Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Beskid Śląski to malownicze tereny na południu Polski, a Ustroń dysponuje bogatą bazą noclegową i turystyczną w tej okolicy. Miasto tętni życiem przez cały rok. Zimą zachęca do szusowania po licznych stokach, a gdy tylko zrobi się ciepło – do górskich wycieczek po zielonych szlakach i ścieżkach rowerowo-spacerowych wzdłuż źródlanych strumyków. Nie trać zatem ani chwili – znajdź noclegi w górach dla całej rodziny w miejscu, które zauroczy Cię od pierwszego wejrzenia!
Noclegi w górach: uzdrowiskowy klimat oraz ustrońskie atrakcje u stóp Czantorii i Równicy
Jeżeli chcesz skorzystać z leczniczych właściwości wód termalnych czy słynnych solanek, które działają na układ oddechowy i krwionośny, koniecznie znajdź apartament w Ustroniu położony np. w oddali od centrum miasta. Przytulne miejsca noclegowe z ofertą SPA czy zabiegami z borowiny z pewnością pozwolą Ci się zrelaksować i zregenerować, a wszechogarniająca zieleń i bliskość natury ukoją Twoje nerwy.
Dodatkowo nad miastem góruje Wielka Czantoria z wieżą widokową, z której rozpościera się malowniczy widok na całe pasmo Beskidu Śląskiego. Aby go zobaczyć, skorzystaj z kolejki linowej lub wejdź na blisko 1000-metrowe wzniesienie Czantorii pieszo. W sezonie letnim czynny jest tor saneczkowy, po którym zjedziesz w zawrotnym tempie aż do podnóża góry. Z kolei na Równicy nie brakuje atrakcji dla najmłodszych – np. parku linowego i strzelnicy dla dzieci. Bez problemu możesz dotrzeć tam samochodem. Pamiętaj, że do zdobycia są też nieco niższe szczyty – Mała Czantoria czy Orłowa.
W Ustroniu znajdują się również park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, tężnią i siłownią pod chmurką oraz park leśnych niespodzianek, w którym największą atrakcją jest podziwianie z niewielkiej odległości dzikiej zwierzyny w jej naturalnym środowisku (m.in. saren, danieli i muflonów). Spacer po tych terenach jest więc niemalże obowiązkowy!
Ustroń – noclegi. Góry, trasy turystyczne i wyciągi narciarskie w zasięgu ręki
Nocleg w górach i wypoczynek w Ustroniu to świetna okazja do tego, aby się trochę poruszać. Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową na kilka malowniczych szlaków turystycznych. Oprócz wspomnianej już Czantorii czy Równicy w obrębie pasma beskidzkiego znajdują się szlaki piesze (m.in. zabytkowy, widokowy, leśny) oraz rowerowe (m.in. Karpacki Szlak Rowerowy czy słynny Greenways, który ciągnie się od Krakowa przez Ustroń aż po Morawy i Wiedeń).
Z kolei zimą główną atrakcją Ustronia są stoki narciarskie i snowboardowe. Szusować można na ośnieżonych i dobrze oznaczonych trasach z wyciągami orczykowymi lub talerzykowymi. Te znajdują się na Czantorii Faturce, Polance, Solisku i Stokłosicy. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą tutaj stawiać swoje pierwsze kroki na desce czy na nartach, jak również doskonalić swoje umiejętności.
Ustroń – centrum miasta pełne zabytków i atrakcji dla małych i dużych
Chcesz połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem? Ustroń może Ci zaoferować kilka ciekawych zabytków i miejsc, w których na pewno się będziesz się nudzić. Co ważne, znajdziesz je w samym centrum.
- Kuźnia Ustroń – historyczne miejsce, będące pozostałością po przemysłowej historii miasta. To największy i najstarszy zakład przemysłowy w Ustroniu, w którym produkowano małolitrażowe auta.
- Budynek biblioteki – okazała budowla, obok której nie można przejść obojętnie. Na jej siedmiu ścianach powstał trójwymiarowy mural. Dzieło sztuki ulicznej jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście.
- Budynek ratusza miejskiego – wybudowany w XIX wieku i zmodernizowany w latach współczesnych. Turystów zachwyca charakterystyczną fasadą z pastelową elewacją oraz okazałą wieżą zegarową.
- Sokolarnia – to właśnie tutaj zobaczysz, w jaki sposób szkoli się drapieżne ptaki: m.in. sowy, jastrzębie, orły i sokoły. Pasjonaci ornitologii będą mogli z bliska przyjrzeć się chronionym gatunkom, a nawet spróbować swoich sił w ich tresurze.
- Muzeum regionalne Stara Zagroda – drewniane zabudowania przy miejskim rynku, które tworzą prywatne muzeum etnograficzne. Jedna z chat została zrekonstruowana i zawiera oryginalne elementy z XVIII wieku. Tego miejsca na pewno nie mogą pominąć fascynaci historii.
- Amfiteatr – ustrońskie centrum kultury, sztuki i rozrywki. Tętni życiem szczególnie latem, kiedy w mieście organizowane są plenerowe koncerty oraz imprezy dla kuracjuszy.
Beskid Śląski dla wymagających – noclegi w górach w dobie pandemii
Niebawem planujesz podróż na południe Polski? Wejdź na stronę Sun & Snow, wpisz w wyszukiwarkę: „noclegi Ustroń” i zarezerwuj apartament w dogodnej lokalizacji dla siebie i Twoich bliskich. We wszystkich obiektach przestrzegamy procedur bezpieczeństwa w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2.
I jeszcze jedno – jeśli w każdą podróż zabierasz swojego pupila, noclegi z psem w Ustroniu nie będą stanowiły żadnego problemu. Po uroczych zakątkach miasta i zielonych terenach rekreacyjnych możesz bez przeszkód spacerować z czworonożnym przyjacielem na smyczy. Pamiętaj też o tym, aby przy okazji zajrzeć do sąsiednich miejscowości. Czekają na Ciebie m.in. Wisła, Brenna i Skoczów.