Plecaki turystyczne – jak dobrać najlepszy model do preferowanej aktywności?

Jedno z najczęstszych pytań podczas zakupu plecaków brzmi: jak dobrać jego pojemność? Jak duży plecak trzeba zabrać na wyprawę trekkingową, a jaki wystarczy na weekendowy wyjazd? Odpowiadamy na te pytania i radzimy, na co zwrócić uwagę, gdy chcesz dobrze dopasować plecak do rodzaju aktywności.

Plecaki na wyjazd weekendowy

Plecaki turystyczne na dwudniowy wypad powinny mieścić 30-45 litrów. Ta niższa pojemność jest wystarczająca, jeśli nie zabierasz ze sobą sprzętu turystycznego. W plecaku o pojemności ok. 30 litrów spokojnie zmieścisz odzież na zmianę, prowiant, środki higieny, niezbędne akcesoria turystyczne. Jeśli zabierasz ze sobą więcej sprzętu lub wybierasz się na “długi weekend” (4-5 dni), to najlepszy będzie plecak o pojemności 40-45 litrów.

Szukając plecaka na tego typu wyjazdy warto postawić na uniwersalność – wybrać model w miarę lekki, wykonany z wytrzymałych materiałów, posiadający nowoczesny system nośny i dobrą wentylację, by podróż przebiegała komfortowo.

Plecaki trekkingowe duże i bardzo duże

Klasyczne plecaki trekkingowe mają pojemność 45-60 litrów. Są to modele odpowiednie na tygodniową wyprawę z dala od cywilizacji, gdy zabierasz ze sobą również kuchenkę, namiot i śpiwór. Jeśli udajesz się na wyprawy różnej długości (np. czasem na 5 dni, a innym razem na 10 dni), to dobrym pomysłem jest kupienie plecaka posiadającego komin, który zwiększa pojemność o 10-15 litrów.

Na bardzo długie wyprawy, gdy niezbędne jest noszenie pełnego ekwipunku kempingowego, przeznaczone są plecaki turystyczne o pojemności 65-90 litrów. Nazywane są one również wyprawowymi.

Plecaki do biegania

Plecaki biegowe muszą być przede wszystkim bardzo lekkie oraz “przewiewne”, czyli zapewniać jak najlepszą wentylację. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu do biegów długodystansowych, to wystarczy, by plecak posiadał system nawadniający (bukłak i rurkę) i umożliwiał spakowanie kilku przekąsek, ewentualnie lekkiej kurtki przeciwdeszczowej. Taki plecak może mieć pojemność mniejszą niż 10 litrów, a w wersji minimalnej – nawet zaledwie 2 litry.

Jeśli zamierzasz biegać w trudniejszych rejonach, np. w terenie górskim to potrzebny będzie trochę większy plecak (o pojemności ok. 10 litrów). Podczas biegów górskich przydają się kije, więc plecak powinien umożliwiać ich przyczepienie. Dobrej jakości plecaki biegowe ważą ok. 250- 350 gramów (w zależności od wielkości).

Plecaki na rower

Plecaki na rower także są niewielkich rozmiarów i kluczową kwestią przy ich wyborze również jest waga. Na całodniową wyprawę wystarczy zabrać plecak turystyczny o pojemności 10-15 litrów. Na dłuższe wyprawy odpowiednie będą modele mieszczące 20-30 litrów.

Plecaki rowerowe – podobnie jak biegowe – często posiadają osobną kieszonkę na bukład i system nawadniający. Ważne jest też, by miały opływowy kształt i dobry system wentylacyjny.

Najlepsi producenci plecaków, jak np. marka Deuter proponują również miejskie plecaki rowerowe – idealnie dostosowane do tego, by przemieszczać się z nimi do pracy. Te modele posiadają np. specjalne kieszonki na sprzęt elektroniczny (laptopa) i wiele małych przegródek, w których można dokładnie poukładać niezbędne drobiazgi.

Gdzie pojechać kamperem w Polsce?
Marzy wam się objazdówka po Polsce? Świetnie się zatem składa! Z myślą o wielbicielach podróżowania kamperem...
Ustroń - noclegi w górach, uzdrowiskowy klimat i atrakcje Beskidu Śląskiego
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów,...
Warszawa jako biznesowe centrum kraju. Miejsca na eventy szkoleniowe w Stolicy
Warszawa jest miastem, w którym po zakończonych zajęciach uczestnicy konferencji lub szkoleń mogą znaleźć...
Popularne kierunki na wakacje 2020
Kończy się zima, pogoda nie rozpieszcza i wiele osób narzeka na brak słońca. To najlepsza motywacja,...
Poznaj uroki Beskidu Sądeckiego
Życie jest zbyt krótkie, by każdy weekendowy wypad spędzać dokładnie w tym samym miejscu. Nic nie stoi...
Hotel w Pradze
Znalezienie odpowiedniego hotelu w Pradze nie jest proste, a mnogość opcji rezerwacyjnych nie ułatwia...