Egipskie must have

Od dłuższego czasu hasło „wakacje w Egipcie” nie brzmi już tak egzotycznie jak kiedyś. Dziś odległe kierunki turystyczne to np. Zanzibar, Dominikana, Tajlandia czy Kuba. Nie znaczy to jednak, że wycieczki do kraju piramid odeszły w zapomnienie. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób uważa Egipt za klasykę urlopową, destynację, którą „wypada” uwiecznić w swoim pamiątkowym albumie, by móc nazywać się podróżnikiem. A jeśli już zawitaliśmy do tego pięknego, spalonego słońcem państwa, co koniecznie powinniśmy zobaczyć? Zapraszamy do lektury.

 

Wypoczynek w Egipcie – kiedy najlepiej?

Od kilku lat wakacje w Polsce są coraz bardziej upalne, ale nawet jeśli kochamy gorąco i pot lejący się po plecach, niekoniecznie spodoba nam się o tej porze w Egipcie. W szczycie sezonu urlopowego temperatury potrafią sięgać tam 50°C, prócz tego często towarzyszą im gwałtowne burze piaskowe. Z pewnością dostarczy to wypoczywającym niezapomnianych doznań, ale czy faktycznie o takie chodzi?

Jak widać, rozsądnym rozwiązaniem będzie udanie się do Egiptu w inne miesiące niż maj-wrzesień (chyba że naprawdę uwielbia się skwar powyżej 40°C). Termin w zimie zapewni komfortowy wypoczynek w cieple, a przy tym bez deszczu.

Najważniejsze zabytki Egiptu

W Egipcie można wypoczywać co roku i za każdym razem spędzać czas inaczej. Jeżeli urlopowicze będą chcieli skupić się na zabytkach, z pewnością zawitają do Gizy, żeby zobaczyć słynne piramidy i monolityczny posąg Sfinksa. Poświęcą wiele uwagi stolicy kraju, Kairowi i jego średniowiecznym dzielnicom oraz meczetom (np. Al-Azhar, meczet Ahmada Ibn Tuluna). Miasto kryje wiele innych atrakcji, w tym szczycące się wspaniałymi zbiorami Muzeum Egipskie, Wieżę Kairską, Cytadelę Saladyna czy położony w samym sercu Kairu suk Chan al-Chalili.

Dla kochających historię ważna będzie też Aleksandria i jej Biblioteka Aleksandryjska, Fort Kaitbeja czy teatr rzymski. Prócz tego warto zwiedzić Pałac Montazah, Muzeum Narodowe, katakumby i szereg innych zabytków. Kolejne godne poznania miejsca to cmentarzysko w Dolinie Królów, Luksor i jego Świątynia Luksorska dedykowana trzem bogom: Amonowi, Mut i Chonsu, jak również oaza Siwa ze Świątynią Wyroczni. Obowiązkowy punkt pobytu w Egipcie to także kompleks świątyń w Karnaku z główną atrakcją – wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świątynią Amona-Re.

To oczywiście nie wszystkie, a nawet nie ułamek zabytków, które powinien zobaczyć miłośnik faraonów. Ale czy wystarczy mu czasu, żeby zwiedzić je wszystkie za jednym razem?

Jeśli nie zabytki, to co?

Ale Egipt to nie tylko zamierzchłe czasy, kurz i piasek. Choć ten ostatni posiada jeszcze jedną zaletę – można się na nim relaksować. Wybrzeże Morza Czerwonego to obiekt westchnień niejednego turysty, a jego urozmaicona linia brzegowa i oszałamiające bogactwem kolorów podwodne ogrody zapadną w pamięć każdemu fanowi nurkowania. Nadmorskie kurorty tętnią życiem przez cały rok, skupiając amatorów wakacji w tropikach. Tutejsze plaże obficie pokryte leżakami i ręcznikami zapewniają przyjezdnym złocistą opaleniznę oraz solidny zastrzyk witaminy D. Jeśli ktoś pod pojęciem „idealne wakacje” rozumie ciepłą, turkusową wodę, sypki piasek pod stopami, tłumy plażowiczów i skoczną muzykę, z dużym prawdopodobieństwem był w Egipcie i właśnie takie wakacje ma na myśli.

Nie od dziś wiadomo, że pod falami omywającymi wybrzeże „Czarnego Lądu” kryją się pejzaże trudne do opisania słowami. Miłośnicy nurkowania natrafią pod powierzchnią wody na prawdziwe rajskie ogrody. Natomiast komory dekompresyjne znajdują się w Hurghadzie, El Gouna, Sharm el Sheikh oraz Marsa Alam.

A co poza zabytkami, plażami i rafami koralowymi? Wielu odwiedzających nie wyobraża sobie urlopu bez rejsu po Nilu. Oblegają pokład statku wycieczkowego, żeby obserwować zmieniający się krajobraz. W programie rejsów są dwa obligatoryjne punkty: świątynia Kom Ombo oraz świątynie Abu Simbel z monumentalnymi kolosami Ramzesa przy wejściu (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).

 

 

 

Egipskie wakacje – zorganizowane czy spontaniczne?

W dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że świat się kurczy. To, co kiedyś wymagało żmudnych przygotowań, obecnie potrzebuje tylko ustalenia terminu urlopu, zarezerwowania biletu i zaplanowania samego pobytu. I tu rodzi się pytanie: co odpowiada nam bardziej? Swoboda wyboru formy spędzania czasu oraz miejsca, w którym będziemy w danym dniu, czy spokój związany z przekazaniem organizacji wakacji w ręce profesjonalistów? Jeżeli to pierwsze, mamy szerokie pole manewru, ale cała odpowiedzialność za udany wyjazd spada na nas. Jeśli natomiast preferujemy drugą opcję, do naszej dyspozycji oddaje się mnóstwo biur podróży. W ich katalogach każdy urlopowicz znajdzie ofertę szytą na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Jednym z takich biur jest Coral Travel Poland, zapraszające na wycieczki rodziny z dziećmi, singli, chętnych na szybkie zwiedzanie oraz długie pobyty, np. https://www.coraltravel.pl/wakacje/egipt/

Egipt potrafi kusić na dziesiątki sposobów. Warto odwiedzić go przynajmniej raz, żeby przekonać się, czym urzeka co roku tysiące turystów z całego świata.

Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Odkryj piękno Borów Tucholskich - 10 najciekawszych miejsc do zwiedzania
Bory Tucholskie to malowniczy region w Polsce, który wciąż pozostaje niedoceniany, ale w pełni urzeka...
Wakacje nad jeziorami
Spędzanie wakacji nad jeziorem to nic innego jak marzenie o beztroskim lenistwie, które nagle materializuje...
Długi weekend czerwcowy 2023 - co robić?
A więc nadchodzi. Ten czas w roku, kiedy nagle zdajesz sobie sprawę, że masz dodatkowe dni wolne od pracy,...
Wakacje 2023: Eksperci prognozują wyjątkowy sezon i wzrost cen
W miarę jak lato coraz bardziej się zbliża, Polacy gorączkowo planują i rezerwują swoje wymarzone wakacje....
Nowy Bon Turystyczny 2023: Wakacyjne wsparcie dla rodzin i seniorów?
Rok 2023 przynosi nowe perspektywy dla polskiej turystyki, a rząd nie pozostaje obojętny na potrzeby...