Mielec, miasto położone w południowo-wschodniej części naszego kraju, a dokładnie w północnej części województwa podkarpackiego. Liczba mieszkańców nie przekracza 61 tyś., a więc należy do średniej wielkości miast. Mielec położony jest przy rzece Wisłok w Kotlinie Sandomierskiej. Może ktoś zapyta, dlaczego piszę o Mielcu? A więc odpowiadam, Mielec jest bardzo ważnym miastem przemysłowym naszego kraju, a co za tym idzie bardzo prężnie rozwija się tutaj turystyka biznesowa, która jest równie ważną gałęzią turystyki.
Historia miasta jest bardzo ciekawa. Pierwsze informacje na temat tej miejscowości pochodzą z 1229 roku, które zamieszczone były w bulli papieskiej papieża Grzegorza X. Mielec prawa miejskie uzyskał w 1457 roku. Dekret o przyznaniu prawa został wydany przez króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Ciekawą informacją historyczną jest fakt, że miasto miało nazywać się Nowy Targ, jednak z niewyjaśnionych pobudek Jan Mielecki nie założył wówczas miasta. Zrobili to dopiero jego synowie Bernardyn i Jan w 1470 roku. Do roku 1771 właścicielem Mielca była rodzina Mieleckich. W tym czasie obserwujemy bujny rozwój Mielca. Rozwijają się cech krawiecki, szewski, garncarski, sukienniczy i tkacki. Kolejnymi właścicielami miasta byli między innymi Ossolińscy, Morsztyni, Suchorzewscy, Starzeńscy, Grossowie i rodzina Oborskich.
Mielec najbardziej znany jest z przemysłu lotniczego. Być może mało kto wie, że właśnie w Mielcu produkuje się elektryczne wózki golfowe Melex. Kolejnym niezwykle znanym produktem made in Mielec jest fabryka mebli BlackRedWhite. Ale to oczywiście tylko kilka przykładów. W Mielcu znajduje się wiele znanych i prężnie rozwijających się firm. Władze miasta przyciągają wielu inwestorów dzięki stworzonej specjalnej strefie ekonomicznej Euro-Park Mielec. Obecnie trwa budowa Mieleckiego Parku Przemysłowego.
Baza noclegowa w Mielcu jest bardzo przyzwoita. Znajdziemy tutaj kilka hoteli, w których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla biznesmenów jest to najwygodniejsza forma, ponieważ w jednym miejscu jest możliwość spania i posilenia się. Dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy miasto oferuje domy wycieczkowe oraz schroniska młodzieżowe należące do PTSM. Dostępne są również kwatery prywatne, które są również bardzo dobrą alternatywą dla hoteli.
Polecamy noclegi w Mielcu na stronie
http://www.noclegi24h.pl/podkarpackie.php
Jeżeli zostanie nam chwila wolnego czasu, warto wykorzystać ją na zwiedzenie kilku ciekawych zabytków architektury, które stanowią ozdobę miasta. Miejscem wartym obejrzenia jest Bazylika Mniejsza pw. Św. Mateusza z 1526 roku. Następnie udajmy się do Dworku Oborskich, gdzie znajduje się muzeum lub do Domu Jadernych, w którym również mieści się muzeum. Jak zwykle religia jest ważną częścią społeczności w całej Polsce. I tutaj nie jest inaczej oprócz wspomnianej Bazyliki znajdziemy tutaj kościołek św. Marka nad Wisłoką, a także drewniany kościół św. Marka w dzielnicy Rzochów.
W związku z tym, że w Mielcu rozwinięty jest przemysł lotniczy, nie mogło tu zabraknąć lotniska. Faktem jest, że nie jest ono przystosowane do obsługi pasażerskiej, ale wykorzystywane jest na potrzeby fabryki samolotów w Mielcu i przez lokalny Aeroklub Sportowy.
Na koniec zostawiam coś, czym każdy mężczyzna się interesuje. Jest to oczywiście sport. Mielec jest miastem, gdzie bardzo prężnie rozwija się kilka dyscyplin sportowych. Niegdyś klub piłkarski Stal Mielec był dwukrotnym mistrzem Polski w Piłce Nożnej. Dzięki temu znajduje się tutaj jeden z ładniejszych stadionów w Polsce. Niestety ze względu na kłopoty finansowe, w które popadł sponsor klubu w 1997 roku rozwiązano ten wspaniały zespół. Dzisiaj tradycję piłkarską kontynuuje FKS Stal Mielec, który gra w III lidze. Oprócz piłki nożnej bardzo popularnymi sportami w Mielcu są siatkówka, piłka ręczna. Ważną funkcje ośrodka sportowego w Mielcu pełni hala sportowo-widowiskowa, w której znajduje się pływalnia, lodowisko, korty tenisowe i wiele innych atrakcji. Jak widać sport jest ważnym elementem życia mieszkańców Mielca, więc może warto trochę zainwestować w promocję drużyn sportowych tego regionu. Może dzięki nim zyska rozgłos w całej Polsce, a może i na świecie.
Tomasz Zendlewicz