Gdańsk? niezwykłe miasto i jego atrakcje

Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Gdańsk to wspaniałe miasto portowe oraz miejsce związane z wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi. Wycieczki po tym ośrodku miejskim stają się zatem wyjątkową lekcją oraz jedyną w swoim rodzaju szansą na podziwianie wyjątkowych budowli. Co warto wiedzieć o tym mieście?

 

Szukasz noclegów w Gdańsku – http://www.noclegi24h.pl/miasto_Gdańsk.php – ciekawe miejsca na nocowanie.

 

 

Z kart historii

W długiej, liczącej sobie ponad 1000 lat historii Gdańska, nie brak wydarzeń bardzo ważnych i tragicznych. O czasach, kiedy Gdańsk był ważnym ośrodkiem handlowym, do dziś przypomina tu wiele cennych zabytków. Nie brak tu również obiektów, które przypominają o początkach II wojny światowej i ataku na Westerplatte, nie brak i tych miejsc, w których można poznawać dzieje „Solidarności”. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym niezwykłym mieście?

 

Ulica Długa i Długi Targ

Spacer po ulicy Długiej oraz wędrówki po Długim Targu to niemal obowiązek dla każdego zaglądającego do Gdańska turysty. Ulica ta jest najpiękniejszą ulicą miasta, a pokonanie jej pozwala zapoznać się z najpiękniejszymi, najbardziej reprezentacyjnymi budowlami gdańskiej starówki. Przy tej ulicy znajdują się reprezentacyjne dwory i piękne kamienice, utrzymane w praktycznie wszystkich stylach znanych w dziejach sztuki. Obok gotyckich elewacji pojawiają się tu kamienice barokowe oraz neoklasycystyczne, dzięki czemu całą ulice Długa można potraktować jako jedyne w swoim rodzaju muzeum europejskiej architektury.

Bramy miejskie

Jednym z symboli Gdańska są bramy, które urzekają swą historyczną formą oraz reprezentacyjnym charakterem. Do tego typu zabytków, które najmocniej przyciągają uwagę turystów, zalicza się m. in. Brama Wyżynna, utrzymana w stylu flandryjskiego renesansu. Druga bramą, której turyści odwiedzający Gdańsk bardzo chętnie poświęcają swa uwagę, jest Złota Brama. Tu najważniejsza ozdoba są posągi przedstawiające tak ważne cnoty obywatelskie, jak Roztropność, Sprawiedliwość, Pobożność oraz Zgoda. Pięknie reprezentuje się też Zielona Brama, mająca formę renesansowej rezydencji z arkadowymi przejściami. Ta brama może się też pochwalić bliskością Motławy – rzeki, nad którą kończy się Długi Targ i najbardziej reprezentacyjna część Gdańska.

 

Dwór Bractwa św. Jerzego

Wśród wielu cennych zabytków architektury, Dwór Bractwa św. Jerzego zasługuje na szczególne wyróżnienie. Budowla ta jest ciekawym przykładem stylu późnogotyckiego, a jej największą ozdoba jest statua przedstawiająca św. Jerzego zabijającego smoka. To właśnie od tej ozdoby pochodzi nazwa dworu, w którym dawniej spotykali się członkowie gdańskiego bractwa świętego Jerzego.

Dwór Artusa

Kolejnym dworem, którym może się pochwalić gdańska starówka, jest reprezentacyjny Dwór Artusa. Tu w XV wieku spotykali się członkowie niezwykle elitarnego bractwa kupieckiego. W dworze tym do dziś można podziwiać reprezentacyjne wnętrza oraz tak cenne zabytki, jak rzeźbione ławy kupieckie oraz wiekowe modele żaglowców. We wnętrzu tym znajduje się również wyjątkowy zabytek – piec kaflowy, który liczy sobie aż 11 metrów wysokości. Przed Dworem Artusa można z kolei zobaczyć jedną z wizytówek Gdańska – fontannę Neptuna, która od XVII wieku jest jedną z najwspanialszych ozdób Długiego Targu.

Gdańskie zabytki tworzą wyjątkową kolekcję, obok której nie można przejść obojętnie. W tym mieście z cennymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku, a zgromadzone tu dzieła sztuki mają ogromną wartość.

 

Zobacz również – http://www.e-konferencje.pl/artykul/gdansk-w-jeden-dzien-10-niesamowitych-atrakcji-gdanska/2895/ – atrakcje Gdańska

 

 

 

Gdańsk i jego turystyczny potencjał

Gdańsk to miasto niezwykle atrakcyjne dla turystów, a wycieczki po jego terenie dla każdego z nas stać się mogą wspaniałą przygodą. Kto znajdzie tanie noclegi w pobliżu centrum, ten będzie mógł cieszyć się widokiem pięknych zabytków oraz możliwością spędzania czasu w wyjątkowo pięknych zakątkach miasta.

 

Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w Gdańsku?

 

Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest słynna Droga Królewska. To najważniejsza trasa turystyczna na terenie Gdańska, a jej pokonanie jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z pięknem tutejszej starówki. Dwie ulice, Długa oraz Długi Targ, to najbardziej reprezentacyjny skrawek miasta. To właśnie przy nich ujrzeć można najważniejsze budowle Gdańska. Fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta i słynny Dwór Artusa – oto najsłynniejsze perełki mieszczańskiej architektury, z jakimi można się spotkać przy Drodze Królewskiej.

Szukasz miejsc na konferencje, szkolenia w Gdańsku zobacz na http://www.konferencyjne.pl/obiekty/miasto_Gdańsk/

Ważną atrakcją na terenie Gdańska jest też Muzeum Bursztynu, którego ekspozycja może oczarować każdego turystę. A co z zabytkami sakralnymi? W tym gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje bazylika Wniebowzięcia NMP. Jest ona jednym z symboli Gdańska, warto zatem poświęcić jej nieco więcej uwagi podczas zwiedzania miasta. Kto znajdzie tanie noclegi na terenie miasta, ten będzie mógł poświecić więcej czasu i takim atrakcjom, jak Centrum Solidarności, Westerplatte czy Oliwa.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...
Na wycieczki wybierz hostel!
Podróżowanie otwiera na nowe doświadczenia, pozwala poznać różne kultury i ludzi. Wybór odpowiedniego...