Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy- ukryta perła polskiej turystyki

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy to miejsce magiczne, które zachwyca pięknymi formacjami skalnymi oraz doskonale zachowaną fauną i florą charakterystyczną dla terenów województwa świętokrzyskiego. Zapraszamy do poznania największych walorów parku.


Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy i jego atrakcje

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy to wyjątkowe, położone na terenie województwa świętokrzyskiego miejsce, utworzone w celu zapewnienia oryginalnych siedlisk aż 52 chronionych gatunków roślin, w tym ponad 200- letnich buków dębów oraz klonów rosnących w rezerwatach Białe Ługi i Słopiec. Na terenie parku można spotkać duże ssaki, w tym łosie, jelenie, bobry oraz borsuki. W parku można także podziwiać unikalne formacje wapieni bitumicznych wraz z Łagowską Jaskinią Zbójecką, które długość sięga aż 200 metrów i stanowi nie lada wyzwanie dla grotołazów. W trakcie pobytu w Parku Cisowsko-Orłowińskim warto wybrać się także nad pobliski Zalew Chańcza, który stanowi obecnie największy zbiornik wodny na terenie świętokrzyskiego. Nad zalewem wydzielono 2 strzeżone kąpieliska, nad którymi kwitnie życie towarzyskie, skupiające się wokół plaży oraz ośrodków sportowych wraz z wypożyczalniami kajaków, motorówek oraz sprzętu do windsurfingu.

Ciekawe szlaki turystyczne

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy to także idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej. Przez teren parku przebiega 27-kilometrowy odcinek niebieskiego szlaku Gór Świętokrzyskich. Szlak rozpoczyna się w okolicy Dalszyc i prowadzi aż do Łagowa, zachęcając zwiedzających do relaksu na łonie przyrody. Już pierwszy odcinek, zlokalizowany w okolicy wsi Niwa, prowadzi w malownicze okolice dwóch szczytów Pasma Cisowskiego: Wrześni – 370 m n.p.m. oraz Góry Stołowej 423 m n.p.m. Kolejnym przystankiem jest rezerwat przyrody Cisów i jego największe wzniesienie, czyli Włochy o wysokości 427 m n.p.m. Na trasie szlaku nie brakuje także atrakcji o charakterze architektonicznym, których dostarczy zwiedzanie Szydłowa: zabytkowej miejscowości, w której możemy zobaczyć średniowieczne i renesansowe zabytki, w tym mury miejskie wraz z Bramą Gotycką oraz synagogę.

Zaplanuj wypoczynek w Cisowsko-Orłowińskim Parku Krajobrazowym

Na wschodnim skraju Parku Cisowsko-Orłowińskiego, w malowniczej miejscowości Rembów, zlokalizowany jest ośrodek agroturystyczny, w którym można wypocząć w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, każdego dnia oddychając aromatycznym, sosnowym powietrzem o dobroczynnym działaniu na górne drogi oddechowe. Ośrodek agroturystyczny posiad aż 50 miejsc noclegowych oraz bogatą bazę turystyczną, pozwalającą zorganizować zarówno rodzinny wyjazd jak i imprezę integracyjną dla większej ilości osób. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie www.grynwald.com. Ośrodek stanowi doskonałą bazę wypadową do organizacji jednodniowych wycieczek w najciekawsze miejsca w województwie świętokrzyskim, między innymi na Święty Krzyż, do Sandomierza, Krzemionek Opatowskich, Bałtowa oraz Jędrzejowa. Jednym z ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, są zlokalizowane w Rembowie ruiny zamku rycerskiego z XIV w. na wzgórzu o stromych zboczach zachowały się mury fundamentów, które z daleko mogą zostać łatwo pomylone z występującymi w tym rejonie formacjami skalnymi. Warto zaplanować spacer w okolice ruin, łącząc zwiedzanie historycznego miejsca z przyjemnym spacerem w sosnowym lesie.

Turystyka górska: sposób na krótszy i dłuższy wyjazd
Wędrówki piesze to nie tylko sposób na zdrowy tryb życia, ale także fantastyczna okazja do odkrywania...
Jak znaleźć dobry nocleg w stolicy?
Warszawa jest jednym z tych miast, które przyciąga do siebie najwięcej osób. Każdego dnia przybywają...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie....
Pożyczka na wyjazd wakacyjny
Podjąłeś decyzję o tym, że tegoroczny urlop sfinansujesz częściowo lub w całości ze środków pochodzących...
Jakie ciekawe wydarzenia występują w Trójmieście?
Trójmiasto - szczególnie latem - przyciąga rzeszę turystów nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Morze,...
Wybór nawigacji GPS
Lato w pełni, wakacyjne wyjazdy zbliżają się coraz większymi krokami. Warto przed takim wyjazdem zaopatrzyć...