Portugalia na kafelku Azulejo

16-22.02.2015

 

(istnieje możliwość zarezerwowania innych terminów)

Uczestnicy programu spędzą kilka dni na Słonecznym Wybrzeżu Portugalii, w uroczym nadmorskim miasteczku Cascais, położonym ok 20 km od Lizbony.  Swoje wrażenia i doświadczania przeniosą na kafelek azulejo, który na zawsze stanie się pamiątką tej wspaniałej podróży i oryginalną ozdobą domu.

Inspiracji do dekoracji swojego własnego kafelka dostarczą wycieczki po Słonecznym Wybrzeżu, wizyta w magicznej Sintrze i najdalej na zachód wysuniętym przylądku Europy, Cabo da Roca, no i oczywiście w mieście światła Lizbonie i w Narodowym Muzeum Kafelek.

W programie nie zabraknie również wizyty w klimatycznej winnicy i degustacji portugalskich win, koncertu Fado, wspaniałych zachodów słońca nad Atlantykiem..

A po wyjeździe zostanie już tylko Saudade…

Tło historyczno-kulturowe

Sztuka malowania płytek narodziła się w dawnej Persji, ale bardzo szybko dotarła na Półwysep Iberyjski i na stałe zakorzeniła się w Portugalii. Samo słowo azulejo pochodzi z języka arabskiego i oznacza „wypolerowany kamień” (azzelij), który niegdyś wykorzystywany był w mozaice bizantyjskiej. Ze względu na tradycyjną kolorystykę kafelek w Portugalii i na fonetyką słowa, często wskazuje się również na powiązanie nazwy azulejo z kolorem niebieskim (w j. portugalskim azul).

Kafelki azulejos nie tylko na stałe zagościły w Portugalii, ale stały się jednym z głównych symboli i skarbów kultury portugalskiej. Podczas, gdy w Europie malowano na płótnie, w Portugalii wielu artystów wybierało sztukę malowania na płytkach. Stała się ona sztuką narodową i w żadnym innym kraju nie osiągnęła tak wysokiego i niepowtarzalnego stylu i jakości, jak w Portugalii.

Płytki azulejo są w Portugalii wszechobecne. Stanowią wyjątkową ozdobę budynków, stacji, poczekalni, fontann, prywatnych domów i często obrazują wątek historyczny, wydarzenie, historię postaci, a nawet całej rodziny. Ich przeznaczenie jest bardzo różnorodne i pojawiają się w architekturze zewnętrznej i wewnętrznej, jak również jako oddzielne elementy dekoracyjne.

Źródła: lisbonlux.com; www.portugalglorioso.blogspot.be 


Projekt

Projekt „Portugalia na kafelku Azulejo” wpisuje się w nurt tzw. turystyki kulturowej i oferuje uczestnikom możliwość twórczego i artystycznego spędzenia urlopu na malowniczym Słonecznym Wybrzeżu Portugalii. Pod bacznym okiem artystki Ruth Scott uczestnicy odbędą warsztaty malowania na kafelku, który stanie się ich własną i oryginalną pamiątką uwieczniającą wrażenia z pobytu. Warsztaty mają miejsce w specjalnie na ten cel zarezerwowanej sali hotelowej (w hotelu, w którym uczestnicy będą zakwaterowani) w godzinach porannych. Lokalizacja warsztatów jest bardzo uprzywilejowana, hotel położony jest w samym sercu Cascais, tuż przy zatoce Baia de Cascais. W program projektu wchodzą również wycieczki po Słonecznym Wybrzeżu, na najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy, Cabo da Roca, do bajkowej Sintry, Lizbony i oczywiście nie może zabraknąć również wizyty w Narodowym Muzeum Kafelek w Lizbonie. Uczestnicy zasmakują również portugalskiej gastronomii, zwiedzą wspaniałą winiarnię, gdzie będą mieli okazję degustacji win z regionu Colares i wsłuchają się w melancholijne dźwięki Fado…..

W programie:

  • Zakwaterowanie z wyżywieniem (śniadanie + kolacja)
  • Transfery z i na lotnisko
  • Transport w czasie wycieczek po Słonecznym Wybrzeżu, Cabo da Roca, do Sintry i do Lizbony
  • Wizyta w Narodowym Muzeum Kafelek z przewodnikiem
  • Wizyta w winnicy Adega Viuva Gomes i degustacja win z regionu Colares
  • Koncert muzyki Fado
  • Warsztaty malowania na kafelku

W przypadku zainteresowania szczegółowym programem i kosztorysem, uprzejmie prosimy o kontakt: events@moonluza.pt

Organizatorem projektu jest firma Moonluza, Unipessoal, Lda.

 

 
PR

Algarve - najlepsze plaże w Europie
Portugalski region Algarve otrzymał nagrodę Europe's Leading Beach Destination 2015, przyznawaną w prestiżowym...
Portugalia - Torre de Belem
Kwadratowa Wieża Belem jest monumentem postawionym ku pamięci portugalskiej Ery Odkrywców. Wzniesiona...
Zwiedzanie Lizbony
Stolica Portugalii, położona na siedmiu wzgórzach nad Tagiem, skąpana jest w niezwykłym świetle, które...
Porto, kolebka portugalskiego narodu
Kolebką narodu portugalskiego nie jest rozpieszczone słońcem południe. Królestwo założyłi i rządziły...
Lizbona - Klasztor Hieronimitów
Kościół słynie z bogato zdobionych wnętrz, płaskorzeźb przedstawiających sceny z życia Św. Jeroma i sieciowych...