Jak dobrać rozmiar ramy w rowerze?

Rozmiar ramy rowerowej jest jedną z najistotniejszych kwestii, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy kupujemy swój wymarzony jednoślad. Od tego, jaką ramę wybierzemy, będzie zależał komfort naszej jazdy. Odczujemy to już podczas pierwszej, krótkiej wycieczki rowerowej za miasto. Sprawdźmy zatem na co, zwrócić uwagę, aby nie żałować swojego wyboru.


Uniwersalne zasady wyboru rozmiaru ramy rowerowej

Aby wybrać właściwy rozmiar ramy rowerowej, warto nie tylko poznać kilka uniwersalnych zasad, ale przede wszystkim usiąść na rowerze i wybrać się nim na krótką jazdę próbną. Kupując jednoślad w dobrym sklepie rowerowym, takim jak Im-Motion, można także poprosić o poradę pracujących tam specjalistów. Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Otóż rama nie bez powodu określana jest sercem roweru. Wybierając rower niedostosowany do naszego wzrostu, nie będziemy mogli w pełni cieszyć się jazdą. W końcu nie ma nic przyjemnego w uderzaniu kolanami o kierownicę czy nadmiernym wyciąganiu tułowia, aby dosięgnąć kierownicy. Pamiętajmy przy tym, aby nie wierzyć w zapewnienia, że ewentualne niedogodności można skorygować, regulując wysokość siodełka lub kierownicy (o ile w naszym modelu roweru jest taka możliwość). Takie manewry są przydatne, ale tylko w niewielkim stopniu przyczyniają się do podniesienia komfortu. Najważniejszym elementem zawsze będzie rozmiar ramy.

Krótki instruktarz – jak wybrać rozmiar ramy?

Wybierając rozmiar ramy rowerowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na długość nogi mierzonej po wewnętrznej stronie, od krocza do podłoża. Otrzymany wynik mnożymy przez odpowiedni współczynnik, zależny od typu roweru, jakiego szukamy:

  • dla rowerów górskich z kołami 26 lub 27.5 cali długość nogi mnożymy przez 0.226 – wówczas otrzymujemy wynik w calach, lub przez 0.57, aby otrzymać wynik w centymetrach;
  • dla rowerów górskich z kołami 29-calowymi długość nogi mnożymy przez 0.238, aby otrzymać wynik w calach, lub przez 0.6, aby otrzymać wynik w centymetrach;
  • dla rowerów trekkingowych, crossowych, fitness lub miejskich długość nogi mnożymy przez 0.25 – wówczas otrzymamy wynik w calach, lub przez 0.63, aby otrzymać wynik w centymetrach;
  • dla rowerów szosowych długość nogi mnożymy 0.26 – tak otrzymamy wynik w calach, lub przez 0.66, aby otrzymać wynik w centymetrach.

Wynik, który otrzymujemy z takich obliczeń to teoretycznie wyliczona długość pionowej rury ramy, mierzona od środka suportu do samego jej końca. Większość producentów podaje ten właśnie ten wymiar jako rozmiar ramy. Kobiety powinny dodatkowo zwrócić uwagę na geometrię ramy. Anatomia ciała pań jest nieco inna niż u panów. Niektórzy producenci zaczęli już zwracać uwagę tę różnicę, produkując rowery damskie o geometrii ramy uwzględniającej odmienną budowę ciała. Chodzi tu przede wszystkim o to, że kobiety w porównaniu do mężczyzn mają nieco dłuższe nogi i krótszy tułów. W związku z tym rura podsiodłowa w rowerach damskich powinna być nieco dłuższa niż w jednośladach męskich. Ponadto kobiety mają węższe barki niż mężczyźni, dlatego kierownica w rowerze damskim powinna być węższa i płytsza.

Jak wybrać rozmiar rowerka dla dziecka?

Wybierając rowerek dla dziecka, powinniśmy wiedzieć, że w mniejszych jednośladach z kołami o rozmiarze 12, 14 lub 16 cali, trudno mówić o rozmiarze ramy. Takie jednoślady produkowane są najczęściej w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Odpowiedniego przemyślenia wymaga natomiast kupno większych rowerków, w których rozmiary kół zaczynają się od 20 cali. A w tym przypadku obowiązują już takie same zasady jak przy wyborze roweru dla osoby dorosłej. Należy się kierować przede wszystkim długością nogi mierzonej po wewnętrznej stronie od kroku do podłoża. Ponadto powinniśmy pozwolić dziecku przymierzyć wybrany rowerek, aby sprawdzić, czy na pewno dobrze się na nim czuje.

Publikacja: insane.agency

Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....
Okolice Leszna - co warto zobaczyć?
Leszno to jedno z największych miast województwa wielkopolskiego, położone około 80 km na południe od...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...
Wygodne parkowanie przy lotnisku we Wrocławiu
Każda wycieczka samolotowa wiąże się z odpowiednią organizacją podróży. Jak się okazuje, dla wielu osób...
Jak szukać apartamentu w Zakopanem?
Kiedy myślimy Tatry, wyobrażamy sobie Zakopane. Kiedy myślimy Zakopane, wyobrażamy sobie tłumy turystów....