PGE ARENA GDAŃSK 2014 zmniejszyła koszty zużycia energii

PGE ARENA GDAŃSK, dzięki  systemowi optymalizacji zużycia energii, w pierwszym kwartale 2014 zmniejszyła koszty zużycia energii o ok. 20%.

Wysokie koszty stałe i niewystarczające dochody obiektów to problemy, z jakimi borykają się zarówno największe areny sportowe, jak i małe, lokalne ośrodki sportu w Polsce. Niska rentowność oraz brak zwrotu z inwestycji często przyczyniają się do degradacji obiektu, spadku jego wartości oraz klasy.

IAKS, jako Stowarzyszenie powołane do życia, po to, aby dbać o rozwój infrastruktury sportu i rekreacji wypełnia swoje cele m. in. organizując spotkania, które mają podnosić poziom świadomości biznesowej wśród osób zarządzających obiektami, przybliżać specyfikę oraz zasady zarządzania w sporcie ludziom biznesu. Głównym zadaniem Stowarzyszenia jest pokazanie możliwości i wskazanie miejsc gdzie zarządcy obiektów mogą szukać, z powodzeniem, oszczędności. Pierwszym obszarem, na jaki IKAS chce zwrócić uwagę obiektów są wydatki na energię.

„Chcemy, aby nasza organizacja była swoistym pomostem między sportem a biznesem. Dlatego organizujemy spotkania, konferencje, podczas których obie grupy mogą przedstawić swój punkt widzenia na tematykę zarządzania obiektami.” – mówi prezes IAKS Polska, Zbigniew Klonowski.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie było pomysłodawcą i organizatorem spotkania, dotyczącego energetyki.  Na PGE ARENA GDAŃSK spotkały się firmy z branży energetycznej oraz przedstawiciele obiektów sportowych.  Podczas spotkania zostały zaprezentowane systemy, dzięki, którym obiekty mogą optymalizować wydatki na energię. Pierwszym obiektem, na którym został wdrożony system optymalizacji wydatków na energię jest właśnie PGE ARENA GDAŃSK.

„Prezes spółki Bieg 2012-operatora stadionu, Tomasz Kowalski, decydując się na ten krok pokazał innym obiektom właściwy kierunek w zarządzaniu i podejmowaniu wyzwań.”– mówi Zbigniew Klonowski.

„Roczne stałe koszty utrzymania obiektu wynoszą 9,6 miliona złotych. Staramy się jednak optymalizować i zmniejszać wydatki. Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy automatyczny inteligentny system zarządzania energią, dzięki czemu przez pierwsze trzy miesiące tego roku zaoszczędziliśmy 100 tysięcy złotych. – mówi Tomasz Kowalski

Partnerem technologicznym gdańskiego stadionu, który jednocześnie wdraża na obiekcie system optymalizacji wydatków energetycznych jest Digiservice Sp. z o.o., który w swojej ofercie posiada usługi z zakresu Technical Facility Management.

Nadrzędnym celem spółki Digiservice jest kompleksowe utrzymanie technicznej infrastruktury obiektów i pomoc w optymalizacji kosztów bieżących przy równoczesnym utrzymaniu wartości rynkowej inwestycji. Zdobyte doświadczenie i współpraca firm Digiservice i VPPlant – firmy z branży energetycznej, zaowocowały wdrożeniem unikatowego na polskim rynku projektu, którym jest system EnablerDSR. EnablerDSR umożliwia optymalizację działania wentylacji, ogrzewania i chłodzenia, obniżenie kosztów związanych z użyciem energii elektrycznej i cieplnej uzyskanie średniorocznych oszczędności na poziomie 20-25%. Digiservice we współpracy z VPPlant  w ramach wdrażania   programu EnablerDSR  bezpłatnie przeprowadza  audyt oraz tworzy dedykowaną, spersonalizowaną ofertę, nie generuje tym samym dodatkowych kosztów dla klienta i inwestora. Dopiero suma uzyskanych oszczędności jest przedmiotem podziału między inwestorem, a spółką Digiservice.

Wdrażany przez Digiservice program – podnoszenia efektywności energetycznej – opiera się na dopasowywaniu sterowań automatyką BMS do rzeczywistego obciążenia obiektu. Wykorzystywane są dostępne zasoby techniczne oraz bezwładność energetyczna optymalizowanego budynku.

Zazwyczaj osiągane oszczędności obliczane są dla miesiąca, w którym przeprowadzana jest optymalizacja poprzez porównanie konsumowanej energii w tym samym kalendarzowo miesiącu przed i po wprowadzeniu optymalizacji.

„Zeszłoroczna konferencja była jedynie początkiem naszych działań w zakresie budowania synergii między sportem a biznesem. Już teraz mogę zaprosić Państwa na naszą Akademię IAKS, która odbędzie się w dniach 23-24.06 w Jachrance, podczas spotkania, w międzynarodowym gronie prelegentów poruszymy tematy związane z innowacyjnym zarządzaniem infrastrukturą sportową i rekreacyjną w Polsce” – mówi Zbigniew Klonowski.

 

Więcej o IAKS: www.iaks.pl

 

PR


 

 

Ciekawe miejsca na wakacje
Zbliżają się wakacje, pora urlopów i luźniejszych dni. Jest wiele miejsc, gdzie warto się wybrać, by...
Kamerki Gdańsk ? zobacz miasto nie ruszając się z domu.
Zapewne nie raz marzy nam się żeby gdzieś pojechać, a niejednokrotnie chcieli byśmy już gdzieś tam być....
Gdańsk? niezwykłe miasto i jego atrakcje
Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Gdańsk...
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel w Gdańsku zaprasza do samego centrum miasta, nad Motławę. To miejsce dla osób, które cenią komfort,...
Gdańsk...warto odwiedzić
Gdańsk jest piątym co do wielkości miastem Polski. Sprawdź dlaczego warto je odwiedzić
Festiwal Dzieci już w styczniu!
Zapraszamy na Festiwal Dzieci z największym placem zabaw w Polsce! Sprawdź szczegóły!