Prepersi – jak przygotować się na koniec świata?

Apokalipsa zombie, katastrofa naturalna, atak kosmitów, a może po prostu wyeksploatowanie naturalnych bogactw Ziemi przez chciwych ludzi? Scenariusze są różne, ale dni życia, jakie znamy, są już policzone. Tak przynajmniej przekonują nas filmowi twórcy.


W czasach, gdy coraz mniej osób (szczególnie tych mieszkających od urodzenia w mieście) zna się na hodowli zwierząt i uprawie roślin albo chociaż na zwykłych sposobach przetrwania na łonie natury, coraz więcej z nas zastanawia się, czy poradziłoby sobie na wypadek końca świata. Liczne filmy, seriale i książki podejmują ten temat, rzucając dodatkowe kłody pod nogi bohaterów i wymyślając coraz trudniejsze przeszkody do pokonania.

Niektórzy takie scenariusze biorą sobie do serca – tak narodził się ruch prepersów (z ang. Preppers), czyli osób rozwijających umiejętności, które mogą okazać się kluczowe w sytuacji zagrożenia: wojną, powodzią czy po prostu brakiem prądu, ale także prawdziwym Armagedonem. Chociaż wiele łączy ich z survivalowcami, to obu grup nie powinno się utożsamiać.

Przydatne gadżety

Prawdziwy prepers stawia przede wszystkim na wiedzę – niezależnie od okoliczności to właśnie ona może uratować mu życie. To dzięki niej uzdatni wodę do picia czy przechowa mięso przez wiele dni bez lodówki. Ale nie znaczy to, że taki przygotowany na każdy scenariusz osobnik nie lubi otaczać się przydatnymi gadżetami, które ułatwią poruszanie się w nowych warunkach. Jednym z takich przydatnych gadżetów są z pewnością latarki LED, które działają znacznie dłużej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jeżeli obawiasz się, że przez pewien czas możesz być pozbawiony prądu, na pewno Ci się przydadzą.

Jeżeli jednak chcesz przygotować się na prawdziwą apokalipsę, warto zainwestować w łuk bloczkowy lub sportowy oraz nauczyć się łucznictwa. Przewaga łuku nad bronią palną jest ogromna, strzały można wykonać ręcznie znacznie łatwiej niż kule i z o wiele bardziej dostępnego materiału. Poza tym, łuk jest cichszy niż broń, a przecież wszyscy wiedzą, że hałas zwabia zombie…

Może więc następnym razem, gdy będziesz zastanawiać się, co chciałbyś dostać na urodziny, pomyśl o łuku. W końcu nigdy nie wiadomo, jakie umiejętności mogą okazać się kiedyś przydatne. A łuki i inne przydatne w przetrwaniu gadżety znajdziesz w niskich cenach na stronie sztucer.pl.

Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....
Okolice Leszna - co warto zobaczyć?
Leszno to jedno z największych miast województwa wielkopolskiego, położone około 80 km na południe od...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...
Wygodne parkowanie przy lotnisku we Wrocławiu
Każda wycieczka samolotowa wiąże się z odpowiednią organizacją podróży. Jak się okazuje, dla wielu osób...