Kontrowersje wokół Ryanaira

Trudno wskazać linię lotniczą równie kontrowersyjną, co Ryanair. Irlandzki przewoźnik to na tle konkurencji klasowy żartowniś, samochowała i ekscentryk. Czym zasłużył sobie na taką opinię?

Krótka odpowiedź brzmiałaby: Michael O’Leary. A długa?

Michael O’Leary to szef Ryanaira: mózg linii i ojciec jej sukcesu, stojący za jej najbardziej oryginalnymi pomysłami. O’Leary jest też autorem najbardziej kontrowersyjnych, a nierzadko również oburzających wypowiedzi, które pojawiają się w kontekście jego firmy.

To O’Leary stwierdził kiedyś, że dwaj piloci w jednym samolocie to strata pieniędzy; jego zdaniem wystarczyłby jeden, a w razie potrzeby mogłaby go zastąpić stewardessa, bo pilotowanie jest proste jak kierowanie samochodem. Los chciał, że dzień po jego pamiętnej wypowiedzi w samolocie czeskich linii jeden z pilotów zmarł na zawał serca; drugi musiał dokończyć lot samodzielnie.

To O’Leary zaproponował zlikwidowanie pasów bezpieczeństwa w celu zmniejszenia kosztów. Jego zdaniem katastrofy lotniczej i tak nikt nie przeżyje, a pasy dają złudne poczucie bezpieczeństwa. Branża szybko zdementowała te zapewnienia, tłumacząc że pasy chronią przed urazami m.in. podczas trudnych lądowań. Co do katastrof – przeżywalność w wypadkach lotniczych jest bardzo wysoka; prawdziwe tragedie zdarzają się niezmiernie rzadko (ale to o nich jest najgłośniej w mediach), zaś dzięki pasom niewielu pasażerów doznaje urazów.

To O’Leary próbował przeforsować wprowadzenie do samolotów miejsc stojących. Takich samych jak w autobusach – pasażerowie po prostu staliby i trzymali się rurki, podczas gdy samolot z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę wzbijałby się w powietrze i pokonywał potencjalne turbulencje. Co ciekawe, pomysł ten jest przez niego poruszany co jakiś czas, tak jakby rozważał go z pełną powagą.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że O’Leary chciałaby, by jego linia stała się po prostu modna – a nawet więcej; chciałby, abyś kupując bilety lotnicze Ryanair, kupował nie tylko usługę, ale i przeżycie. Ryanair chce, żebyś się z nim identyfikował; chce mieć duszę – ale czy aby na pewno tędy prowadzi najlepsza droga do jej zdobycia?

5 atrakcyjnych miejsc, w przystępnych cenach, do odwiedzenia w 2016 roku
Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, kilka wolnych dni z tej okazji to dobry czas na rozważania dotyczące...
Kup bilet i leć ze zniżką do Londynu na galę KSW! Akcja specjalna eBilet.pl, KSW oraz PLL LOT.
31 października w hali The SSE Arena, Wembley w Londynie odbędzie się 32 gala KSW. Największa Federacja...
Podążaj szlakiem odkrywców! Ameryka Północna w najnowszej ofercie niskich cen KLM
Tylko przez 3-dni podczas akcji ,,Dni ulotnych okazji" taniej można polecieć do USA lub Kanady!
Tańsze loty do Ameryki Ruszyła super promocja AIR FRANCE KLM
Dzięki promocji na bilety lotnicze do USA, Kanady i Meksyku osoby, które marzyły o wycieczce za Atlantyk...
Travelplanet.pl numer 1 w turystyce w Internecie
Ocenie poddano 105 sklepów internetowych, w następujących kategoriach: turystyka, sklepy wielobranżowe,...