Jak wybrać namiot?

Już od dawien dawna wyjazd pod namiot jest ulubionym sposobem na spędzenie wakacji. Otwarta przestrzeń, bliski kontakt z naturą to plusy takiego wypoczynku.

Właściwie dobrany namiot turystyczny pozwoli nam poczuć się komfortowo podczas wyjazdu. A to sprawi, że będziemy chętnie planować dłuższe wyprawy z noclegiem “pod chmurką”.

Pozostają pytania: Jaki namiot turystyczny wybrać? Jakie musi mieć parametry? Ile osób pomieścić?

Przestrzeń użytkowa namiotu to bardzo ważna sprawa przy zakupie. Wysokość sypialni określa się jako wygodną, kiedy osoby w środku namiotu mogą siedzieć twarzami do siebie. Przy ocenie wymiarów wnętrza namiotu należy pamiętać również o bagażu. Odpowiedniej wielkości przedsionek zmieści akcesoria kuchenne, buty, puste plecaki itp., ale trzeba także wziąć pod uwagę możliwość, że przy dużych opadach deszczu cały sprzęt trzeba będzie wciągnąć do sypialni.

Warto dlatego zastanowić się czy zakup namiotu trzy osobowego nawet kiedy planujemy podróż we dwoje nie jest dobrym rozwianiem. Zyskujemy przestrzeń i swobodę.

Wybór praktycznego namiotu zależy między innymi również od tego czy planujemy stacjonarne biwakowanie, czy mamy w planach przemieszczanie się i piesze wędrówki.

Przy długich wycieczkach każde zaoszczędzone pół kilograma w wadze namiotu jest na wagę złota, chociaż pamiętajmy, że ciężar namiotu można rozłożyć na kilka osób.

Malutkie namioty trekkingowe spełnią wymagania turystów, którzy muszą skompletować lżejszy i mniejszy bagaż, natomiast przestronne namioty rodzinne czy wysokie namioty 4 osobowe, to najlepsze rozwiązanie na pole kempingowe i dłuższe stacjonowanie.

Kolejnym ważnym punktem przy zakupie namiotu jest to jak łatwo poradzimy sobie z jego rozłożeniem. Jeżeli planujemy składać i rozkładać namiot wielokrotnie podczas wyjazdu powinniśmy skupić się na wersji, która posiada wolno stojącą kopułę iglo ze stelażem wprowadzanym w tunele tropiku. Przy tej konstrukcji wystarczy kilka prostych ruchów, żeby spać spokojnie. W przypadku biwakowania w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu, warto skupić się na przestronnych choć trochę bardziej skomplikowanych do złożenia namiotach.

Przy zakupie namiotu musimy pamiętać, że jest to sprzęt turystyczny, który może posiadać również liczne udogodnienia takie jak przykładowo dodatkowe wejścia, kieszonki, przedsionek.

By móc cieszyć się zakupem namiotu przez wiele lat po powrocie do domu musimy go rozłożyć, oczyścić, osuszyć jeśli nie zdążył wyschnąć, sprawdzić czy nie ma jakiś uszkodzeń do naprawy i na końcu spakować odpowiednio, żeby czekał na nas na następny wyjazd.

Najlepszym miejsce na zakup namiotu są specjalistyczne sklepy turystyczne dostępne w Internecie lub stacjonarne sklepy, które gwarantują także fachową obsługę i serwis gwarancyjny. W takich sklepach możemy również kupić inny niezbędny sprzęt biwakowy taki jak przydatna płachta biwakowa czy solidnego plecaka marki Karrimor, który posłuży nam przez wiele lat.

 

 

Gdzie pojechać kamperem w Polsce?
Marzy wam się objazdówka po Polsce? Świetnie się zatem składa! Z myślą o wielbicielach podróżowania kamperem...
Ustroń - noclegi w górach, uzdrowiskowy klimat i atrakcje Beskidu Śląskiego
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów,...
Warszawa jako biznesowe centrum kraju. Miejsca na eventy szkoleniowe w Stolicy
Warszawa jest miastem, w którym po zakończonych zajęciach uczestnicy konferencji lub szkoleń mogą znaleźć...
Popularne kierunki na wakacje 2020
Kończy się zima, pogoda nie rozpieszcza i wiele osób narzeka na brak słońca. To najlepsza motywacja,...
Poznaj uroki Beskidu Sądeckiego
Życie jest zbyt krótkie, by każdy weekendowy wypad spędzać dokładnie w tym samym miejscu. Nic nie stoi...
Hotel w Pradze
Znalezienie odpowiedniego hotelu w Pradze nie jest proste, a mnogość opcji rezerwacyjnych nie ułatwia...