WAKACJE W OPERZE

Jeszcze do 2 sierpnia w Savonlinnie (południowo-wschodnia Finlandia) odbywają się koncerty w ramach jednego z najsłynniejszych festiwali operowych na świecie. To piękne miasto jest  letnią stolicą kultury, ale także doskonałą bazą na poznanie fenomenu fińskiej przyrody.

W 1907 r. słynna fińska sopranistka Aino Ackté, zauroczona majestatem  średniowiecznego zamku w Savonlinnie i jego otoczeniem, zainicjowała tu koncerty operowe. Miejsce to stało się jednocześnie wizytówką kulturalną kraju, odzyskującego niepodległość po latach zależności od Szwecji i Rosji.

Festiwal ten jest kontynuacją muzycznych wydarzeń z początku XX wieku i odbiciem dziedzictwa kulturowego. Przez lata ewaluował, zmieniła się formuła i czas trwania. Koncerty odbywają się 5 razy w tygodniu przez miesiąc i ściągają ponad 60 tysięcy melomanów z całej Europy. Dziedziniec wspaniałego zamku staje się wielką salą o niebywałych walorach akustycznych. Ze względu na ochronę konserwatorską  nie można przekształcać wnętrz, dlatego m.in. co rok przez dwa miesiące budowany jest specjalny dach, a po festiwalu – rozbierany przez miesiąc. Nie lada wezwaniem architektonicznym i logistycznym jest dostosowanie budowli do potrzeb garderób, szatni, magazynów itd. Nawet wejście na scenę zza kulis staje się często wyczynem samym w sobie.  Jednak nikt nie narzeka, bo wiadomo iż to nie gmach opery, a poza tym występ tutaj to prawdziwe wyróżnienie. Niegdyś prezentowali się tu tylko muzycy, śpiewacy i tancerze z Finlandii, dziś już z całej Europy, a także Chin, Japonii, Izraela, Chile. W tym roku w repertuarze festiwalowym znajdują się m.in. fińskie Kullervo i światowa klasyka: Madame Butterfly, Carmen, Nabucco, Czarodziejski Flet oraz występy rosyjskich mistrzów baletu. Akcenty polskie będzie można usłyszeć i zobaczyć 30 lipca i 1 sierpnia, podczas  Manon Lescaut Pucciniego w wykonaniu Walijskiej Opery Narodowej na podstawie pomysłu reżyserskiego Mariusza Trelińskiego z polskimi tancerzami oraz z Mikołajem Zalasińskim w roli Lescaut. Kostiumy i choreografia są również dziełem  Polaków.

***

Zamek Olavinlinna, na którym odbywają się główne koncerty festiwalowe, jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Został zbudowany w 1475 r. dla zabezpieczenia granic Królestwa Szwecji. Jego potężne mury obronne i trzy wieże na skalnej wyspie  budzą zachwyt i podziw, podobnie zresztą jak dobrze zachowane przestronne wnętrza, serpentynowe schody, tarasy, komnaty, a nawet oryginalne toalety. Po zamku oprowadzają przewodnicy, oferując dwie trasy zwiedzania: historyczną i operową. W zamkowej kaplicy można wziąć ślub, a w komnacie rycerskiej urządzić weselną biesiadę. Tu też odbywają się spotkania firmowe i konferencje. Do zamku prowadzi ruchomy drewniany most, można też podpłynąć łodzią lub jachtem.

Koncerty odbywają się także w zabytkowym, największym na świecie drewnianym kościele Kerimäki oraz w miejskiej sali koncertowej, teatr w Savonlinnie prezentuje „Piotrusia Pana”, zaś fanów  brzmienia hard-rockowego ucieszy wystawa „The Other Side of LORDI”.  A do tego liczne muzea i centra sztuki; W Muzeum Regionalnym Riihisaari można poznać historię regionu i żeglarstwa, a także wejść na stare, zabytkowe parowce zacumowane u brzegów wysepki. Wyjątkowym miejscem jest Muzeum Lasu Lusto w Punkaharju – przepięknie zaprojektowane, otoczone zielenią i wysokimi drzewami. Ma wiele ekspozycji pokazujących ścisły związek Finów z naturą, jej rolę w ich gospodarce i stylu życia. Do rangi symbolu urosła tutejsza sala ciszy, która w niemal magiczny (czyt. zaawansowany technicznie) sposób przenosi zwiedzających na brzeg jesiennego jeziora.

Aby realnie poczuć magię tutejszej natury wystarczy wyjść na zewnątrz – niemal na każdym kroku widać wodę i drzewa, bo to przecież największe w Finlandii pojezierze: Saimaa (4400 km kw.). Jego czyste jeziora, kanały, wyspy, wysepki, przesmyki, zaciszne mariny, klimatyczne hotele, drewniane domki i sauny tworzą niepowtarzalną atmosferę. Tereny te upodobało sobie liczne ptactwo oraz… foki obrączkowane (relikt z epoki lodowcowej). Po tutejszych krystalicznie czystych wodach można pływać łodzią, jachtem, kajakiem, statkiem wycieczkowym (kilka różnych tras łącznie z rejsem do Kuopio), a na brzegach korzystać z licznych ścieżek spacerowych i rowerowych. Warte odwiedzin są stare wille pamiętające czasy carów (najczęściej przeorganizowane na hotele i pensjonaty), tutejsze galerie i butiki oraz restauracje, w których serwują doskonałe ryby, dziczyznę, warzywa i sezonowe owoce (pyszne truskawki niemal do końca lipca!). Na urlopowiczów czeka moc atrakcji, ale przede wszystkim cisza i uroda natury. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku modnych kurortów i cieszyć się bliskością nieskazitelnej przyrody. Do dyspozycji gości jest wiele sezonowych hoteli (np. klimatyczna i niedroga Villa Aria – przekształcona z dawnego szpitala), kempingów, domków, a także całoroczne hotele i resorty, np. urokliwie usytuowany BEST WESTERN Spahotel Casino (kilka minut spacerem od centrum miasta) oraz idylliczny, rustykalny Holiday Resort Järvisydän na skraju Parku Narodowego Linnansaari. 

Przydatne adresy: www.savonlinna.travel, www.operafestiwal.fi, www.fi.flybe.com.

Alina Woźniak      

PR

 

Niezawodne busy do Polski w niskiej cenie? To możliwe!
Myślisz, że nie da się wyjechać za granicę, bez ponoszenia wysokich kosztów? Nic bardziej mylnego! Na...
Niezwykłe wczasy na Węgrzech
Polacy coraz częściej decydują się postawić na wczasy na Węgrzech. Ten jakże przyjaźnie nastawionych...
Jak przygotować się do podróży samolotem?
Dla niektórych osób podróż samolotem to całkiem zwyczajne wydarzenie, dla innych emocjonujące przeżycie....
Hajer i Wiko przez bezdroża Tybetu
Dnia 8 lipca Mieczysław Bieniek vel Hajer wyruszył w kolejną podróż. Nie ma ustalonej trasy, nie ma konkretnego...
Ubezpieczenie turystyczne - podczas wyjazdu za granicę
Gdy wybieramy się za granicę nie zapominajmy o zdrowotnym ubezpieczeniu turystycznym. Jest ono niezbędnym...
Rejsy do Szwecji ze Stena Line
Przy okazji wyjazdu na polskie wybrzeże możemy skorzystać z jeszcze jednej bardzo ciekawej atrakcji ?...