Jaki model butów trekkingowych sprawdzi się idealnie podczas górskich wędrówek?

Buty trekkingowe to pojęcie tak samo obszerne, jak kurtka – nie istnieje jeden model. Wybierając buty trekkingowe, trzeba się kierować kilkoma ważnymi aspektami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Buty trekkingowe – dobierz do pory roku

Buty trekkingowe na wędrówki górskie zasadniczo dzielą się na dwie grupy – pierwsza to buty, które można nosić od wiosny do jesieni, druga to buty typowo zimowe.

 

 

Buty z pierwszej grupy produkuje się, łącząc zamsz z tkaniną oraz wewnętrzną wyściółką z membrany. Taka konstrukcja ma zapewnić swobodną cyrkulację powietrza i odporność na zmienne warunki atmosferyczne w górach. Tego typu buty dobrze zniosą krótkotrwałą ulewę, jednak nie sprawdzą się na śniegu. W warunkach typowo zimowych lepiej zdecydować się na buty, w których warstwa wierzchnia jest wykonana w całości ze skóry, która zapewnia lepszą izolację termiczną i zapobiega nasiąkaniu.

Buty trekkingowe – po czym poznać dobrą podeszwę

Wbrew pozorom w butach trekkingowych to nie cholewka, ale właśnie podeszwa odgrywa kluczową rolę. To od jej konstrukcji zależy przyczepność buta, a więc bezpieczeństwo poruszania się po trudnych szlakach. Dobra podeszwa powinna zapewniać odpowiednią amortyzację, co uchroni przed kontuzjami. Wbrew pozorom nie powinna być miękka, a sztywność podeszwy powinna rosnąć proporcjonalnie do trudności szlaku. Sztywna podeszwa zapewnia większą stabilność i pozwala łatwiej utrzymać równowagę podczas wspinaczki. Sztywności podeszwy nie powinno się mylić z elastycznością śródpodeszwy zapewniającej amortyzację.

 

 

Spód podeszwy w butach trekkingowych powinien być wykonany z gumy. Takie rozwiązanie jest optymalne i najbezpieczniejsze z punktu widzenia piechura. Warto też zerknąć na bieżnik. W butach na zimę powinien być głębszy niż w tych letnich. Jeśli buty nie są nowe, a bieżnik jest wyraźnie starty, trzeba poszukać nowych butów.

Buty trekkingowe – krótkie czy za kostkę

Buty z cholewką za kostkę niewątpliwie lepiej stabilizują staw skokowy i choćby z tego względu wygrywają w tej konkurencji. Niemniej jednak nie warto demonizować niskich butów trekkingowych. Wiele zależy od długości i stopnia trudności trasy, którą zamierzamy przebyć. Na krótkie trasy w niskich górach, gdzie szlaki są stosunkowo łatwe, wystarczą niskie buty. Jeśli jednak w planach jest dłuższa, nawet kilkudniowa, wędrówka z plecakiem, a podejścia nie będą należały do najłatwiejszych, trzeba postawić na buty za kostkę.

 

 

Duży wybór butów trekkingowych oferują sklepy: sklep.jack-wolfskin.pl i www.e-horyzont.pl.

Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.
Ustroń - noclegi w górach, uzdrowiskowy klimat i atrakcje Beskidu Śląskiego
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów,...
Poznaj uroki Beskidu Sądeckiego
Życie jest zbyt krótkie, by każdy weekendowy wypad spędzać dokładnie w tym samym miejscu. Nic nie stoi...
Atrakcje w górach przez cały rok - Białka Tatrzańska
Wyjazd w góry to doskonały pomysł na wakacje bez względu na porę roku. Każdy jest w stanie znaleźć dla...
Domki w górach na sylwestra 2017/2018
Marzenia o spędzeniu Sylwestra w domku w górach są na wyciągnięcie ręki dla każdego. A nawet można znaleźć...