkugodzinne spacery po okolicy, inni z niecierpliwością oczekują pierwszego długiego weekendu tej wiosny.

Majówka 2010 niestety nie będzie trwać długo. W tym roku pozwolić sobie będzie można na czterodniowe wakacje. Chyba, że osoby spragnione odpoczynku przedłużą sobie ten weekend na własną rękę.

Majówka w górach to z pewnością pomysł na wiosenny odpoczynek dla wielbicieli górskiej przyrody i narciarstwa. Przełom kwietnia i maja to ostatni dzwonek, by oddać się sportom zimowym. W wielu miejscach na świecie, takich jak Austria, południowa Francja, czy Szwajcaria sezon narciarski trwa do końca kwietnia. Gdzieniegdzie amatorzy szaleństw na śniegu korzystać z pogody mogą także w maju.

Różnorodność górskiego klimatu

Argumentem dla niezdecydowanych na to, że majówka w górach jest świetnym pomysłem, z pewnością może być różnorodność klimatu na przełomie pór roku. Oczom turystów ukazują się wówczas dwie pory roku. Przemierzając górskie ścieżki podziwiać można malownicze widoki zapierające dech w piersiach i na długo pozostające w pamięci: wodospady, skałki, grupy skalne, urwiska, doliny i jeziora otoczone górskim wianuszkiem. U podnóża podziwiać można już bujną zieloną roślinność, budzącą się ze snu zimowego. Im wyżej, tym więcej śniegu zalegającego na stokach górskich i zapraszającego do szalonych sportowych zabaw. Bez wątpienia majówka w górach daje możliwość obcowania z różnorodnym krajobrazem. Podczas jednego pobytu podziwiać można wiosnę i zimę. Nie wspominając już o różnorodnych gatunkach zwierząt, które są charakterystyczne nie tylko dla terenu, ale także dla konkretnych gór, a które spotkać można na różnych wysokościach, m.in.: niedźwiedzie, kozice, świstaki, czy wilki.

Góry a zdrowie

Majówka w górach może okazać się zbawienna zwłaszcza dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, a na ruch, który jest niezbędny dla zdrowia, zwyczajnie w nawale codziennych obowiązków brakuje im czasu. Górską wspinaczkę, zjazd na nartach lub sankach, tudzież najzwyklejszy spacer po górzystym terenie doceni każdy organizm.

Ponadto majówka w górach może być doskonałą okazją do wsłuchania się w siebie i do refleksji. Sprzyja ucieczce codzienności, pomaga naładować akumulatory oraz może być miłym wstępem do właściwego urlopu.

Warto jednak pamiętać, że majówka w górach i spacery po wysoko wiodących ścieżkach nie muszą być rozwiązaniem dla każdego. Osoby mające problemy z ciśnieniem mogą po prostu poczuć się źle w takim wysokogórskim klimacie. Podobnie do astmatyków, którzy raczej powinni zrezygnować ze wspinaczek. Jednakże górskie powietrze ma wiele walorów zdrowotnych i przede wszystkim dla tego przymiotu warto obrać kurs na góry, zwłaszcza jeśli boryka się z chorobami płuc.

Kultura górska

Majówkowy wyjazd w góry jest bez wątpienia wyjątkowy nie tylko ze względu na zdrowotne właściwości, jakie mogą się z nim wiązać, ale także ze względu na wyjątkową kulturę górską.

Gwara góralska, góralskie stroje, charakterystyczne budownictwo, góralskie imprezy, czy wytwory codziennego użytku lub zdobnicze, które podziwiać można w znajdujących się w górskich miejscowościach muzeach, to tylko niektóre z wabików. Najwięcej wielbicieli różnorodnej i jakże wyraźnej górskiej kultury spotkać można na Krupówkach w Zakopanem. Znajdują się tam nie tylko lokale gastronomiczne oraz hotele. Przede wszystkim jednak skupione są tam w dużej części stragany, na których miejscowa ludność prezentuje swoje wytwory. O każdej porze roku, jak i dnia jest tu gwarno i tłoczno.

Jeśli więc chce się odpocząć od innych ludzi warto pomyśleć wcześniej o zorganizowaniu sobie odpowiedniego noclegu. Szeroka i szczegółowa oferta miejsc noclegowych dostępna jest pod adresem: http://www.noclegi24h.pl/w_gorach.php. Dodatkowo za portalem przemawia bezproblemowa rezerwacja i możliwość składania zapytań bezpośrednio z poziomu strony.

Pod hasłem górskiej kultury kryje się jednak znacznie więcej. Majestatyczne i niebezpieczne często góry uczą turystów pokory – są zmienne, potrafią zaskakiwać, zwłaszcza tych, którzy niewiele o nich wiedzą. Wchodząc w świat natury, trzeba funkcjonować na jej prawach. Należy pamiętać, by nie wybierać się na wędrówki lub wspinaczki samotnie. Towarzystwo wskazane jest przede wszystkim dlatego, by górski spacer zakończył się szczęśliwie.

Mimo iż u podnóża góry mogą wydawać się piękne i przyjazne, wiele może diametralnie się zmienić w ciągu zaledwie kilku godzin. Niebezpieczeństwo nierzadko sprowadzają na siebie sami turyści, którzy nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie. Dlatego jeśli planuje się majówkę w górach ukierunkowaną na zdobywanie szczytów, trzeba pamiętać, by nie zostawiać na szlaku śmieci, nie strącać głazów, kamieni oraz nie krzyczeć bez potrzeby. Zachowanie tego typu może sprowadzić niebezpieczeństwo lawiny. Krzyk zaś odebrany może zostać przez ratowników lub innych przebywających w górach turystów, jako wołanie o pomoc. Co w konsekwencji przyczynić się może do tego, że osoby naprawdę jej potrzebujące nie otrzymają jej na czas.

Ciekawą tradycją jest zwyczaj pozdrawiania się na szlakach. Powiedzenie sobie „dzień dobry”, wymiana uśmiechów, czy przyjaznych gestów są na porządku dziennym szczególnie w wysokich partiach gór. Symbolizuje to równość wszystkich ludzi – bez względu na status majątkowy, czy osiągnięcia zawodowe – wobec żywiołu.

Majówka 2010 w górach może być piękna nie tylko ze względu na klimat i aurę, jaką roztacza przyroda. Niepowtarzalny urok mieć mogą także wieczory spędzone w góralskich knajpach przy granej na żywo góralskiej muzyce.

 

PF

Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.
Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich
Położone w centralnej części pasa wyżyn środkowopolskich Góry Świętokrzyskie należą do najniższych gór...
Noclegi w internetowej sieci
Polska branża turystyczna rozwija się w szybkim tempie, także dzięki sieci internetowej. Możliwości,...
Wakacje w górach
Mimo, że w wakacje większość z nas marzy o wypoczynku na plaży nad morzem, czy jeziorem, polskie góry...