Medycyna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi nauki. Równolegle stale rośnie popyt na usługi zdrowotne. Jest to zjawisko, które można traktować globalnie, ma zaś ścisły związek z trendami ekonomicznymi.
Turystyka medyczna
Większość społeczeństw bogaci się. Typowe gospodarstwa domowe z Europy, Ameryki Północnej czy z rozwiniętych krajów Azji cały czas zwiększa swoje stałe wydatki. Rosną również ich dochody. Stąd trend stałego zwiększania wydatków na konsumpcję. Warto podkreślić, że usługi medyczne również coraz częściej traktowane są jako produkt dostępny na rynku, jak każda inna usługa. Rozwój techniki i szybkość zastosowań nowych rozwiązań sprzyjają zaspokajaniu potrzeb prozdrowotnych.
Społeczeństwa rozwinięte starzeją się. Jest to wyraźny trend demograficzny, również w Polsce. Z wiekiem wzrasta konsumpcja usług medycznych. Wymusza to na sektorze medycznym potrzebę dopasowywania się do zmieniających się warunków. Wyraźnie zwiększa się również popyt na wszelkiego rodzaju parafarmaceutyki, zwłaszcza zaś suplementy diety dostępne bez recepty.
Turystykę medyczną wymuszają zwłaszcza niesprzyjające warunki w miejscu zamieszkania. Składają się na nie takie czynniki, jak długi czas oczekiwania do konkretnego specjalisty, niski standard świadczonych usług oraz wysokie koszty opieki medycznej. Z drugiej strony cały czas wzrasta komfort podróżowania. Wszystko to sprawia, że pojawia się coraz więcej nowych konsumentów opieki zdrowotnej, którzy gotowi są na podjęcie się leczenia za granicą.
Pacjentem zagranicznym nazywamy osoby, które korzystają z usług turystyki medycznej. Turysta medyczny poszukuje różnorodnych usług medycznych, m.in. z zakresu interwencji chirurgicznej, stomatologii, profilaktyki zdrowotnej czy ogólnej diagnostyki.
Leki i suplementy diety
Znaczna część farmaceutów uważa, że turystyka medyczna w Polsce może przyczynić się nie tylko do napływu pieniędzy do służby zdrowia, lecz również do ożywienia w sektorze farmaceutycznym. Nasze leki oraz suplementy diety mogą konkurować z resztą Europy nie tylko pod względem różnorodności i dostępności, lecz również jakości i ceny. Ta ostatnia wydaje się jednak kluczowa. W porównaniu do wielu krajów zachodniej Europy ceny leków są u nas bardzo niskie. To samo tyczy się suplementów diety. Coraz częściej spotykamy się z nabywaniem dermokosmetyków i suplementów diety w ilości hurtowej przez turystów zagranicznych.
Spa i wellness
Turystyka medyczna w wielu przypadkach łączona jest z klasycznym wypoczynkiem. W Polsce możemy pochwalić się rozbudowana ofertą typu wellness oraz spa, zaś w porównaniu do krajów zachodnich ceny w takich ośrodkach są naprawdę konkurencyjne. Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe usługi z zakresu medycyny, które mogą być atrakcyjne dla zagranicznego turysty – mowa tutaj przede wszystkim o usługach rehabilitacyjnych czy klinikach leczenia bezpłodności.
Wpis powstał we współpracy z serwisem dietlove.info.