Turystyka sportowa – śladami europejskich stadionów

Piłka nożna tylko pozornie nie ma nic wspólnego z turystyką – jednak każdy kibic wie, że podróż na wyjazdowe mecze swojej drużyny to także okazja, by poznać odmienne kultury, zwyczaje innych narodów czy atrakcje turystyczne danej miejscowości. W poniższym tekście przedstawimy Państwu Świątynie Futbolu, które powinny być pozycją obowiązkową podczas urlopu czy wakacji.

Jednym z najatrakcyjniejszych Państw w Europie dla turystów jest słoneczna Hiszpania –natomiast dla kibiców to ojczyzna aktualnych Mistrzów Świata oraz dwóch największych klubów w historii piłki nożnej – Realu Madryt i Barcelony.

Stolica Katalonii to popularny kierunek wycieczek – niepowtarzalna architektura i styl Barcelony, wiele zabytkowych budowli przyciągają do miasta mnóstwo turystów. Słynna aleja La Rambla, XIX wieczna hala targowa La Boqueria czy jeden z najważniejszych teatrów operowych na świecie -Gran Teatre del Liceu to główne atrakcje Barcelony. W Katalonii znajduje się także jeden z największych klubów na świecie- FC Barcelona. Dla Katalończyków to coś więcej niż klub – podczas krwawych rządów generała Franco, stadion Nou Camp był jedynym miejscem, gdzie miejscowi mogli manifestować swoją przynależność narodową. Każde zwycięstwo nad znienawidzonym Realem Madryt, z którym sympatyzował Franco, miało i nadal ma wielkie znaczenie dla Katalończyków. Wielu turystów odwiedzających to piękne miasto, pierwsze kroki kieruje właśnie na ogromny stadion Camp Nou (największy w Europie), by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w świątyni futbolu. Znajduje się tu także muzeum klubu i dwupiętrowy sklep z pamiątkami klubowymi – FC Botiga Megastore, gdzie każdy kibic może zaopatrzyć się w najróżniejsze gadżety związane z BlauGrana.

Największy rywal Dumy Katalonii, czyli Real, także rozgrywa swoje spotkania w miejscu, które jest znane każdemu kibicowi futbolu. Estadio Santiago Bernabeu to obok muzeum Prado, placu Plaza Mayor nazywanego “teatrem pod niebem Madrytu” czy Pałacu Królewskiego to jedno z najcharakterystyczniejszych miejsc w stolicy Hiszpanii. Gospodarze obiektu, Real jest bez wątpienia jedną z najlepiej rozpoznawalnych wizytówek Madrytu. Królewscy są najbardziej utytułowaną drużyną na świecie, a podczas każdego spotkania na trybunach Santiago Bernabeu zasiada około 80 tysięcy kibiców. W klubowym sklepiku można kupić trykot największych gwiazd drużyny – po transferze Cristiano Ronaldo z Manchesteru United, koszulki z jego nazwiskiem są rozchwytywane przez Hiszpanów i turystów z innych państw, zapewniając pokaźne wpływy finansowe do klubowej kasy.

Turyści – kibice chętnie podróżują także do stolicy Andaluzji – Sevilli, gdzie obok wspaniałych zabytków warto zobaczyć także z bliska rywalizację dwóch klubów z tego miasta- Sevilli FC i Betisu. Zacięta rywalizacja pomiędzy tymi drużynami z pewnością może udzielić się każdemu, kto zasiadł na trybunach Estadio Ramón Sánchez Pizjuán lub Manuel Ruiz de Lopera. Obecnie drużyny grają w innych klasach rozgrywkowych, jednak to tylko kwestia czasu, kiedy derby Sevilli będą znów emocjonować kibiców w Primera Divison.

Anglia, nazywana ojczyzną futbolu to kolejna propozycja dla kibiców zwiedzających Europę. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Anglii jest oczywiście zwiedzanie rozpoznawalnych na całym świecie zabytków Londynu jak Big Ben czy Pałac Buckingham, jednak dla kibiców futbolu Londyn to miasto wielkich klubów piłkarskich. W mieście znajduje się mnóstwo drużyn, a najpopularniejsze z nich to Arsenal, Chelsea i Tottenham. Podczas wizyty w Londynie warto odwiedzić stadion jednej z nich. Najokazalej prezentuje się nowoczesny Emirates Stadion – dla kibiców z Polski spore znaczenie może mieć fakt, że w barwach rozgrywającego tam mecze Arsenalu występuje na co dzień dwóch Polaków.

Najsłynniejszym stadionem w Anglii, a dla wielu nawet na całym świecie jest bez wątpienia Wembley – miejsce jednego z najważniejszych triumfów w historii polskiej piłki. W 1973 roku Polska zanotowała tam zwycięski remis, który dał jej prawo gry w MŚ, pozbawiając jednocześnie gospodarzy awansu. Po tym spotkaniu zszokowana prasa angielska pisała o końcu świata. Jednak Wembley to także miejsce największego triumfu Anglii- w 1966 roku zdobyli tam pierwsze i jak na razie jedyne Mistrzostwo Świata. W 2003 roku zburzono nieco archaiczny już obiekt i kilka lat później powstało nowe Wembley, które aktualnie jest jednym z największych obiektów sportowych na świecie. W maju 2011 roku rozegrany tam zostanie finał prestiżowej Ligi Mistrzów – a szansę na występ przed własną publicznością mają 4 kluby z Anglii, w tym aż trzy z Londynu.


Piłkarska Anglia to nie tylko Londyn – kibice Manchesteru United z pewnością nie przepuszczą okazji, by podczas wizyty w mieście „włókniarzy” odwiedzić słynne Old Trafford, nazywane Teatrem Marzeń. Podczas każdego spotkania Czerwonych Diabłów obiekt wypełniony jest do ostatniego miejsca przez fanów MU. W Manchesterze, ale na stadionie City – drugiego wielkiego klubu z tego miasta gościli niedawno kibice Lecha Poznań, którzy zaimponowali Anglikom swoim żywiołowym i niepowtarzalnym dopingiem.

Na koniec wizyty na wyspach proponujemy wizytę w mieście Beatlesów – Liverpoolu. Portowe miasto znane jest także dzięki drużynie Liverpoolu – każdy, kto odwiedzi Anfield Road i usłyszy piękny hymn drużyny „You never walk alone” (nigdy nie zostaniesz sam) śpiewany przez 40 tysięcy ludzi, zapamięta to wydarzenie do końca życia.

Kontynuując naszą podroż po najwspanialszych stadionach Europy, nie możemy pominąć słonecznej Italii. Mafia, spaghetti i piłka nożna to elementy, które łatwo skojarzyć z Włochami.

Położony u podnóża Wezuwiusza Neapol, gdzie siedzibę ma słynna Gomorra, znajduje się też klub piłkarski, będący chlubą wszystkich Sycylijczyków z Neapolu – miejscowy Società Sportiva Calcio. Powiedzenie „zobaczyć Neapol i umrzeć” jest tu jak najbardziej na miejscu – gorąca atmosfera panująca na 80 tysięcznym Sao Paolo znakomicie oddaje „wybuchowy” charakter miasta.

Jedno z najpopularniejszych miast na świecie – Rzym jest siedzibą dwóch rywalizujących ze sobą drużyn – Lazio i AS Roma. Oba kluby mają wspólny stadion- Stadio Olimpico, który jest jedyną rzeczą, która je łączy. Na co dzień Lazio i Roma rywalizują o panowanie w Wiecznym Mieście, a gorąca atmosfera podczas derbów Rzymu dodaje kolorytu rozgrywkom Serie A.

Także kluby w Mediolanie mają wspólny stadion – legendarne San Siro to charakterystyczna budowla, która stanowi nieodłączny element architektury Medioalanu. Inter i Milan to światowe potęgi piłkarskie, a każdy pojedynek pomiędzy tymi drużynami, podobnie jak wiele innych meczów derbowych we Włoszech, elektryzuje cały kraj i najczęściej musi być rozgrywany pod ścisłym nadzorem policji.

Ostatnim miastem, które powinien odwiedzić każdy fan futbolu i motoryzacji jest Turyn – znajduje się tu siedziba koncernu Fiat oraz Narodowe Muzeum Automobilizmu, które jest jednym z największych muzeów zabytkowych samochodów i motocykli w Europie. Stolica Piemontu to także siedziba dwóch wielkich klubów – zapomnianego już trochę Torino i Juventusu. Piłkarze „Starej Damy”, o której piosenki śpiewał słynny Eros Ramazzotti, gościli niedawno w Poznaniu, podczas meczów w Lidze Europejskiej. Nasi piłkarze sprawili sporą niespodziankę i wyeliminowali Włochów, remisując zarówno w Turynie, jak i w Poznaniu.

Włosi traktują futbol niczym religię- widać to na największych stadionach w tym kraju, a fanatyczny doping tifosich dodaje kolorytu jednej z najlepszych lig na świecie – Serie A.

W artykule przedstawiliśmy stadiony z trzech najsilniejszych lig w Europie, jednak inne kraje jak Francja, Holandia czy Niemcy także mogą poszczycić się wspaniałymi obiektami: Stade Velodromme w Marsylii, Saint Denis w Paryżu, De Kuip w Rotterdamie, Arena w Amsterdamie, Veltins Arena w Gelsenkirchen, Allianz Arena w Monachium czy Signal Iduna Park to miejsca znane każdemu kibicowi, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Podróżowanie za swoją ukochaną drużyna to niesamowite przeżycie – a już pod koniec lutego wszyscy fani Lecha będą mieli okazje wyjechać do Portugalii, gdzie Lech zmierzy się ze Sportingiem Braga. Stadion tej drużyny to jeden z najbardziej niesamowitych obiektów piłkarskich na świecie- położony jest przy zboczu góry Castro w specjalnym zagłębieniu – trybuny wybudowane zostały tylko wzdłuż dłuższych boków płyty boiska, tworząc niesamowite wrażenie. Już dziś wiadomo, że kibice z Poznania stworzą tam niesamowitą atmosferę, wzbogacając to piłkarskie święto.

Piłka nożna to bez wątpienia najpopularniejszy sport na świecie – mecze piłkarskie często porównywane są do spektaklów teatralnych, gdzie kibice stanowią integralną całość. Nawet najpiękniejszy i najnowocześniejszy stadion piłkarski nie będzie nic znaczył, jeśli zamiast żywiołowych kibiców będą widnieć tylko puste krzesełka, dlatego zachęcamy polskich kibiców do wizyt na krajowych stadionach, które powoli zamieniają się w nowoczesne europejskie areny piłkarskie. Bo nawet wizyta na Santiago Bernabeu nie zagwarantuje takich emocji jak występ polskiej drużyny na jednym z naszych nowo powstających pięknych stadionów.

Krzysztof Janik

grafika: wikipedia.pl

Dla amatorów aktywności
Odzież funkcyjna zadomowiła się już w wielu szafach. Przede wszystkim jest oczywiście kojarzona z uprawianiem...
Targi LATO 2012 - bogata oferta wyjazdów wakacyjnych na każdą kieszeń oraz moc atrakcji
Podczas XVII edycji Targów Turystyki i Wypoczynku LATO zwiedzający będą mogli dokonać zakupu wakacji...
Poznaj Mielec
Mielec, miasto położone w południowo-wschodniej części naszego kraju, a dokładnie w północnej części...
Czas na sandały!
Zbliża się lato - kolejny czas zmagań dla naszych stóp. Obcierane, deptane, narażone na zmienne warunki...
Orienteering, czyli imprezy na orientację - turystyka aktywna, kwalifikowana.
Imprezy na orientację to forma aktywnego odpoczynku, jedna z dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Są formą...
Wpływ EURO 2012 na rozwój polskiej gospodarki
W 2012 roku Polskę odwiedzi 21,4 mln turystów (w 2006 r. - 15,7 mln), przygotowanie EURO 2012 oznaczać...