Konin – miasto położone nad Wartą ma bogate tradycje historyczne.

Konin – miasto położone nad Wartą ma bogate tradycje historyczne. Najstarsze ślady pobytu człowieka w tym regionie sięgają 9 tysięcy lat przed naszą erą.

Konin w okresie rzymskim zlokalizowany był na słynnym szlaku bursztynowym jako osada handlowa. Szlak ten w czasach Imperium Romanum łączył wybrzeże Morza Adriatyckiego z Bałtyckim. Przemieszczały się tędy karawany kupieckie żądne cennego na owe czasy słonecznego kruszcu jakim jest bursztyn. Historia szlaku bursztynowego jest dziś symbolem otwarcia na świat, tradycji i dziedzictwa kulturowego na skalę europejską.

Niezaprzeczalnym śladem po szlakach komunikacyjnych prowadzących z północy na południe państwa polskiego jest najcenniejszy i zarazem najstarszy zabytek miasta kamienny słup romański, ustawiony nieopodal kościoła św. Bartłomieja. Ten wykonany z piaskowca, z napisem z 1151 roku słup traktowany jest jako najstarszy znak drogowy w Polsce, mający oznaczać połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą.

 

Na miejscu średniowiecznego miasta, na lewym brzegu Warty znajduje się konińska Starówka, będąca świadectwem historycznej świetności miasta od najodleglejszych czasów, ze wspaniałymi zabytkami architektury sakralnej i mieszczańskiej, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

W północnej części miasta w dzielnicy Gosławice znajdują się dwa cenne gotyckie obiekty architektoniczne: Kościół św. Andrzeja Apostoła oraz zamek. W odrestaurowanym, a wzniesionym w latach 1418-26 przez Andrzeja Łaskarza gotyckim zamku znajduje się obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, wraz ze stałymi ekspozycjami, w tym pokazujące życie XIX-wiecznego Konina.

 

W Koninie toczy się bogate życie kulturalne dzięki funkcjonującym tu placówkom kulturalnym oraz stałym imprezom kulturalnym, które mogą zainteresować przebywających w Koninie turystów. Cieszące się największą popularnością to Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca oraz Konińskie Derby Estradowe. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą uprawiać w mieście różne formy wypoczynku.

 

Dużą przyjemnością są wędrówki rozpoczynającymi się w Koninie szlakami pieszymi w okolice Pagórków Złotogórskich i lasów dawnej Puszczy Kazimierskiej, ze znajdującymi się tutaj atrakcjami przyrodniczymi i turystycznymi. Szlak pieszy w kolorze czerwonym. pozwala dotrzeć do wielu ciekawych miejsc znajdujących się na północ od miasta. Szlak ten wiedzie ładnym kompleksem lasów kazimierskich oraz wzdłuż jezior Głodowskiego, Gosławskiego, Pątnowskiego i Lichńskiego. Łączy trzy miejscowości związane z kultem Najświętszej Marii Panny: Stary Licheń, Bieniszew i Kawnice.

 

System wybudowanych dróg rowerowych, prowadzących przez całe miasto ze wschodu na zachód pozwala bezpiecznie przemieszczać się rowerzystom. Nie oznakowane szlaki rowerowe prowadzą z Konina na południe na najwyższe wzniesienie regionu konińskiego Złotą Górę (191 m npm.), do Sanktuarium Maryjnego w Starym Licheniu i przeprawy promowej w Ladorudzi. Przy ul. Zakładowej ma swój początek wyznakowany szlak rowerowy prowadzący przez Osadę Bienieszew, ze znajdującym się tutaj unikalnym Klasztorem oo Kamedułów i ciekawym kompleksem leśnym dawnej Puszczy Kazimierskiej do Kazimierza Biskupiego.

W Koninie ma swój początek uznawany za jeden z najciekawszych szlaków wodnych w Polsce szlak Warta – Gopło. Począwszy od ujścia Kanału do rzeki Warty i ciąg jezior Pątnowskiego, Mikorzyńskiego, Ślesińskiego oraz system kanałów można drogą wodną dotrzeć do Jez. Gopło.

Przez Konin przepływa rzeka Warta która jest uznawana jako woda śródlądowa żeglowna na odcinku od Kanału Ślesińskiego do ujścia rzeki Odry. Trasa ta stanowi atrakcyjny szlak wodny dla spływów kajakowych, jako trasa dla statków wycieczkowych lub dla innych jednostek pływających. Dolina Warty w której leży Konin stanowi oś ekologiczną systemu i odgrywa bardzo istotną rolę w kształtowaniu struktury przestrzennej miasta.

 

W granicach administracyjnych miasta znajdują się początkowe obszary leśne w dzielnicach Gosławice i Niesłusz, parki leśne w Laskówcu i na Konińskiej Starówce oraz Park im. F. Chopina. Park im. F. Chopina na Konińskiej Starówce dawniej nazywany ogrodem spacerowym jest dorobkiem wielu pokoleń mieszkańców Konina. Posiada ponad 170 letnią tradycję. Wraz ze ścieżką edukacyjną, trasą rekreacyjną, planami i tablicami informacyjnymi oraz Mini ZOO zajmuje obszar 10 ha.

 

W mieście znajduje się 6 pomników przyrody:

  • 2 dęby szypułkowe w parku im. F. Chopina,
  • głaz narzutowy – granitowy na Osiedlu Legionów,
  • głaz narzutowy – granitowy na cmentarzu komunalnym w Morzysławiu,
  • głaz “Olbrzym Anielewski” w Malińcu,
  • grusza przy ul. Kamiennej.

Turystyczne usługi noclegowe o różnym standardzie zapewni każdemu kilka hoteli o różnym standardzie: hotel “Pałacyk”, hotel “Central”, hotel “Konin”, hotel “Cukrowniczy”, hotel “FUGO” oraz Schronisko Młodzieżowe.

Bogato prezentuje się sieć gastronomiczna, oferująca specjały kuchni nie tylko polskiej. Wykwintniejszą kuchnię serwują restauracje: “Stylowa”, “Pałacyk”, “Grodzka” czy specjalizująca się w kuchni litewskiej restauracja “Kresowa”.

Obsługę przyjezdnych zapewnia sieć biur podróży. Do dyspozycji turystów są przewodnicy PTTK, którzy starają się przybliżyć i pokazać najcenniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca w Koninie i okolicy.

Zregenerować siły i aktywnie można wypocząć korzystając z bazy sportowo – rekreacyjnej do której należą: baseny kryte i odkryte, kąpieliska nad jeziorami, kryte sale sportowe, sala przygotowań olimpijskich dla szermierzy, kompleksy i centra sportowo – rekreacyjne oraz gabinety odnowy biologicznej.

żródło – http://www.konin.pl

Wybieramy restaurację w Koninie i okolicach - Kulinarna podróż po sercu Polski
Konin, miasto energii, otwarte na nowe doświadczenia, tętniące życiem i kreatywnością, to miejsce, które...
Urządzenia i porady, które ułatwią pracę przewodnikowi turystycznemu
Istnieje powszechnie przekonanie, iż praca przewodnika turystycznego jest bardzo atrakcyjnym zawodem....
City break - niezbędnik podróżnika
Trwa sezon na city break, czyli kilkudniowe pobyty w dużych miastach.Londyn, Rzym czy Barcelona stają...
Pierwszy polski przewodnik po Gambii
Afrykański raj na ziemi
Gość hotelu z własnym asystentem
Polska spółka City Inspire S.A. znana ze stworzenia międzynarodowego portalu PlaceKnow.com a ostatnio...
Pierwszy w Polsce kompleksowy, mobilny Przewodnik po drogach w Europie!
Autostrada Wielkopolska SA autorem aplikacji "A2 DO EUROPY".