Legionella w obiektach SPA i basenach

Obiekty SPA i rekreacji pozyskują klientów nie tylko swoją szeroką ofertą, ale również wysokimi standardami. Goście kompleksów wypoczynkowych wymagają nie tylko obsługi na wysokim poziomie, ale także zwracają uwagę na ich czystość.

Widok osadu porywającego słuchawki czy kabiny prysznicowe, będące skutkiem problemu twardej wody, jest niemal zawsze negatywie postrzegany i przekłada się na gorszą opinię o ośrodku. Inną kwestią jest czystość wody, od której zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo gości obiektu. Z jakimi problemami wody mierzą się najczęściej obiekty SPA i rekreacyjne oraz w jaki sposób można im zapobiec?

Twardość i czystość wody

Problem twardości wody, który prowadzi do osadzania się minerałów, jest powszechnie zauważany i krytykowany przez użytkowników. Czystość nie jest jedynym wyzwaniem, z jakim muszą zmagać się obiekty rekreacyjne. Stan wody, zwłaszcza jej jakość, jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników. Brudna, mętna woda może być wynikiem zwiększonego stężenia żelaza lub manganu.

Zanieczyszczenie wody mikroorganizmami

Kolejnym problemem niewidocznym „gołym okiem”, ale za to znacznie poważniejszym, jest zanieczyszczenie wody mikroorganizmami. W przypadku wykrycia ponadnormatywnej ilości bakterii sanepid może nakazać wyłączenie z eksploatacji sieć wodociągową budynku, co będąc podstawą jego funkcjonowania, doprowadzi do zamknięcia całego obiektu. Pomimo przywrócenia jakości wody do wymaganych parametrów negatywna opinia na temat obiektu pozostaje na długi czasu. Wiele osób może zrezygnować ze skorzystania z usług takiego miejsca wypoczynkowego, obawiając się ponownego wystąpienia problemu, a tym samym zakażenia mikroorganizmami.

Bakteria Legionella w wodzie

Bakteria Legionella jest jednym z najczęściej występujących patogenów w wodzie. Zakażenie bakterią z rodziny Legionella wywołuję gorączkę Pontiac lub cięższą chorobę legionistów. Nierozpoznanie zakażenia i brak odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do ostrego zapalenia płuc. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością. Do zarażenia dochodzi przez wdychanie aerozolu wodnego np. podczas prysznica lub przebywania w basenach. W ostatnich latach Polsce, jak i wielu innych krajach kilkukrotnie wykryto skażenie wody basenowej oraz ciepłej wody użytkowej, a tym samym zarażenie wielu osób. Problem jest więc realny i wymaga stałego monitoringu lub działania w zakresie profilaktyki czystości wody.

Dezynfekcja dwutlenkiem chloru

Jedną z metod zabezpieczających wodę przed skażeniem mikrobiologicznym jest dezynfekcja dwutlenkiem chloru. Oprócz dezynfekcji wody basenowej należy również zwrócić uwagę na dezynfekcję ciepłej wody użytkowej, wykorzystywanej w natryskach, prysznicach. Dezynfekcja wody użytkowej w obiektach basenowych wymaga szczególnej uwagi oraz wiąże się z wieloma problemami technologicznymi. Woda w prysznicach basenowych jest odpowiednio mieszana do zadanej temperatury. Zmieszanie wody ciepłej z zimną uniemożliwia przeprowadzenie dezynfekcji termicznej. Taka opcja dezynfekcji jest możliwa jedynie przez wyłączenie odpowiedniego automatycznego systemu.

Automatyzacja systemów natryskowych utrudnia również przeprowadzenie dezynfekcji szokowej. Dezynfekcja szokowa oprócz zwiększonego dozowania dwutlenku chloru wymaga dużego odpuszczenia wody użytkowej. Wyłączniki czasowe utrudniają wymuszenie przepływu wody.

Jak zadbać o jakość i higienę wody?

Jakość i higiena obiektów rekreacyjnych oraz SPA są kluczowe dla przyciągania i zatrzymywania klientów. Problemy związane z twardą wodą czy zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi mogą znacząco wpłynąć na odbiór kompleksu przez klientów, nawet po ich usunięciu. Wdrożenie skutecznych metod dezynfekcji, takich jak stosowanie dwutlenku chloru, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników. Dodatkowo chcąc utrzymać wysoki standard higieny i bezpieczeństwa użytkowników, konieczne jest ciągłe monitorowanie jakości wody. W ten sposób możemy zapewnić satysfakcję klientów oraz zbudować pozytywny wizerunek na runku.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Hotele ekonomiczne, tanie hotele
Hotel ekonomiczny (budget hotel) ma zwykle od 1 do 3 gwiazdek. Jego oferta to zazwyczaj nocleg i śniadanie.
Hotel Warszawa centrum ? Apartamenty hotelowe w sercu miasta
Apartament hotelowy zapewnia komfortowy wypoczynek w warunkach zbliżonych do domowych. Goście mają do...