Jak przygotować samochód na wyjazd w góry zimą?

Jazdą po górach w czasie zimy należy do najtrudniejszych wyzwań stawianych przed kierowcami. Ośnieżone i oblodzone drogi, spore nachylenia oraz przewyższenia, szybko zmieniająca się pogoda. Są to ekstremalne warunki, w które nie powinien wybierać się niedoświadczony kierowca. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu w góry zimą?


Przede wszystkim należy wyposażyć samochód w odpowiedni sprzęt. Mam nadzieję, że oczywiste jest, że bez opon zimowych nie powinniśmy nawet pomyśleć o wyjeździe w góry. Na wszelki wypadek powinniśmy zaopatrzyć się w łańcuchy. Główne drogi będą z pewnością utrzymane w dobrym stanie, jednak jazda po bocznych drogach prowadzących wysoko w góry najczęściej jest niemożliwa bez założenia łańcuchów na koła. Dlatego warto zabrać je ze sobą. Koniecznie należy wlać zimowy płyn do spryskiwaczy, zatankować dobre paliwo (szczególnie ważne w przypadku samochodów z silnikiem diesla).


Na wybór samochodu mamy najmniejszy wpływ, ale jeżeli często jeździmy w góry, to warto zastanowić się nad samochodem z napędem na cztery koła. Miałem przyjemność jeździć samochodem honda 4wd po górskich, ośnieżonych drogach. Napęd 4×4 jest naprawdę fantastycznym rozwiązaniem.


Jeżeli poruszamy się po słabo zaludnionych terenach nie należy zapominać o ciepłych ubraniach i butach. Awarie zdarzają się zazwyczaj w najmniej odpowiednich momentach. Problem z silnikiem, przebite koło lub po prostu błąd kierowcy i wylądowanie w zaspie naprawdę mogą zdarzyć się każdemu. Jesteśmy przyzwyczajeni, że za pomocą komórki można szybko i skutecznie wezwać pomoc, jeżeli napotkamy na swojej drodze problemy. Nie należy zapominać, że w wielu miejscach w górach nie ma zasięgu lub jest bardzo słaby. Wezwanie pomocy może zająć trochę czasu.

TUZ Ubezpieczenia samochodu OC
Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa, która pozostaje obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów...
Rozpoczęcie sezonu narciarskiego w Livigno!
Skipass w cenie wynajmu od 2.12.2017 do 23.12.2017!
Spędzanie wolnego czasu zimą
Zimą najczęściej wyjeżdża się w góry ? jest to fakt niezaprzeczalny. Statystyki pokazują, że każda osoba,...
Kurorty narciarskie w Niemczech
Narciarstwo to jeden z popularniejszych sportów zimowych. Wyjazd na narty nie zawsze jednak musi wiązać...
Co zabrać na ferie zimowe?
Przerwa zimowa pozwala nam złapać trochę słońca podczas krótkiego dnia, a także wypocząć w aktywny sposób....
Jak znależć i kupić wyjazd na narty w 2016?
Dokąd na urlop zimowy? Wybrać narty czy snowboard? Które stoki są dla amatorów, a gdzie wodze fantazji...