Biura podróży a organizacja pielgrzymek

Organizacja pielgrzymek należy do najbardziej specyficznych i najtrudniejszych obszarów działania biur podróży. Stawia ona przed biurem wiele wymagań odmiennych, niż w przypadku zwykłych wycieczek objazdowych – wymagania te są często związane z osobistą wrażliwością religijną i emocjonalną uczestników. Większość pielgrzymek to przy tym wyjazdy niskobudżetowe, o stosunkowo niewielkiej stopie zwrotu. Wyspecjalizowane biuro pielgrzymkowe organizuje głównie wycieczki zagraniczne: pielgrzymki po Europie i do krajów Bliskiego Wschodu.

 

Główne ośrodki pielgrzymkowe Europy Zachodniej

Do najbardziej popularnych kierunków pielgrzymek zagranicznych należy Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba. Wiąże się to z faktem, że pielgrzymki do Hiszpanii łączone są zazwyczaj z odwiedzinami w Lourdes i w Fatimie. Tego rodzaju organizacja wycieczki wymaga jednak transportu autokarowego. Podobną popularnością cieszą się pielgrzymki do Włoch. W tym przypadku najbardziej popularne są wycieczki objazdowe z przelotem do Włoch. Najważniejsze ośrodki pielgrzymkowe Włoch to Rzym (główny ośrodek katolicyzmu, groby apostołów św. Piotra i Pawła), Padwa (relikwie św. Antoniego) i Wenecja (relikwie św. Marka). Rzadziej organizuje się pielgrzymki do Francji: wizyta w Lourdes stanowi najczęściej dodatkowy element wycieczki objazdowej.

Medziugorie – pielgrzymki budżetowe

Tanie pielgrzymi zagraniczne to przede wszystkim Medziugorie (Medjugorje) w Bośni i Hercegowinie, miejsce objawień maryjnych. Popularność tego ośrodka wśród pielgrzymów wiąże się w dużej mierze z niskimi cenami lokalnymi. Pielgrzymki do Bośni łączy się często z wypoczynkiem nad chorwackim Adriatykiem. Organizatorzy pielgrzymek do Medziugorie muszą sobie jednak zdawać sprawę, że tamtejsze objawienia są kontrowersyjne i tylko częściowo uznane przez Kościół – fakt ten wiąże się często z problemami w przypadku organizowania pielgrzymek w obrębie parafii i grup parafialnych.

Bliski Wschód

Głównym ośrodkiem pielgrzymkowym Bliskiego Wschodu jest Izrael, w tym Jerozolima, Nazaret, Betlejem i inne miejsca związane z życiem Jezusa. Specyficzne trudności dotyczące pielgrzymek do Izraela wiążą się z niestabilnością polityczną i trudnościami w zapewnieniu pielgrzymom pełnego bezpieczeństwa. Inny popularny kierunek to “pielgrzymka śladami św. Pawła”. W tym przypadku częściej organizuje się wyjazdy w wysokim standardzie, niekiedy na luksusowych wycieczkowcach pływających po Morzu Śródziemnym.

 

 

 

Pielgrzymki do Polski

Innym rodzajem działalności biur podróży jest organizacja pielgrzymek z zagranicy do Polski. Polskie ośrodki pielgrzymkowe nie cieszą się niestety dużą popularnością za granicą. Wyjątkiem jest Częstochowa, która przyciąga stosunkowo wielu pielgrzymów z katolickich regionów Niemiec. Pielgrzymki do Polski jednak sektor stale rosnący – Częstochowa przyciąga coraz więcej pielgrzymów ze Stanów Zjednoczonych, a nawet z krajów azjatyckich i południowoamerykańskich.

Cortina Travel – organizacja pielgrzymek w Europie.

Mirsk i okolice: jakie atrakcje na weekend?
Mirsk to niewielka miejscowość znajdująca się w okolicy Gór Izerskich, jednak oprócz pięknych widoków...
Sale konferencyjne
Wiele firm regularnie organizuje konferencje dla swoich pracowników. Służą one przekazywaniu konkretnych...
turystyka górska, turystyka, turystyka krajowa, wyjazdy, urlop w górach, święta w górach, sylwester w górach
Wędrówka górskimi szlakami tak w lecie jak i w zimie, to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego...
Rainbow Tours S.A. - raport sprzedaży
Klienci giełdowego touoroperatora nie rezygnowali z planów wakacyjnych. W grudniu kupili wycieczki za...
Turystyka wojenna w czasie pokoju
Turystyka wojenna obecnie analizowana i definiowana jest w ujęciu o dwa różne typy, które dostarczane...
Turystyka pielgrzymkowa
Turystyka pielgrzymkowa jest jedną z ważniejszych dziedzin turystyki szczególnie w Polsce. Jej głównym...