Jesienne wędrówki w górach. Jak dobrać sprzęt?

Choć lato powoli ma się ku końcowi, jego kres wcale nie musi oznaczać sezonu turystycznego. Wręcz przeciwnie – w sezonie jesienno-zimowym możemy nawet planować wyprawy z noclegiem na trasie. Oczywiście pod warunkiem, że wyposażymy się w wysokiej jakości sprzęt o specyfice dostosowanej do warunków panujących w danym czasie na szlaku. Turystom, którzy wraz z końcem wakacji nie chcą rezygnować z wędrowania, wyjaśniamy, które elementy ekwipunku mają największe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu podczas jesiennych biwaków.

 

  1. Przygotowanie wyprawy górskiej – odpowiednia odzież

  2. Akcesoria górskie – buty na szlak w sezonie jesiennym

  3. Sprzęt trekkingowy – jak wybrać śpiwór na jesienne biwaki?

 

Przygotowanie wyprawy górskiej – odpowiednia odzież

Podczas wędrówek dużą wagę powinniśmy przyłożyć do kwestii komfortu cieplnego. Nie zapominajmy, że to właśnie od niego w dużej mierze zależy nasza wydajność na szlaku. W górach jesienią temperatury bywają naprawdę niskie, a wychłodzenie organizmu na trudnej trasie może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego wybierając odzież i obuwie górskie, koniecznie zwróćmy uwagę na to, w jakich warunkach zapewniają one odpowiednią izolację – taką informację zawierają w katalogu wszyscy uznani producenci sprzętu.

 

Akcesoria górskie – buty na szlak w sezonie jesiennym

Podczas przygotowań do wyprawy górskiej równie ważne co odzież są buty trekkingowe. Przy ich wyborze pod uwagę weźmy nie tylko to, jak dobrze chronią nas przed chłodem, ale też inne właściwości. W okresie jesiennym niezbędną cechą może okazać się również nieprzemakalność. Producenci osiągają ją dzięki obecności membrany – specjalnego materiału, który nie dopuszcza do wnętrza buta wody, jednocześnie odprowadzając z niej wilgoć wyprodukowaną przez ludzkie ciało. Dobre obuwie musi też wyposażone w odpowiednio głęboki, zapewniający wystarczającą przyczepność bieżnik. Szeroki wybór butów turystycznych dostosowanych do różnych szlaków oferuje Sklep E-Pamir.

 

Sprzęt trekkingowy – jak wybrać śpiwór na jesienne biwaki?

Odwiedzając sklep górski podczas przygotowań do jesiennych wędrówek, warto też zwrócić uwagę na dział ze śpiworami. Jeśli planujemy nocować na szlaku, powinniśmy wyposażyć się w sprzęt umożliwiający nam wygodne i, co najważniejsze, bezpieczne spędzenie nocy. O tym, do użytku w jakich temperaturach jest przystosowany dany model, dowiesz się z jego metki, na której producent oznacza temperaturę komfortu – to właśnie ona w największym stopniu świadczy o tym, czy śpiwór może być stosowany podczas jesiennych biwaków. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór produktu, który oferuje wygodę w temperaturze około 0 stopni.

 

Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.
Egipskie must have
Od dłuższego czasu hasło ?wakacje w Egipcie? nie brzmi już tak egzotycznie jak kiedyś. Dziś odległe kierunki...
Boliwia - wyprawa inna niż wszystkie
Każdy, kto chciałby odbyć podróż, która całkowicie odmieni jego wyobrażenia na temat egzotycznych miejsc,...
Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich
Położone w centralnej części pasa wyżyn środkowopolskich Góry Świętokrzyskie należą do najniższych gór...