16-22.02.2015
(istnieje możliwość zarezerwowania innych terminów)
Uczestnicy programu spędzą kilka dni na Słonecznym Wybrzeżu Portugalii, w uroczym nadmorskim miasteczku Cascais, położonym ok 20 km od Lizbony. Swoje wrażenia i doświadczania przeniosą na kafelek azulejo, który na zawsze stanie się pamiątką tej wspaniałej podróży i oryginalną ozdobą domu.
Inspiracji do dekoracji swojego własnego kafelka dostarczą wycieczki po Słonecznym Wybrzeżu, wizyta w magicznej Sintrze i najdalej na zachód wysuniętym przylądku Europy, Cabo da Roca, no i oczywiście w mieście światła Lizbonie i w Narodowym Muzeum Kafelek.
W programie nie zabraknie również wizyty w klimatycznej winnicy i degustacji portugalskich win, koncertu Fado, wspaniałych zachodów słońca nad Atlantykiem..
A po wyjeździe zostanie już tylko Saudade…
Tło historyczno-kulturowe
Sztuka malowania płytek narodziła się w dawnej Persji, ale bardzo szybko dotarła na Półwysep Iberyjski i na stałe zakorzeniła się w Portugalii. Samo słowo azulejo pochodzi z języka arabskiego i oznacza „wypolerowany kamień” (azzelij), który niegdyś wykorzystywany był w mozaice bizantyjskiej. Ze względu na tradycyjną kolorystykę kafelek w Portugalii i na fonetyką słowa, często wskazuje się również na powiązanie nazwy azulejo z kolorem niebieskim (w j. portugalskim azul).
Kafelki azulejos nie tylko na stałe zagościły w Portugalii, ale stały się jednym z głównych symboli i skarbów kultury portugalskiej. Podczas, gdy w Europie malowano na płótnie, w Portugalii wielu artystów wybierało sztukę malowania na płytkach. Stała się ona sztuką narodową i w żadnym innym kraju nie osiągnęła tak wysokiego i niepowtarzalnego stylu i jakości, jak w Portugalii.
Płytki azulejo są w Portugalii wszechobecne. Stanowią wyjątkową ozdobę budynków, stacji, poczekalni, fontann, prywatnych domów i często obrazują wątek historyczny, wydarzenie, historię postaci, a nawet całej rodziny. Ich przeznaczenie jest bardzo różnorodne i pojawiają się w architekturze zewnętrznej i wewnętrznej, jak również jako oddzielne elementy dekoracyjne.
Źródła: lisbonlux.com; www.portugalglorioso.blogspot.be
Projekt
Projekt „Portugalia na kafelku Azulejo” wpisuje się w nurt tzw. turystyki kulturowej i oferuje uczestnikom możliwość twórczego i artystycznego spędzenia urlopu na malowniczym Słonecznym Wybrzeżu Portugalii. Pod bacznym okiem artystki Ruth Scott uczestnicy odbędą warsztaty malowania na kafelku, który stanie się ich własną i oryginalną pamiątką uwieczniającą wrażenia z pobytu. Warsztaty mają miejsce w specjalnie na ten cel zarezerwowanej sali hotelowej (w hotelu, w którym uczestnicy będą zakwaterowani) w godzinach porannych. Lokalizacja warsztatów jest bardzo uprzywilejowana, hotel położony jest w samym sercu Cascais, tuż przy zatoce Baia de Cascais. W program projektu wchodzą również wycieczki po Słonecznym Wybrzeżu, na najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy, Cabo da Roca, do bajkowej Sintry, Lizbony i oczywiście nie może zabraknąć również wizyty w Narodowym Muzeum Kafelek w Lizbonie. Uczestnicy zasmakują również portugalskiej gastronomii, zwiedzą wspaniałą winiarnię, gdzie będą mieli okazję degustacji win z regionu Colares i wsłuchają się w melancholijne dźwięki Fado…..
W programie:
- Zakwaterowanie z wyżywieniem (śniadanie + kolacja)
- Transfery z i na lotnisko
- Transport w czasie wycieczek po Słonecznym Wybrzeżu, Cabo da Roca, do Sintry i do Lizbony
- Wizyta w Narodowym Muzeum Kafelek z przewodnikiem
- Wizyta w winnicy Adega Viuva Gomes i degustacja win z regionu Colares
- Koncert muzyki Fado
- Warsztaty malowania na kafelku
W przypadku zainteresowania szczegółowym programem i kosztorysem, uprzejmie prosimy o kontakt: events@moonluza.pt
Organizatorem projektu jest firma Moonluza, Unipessoal, Lda.
PR