Historyczne aleje w Karkonoszach

Dolina Pałaców i Ogrodów to nie tylko reprezentacyjne budowle. Już pod koniec XVIII wieku zakładano tu parki krajobrazowe, wykorzystujące potencjał naturalny Kotliny Jeleniogórskiej. Tworzyły one harmonijne tło dla przepięknych rezydencji i wilii, zamieszkiwanych przez najświetniejsze rody europejskie.        


 
Kotlina Jeleniogórska jest miejscem szczególnym – u podnóża Karkonoszy rozciągają się krajobrazy, dla których warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku. Ale natura to nie wszystko. Człowiek pozostawił tu po sobie architektoniczne skarby, jakich próżno szukać w podobnych krajobrazowo regionach, a które decydują o wyjątkowym charakterze Kotliny. Zimą otulone śniegiem, latem skąpane w zieleni, kryją się zamki i pałace, owoc pracy XIX-wiecznych architektów. Pośród nich prawdziwa perła – jeleniogórski Pałac Paulinum.
 
Paulinum – architektoniczna perła Dolnego Śląska
 
Historia tego miejsca sięga lat siedemdziesiątych XIX wieku, kiedy to zamożny przemysłowiec Richard von Kramst postanowił wybudować nową rezydencję na położonej na południe od Hirschbergu (obecnie Jeleniej Góry) Kreuzsberg, czyli Górze Krzyżowej. Przygotowanie projektu powierzono drezdeńskiemu architektowi Kurtowi Spate, a samą budowę okolicznym rzemieślnikom. Efektem ukończonych w 1872 roku prac była imponująca rezydencja utrzymana w całości w stylu ówcześnie panującej stylistyki niemieckiej architektury magnackiej. Całość zwieńczono bajkową renesansową i średniowieczną ornamentyką.  Imponujący pałac został uświetniony w 1906 roku, kiedy to nowy właściciel, radca handlowy Oskar Carlo, zlecił rozbudowę i modernizację obiektu jednemu z najsłynniejszych wrocławskich architektów – Karolowi Grosserowi. Pałac Paulinum swoją wyjątkowością i dopracowanemu w każdym calu stylowi w niczym nie ustępuje innym dziełom Grossera, takim jak wrocławski hotel Monopol czy Dom Zdrojowy
w Świeradowie. Dzisiejszy pałac Paulinum to ekskluzywny obiekt hotelowy, którego unikalny klimat jest zasługą tych, którzy włożyli mnóstwo energii i serca w jego rewitalizację. Gruntowną renowację przeprowadzono w pałacowych wnętrzach, dzięki czemu każda z sal
i apartamentów nie tylko zachowała dawną świetność, ale też uzyskała wyjątkowy styl.
Najbardziej reprezentacyjna Sala Gdańska, pełniąca funkcję restauracji Sala Szmaragdowa, czy przepiękna Oranżeria to tylko niektóre z wnętrz, gdzie włodarze Paulinum zapraszają swoich Gości. Każde z pomieszczeń zostało zaprojektowane tak, by klimat XIX-wiecznego majątku został zachowany we wszystkich detalach. Pałac oferuje turystom
29 pokoi i apartamentów, restaurację, kawiarnię, sale konferencyjne i centrum rekreacyjne.
A wszystko to w wystroju, który wyróżnia Paulinum spośród wielu obiektów znajdujących się w Kotlinie.
 
Parkowe dzieło sztuki w centrum Jeleniej Góry
 
Ale Paulinum to nie tylko wnętrza. To także obszerny park i letnie ogrody umieszczone na kilku tarasach. Kilkunastohektarowy park został zaprojektowany tak, by wyeksponować naturalne walory otaczającego krajobrazu. Paulinum leży w samym sercu lasu, którego część to właśnie pałacowy park. Dzięki położeniu na wzgórzu z hotelu roztacza się przepiękny widok na górski krajobraz, dla którego przecież Goście wybierają Kotlinę Jeleniogórską na miejsce wypoczynku.
– Większość przypałacowych parków krajobrazowych w Kotlinie Jeleniogórskiej ma powierzchnię kilkunastu i kilkudziesięciu hektarów. Zawsze wykorzystywano do ich tworzenia naturalne ukształtowanie otaczającego pałac terenu. Często były to pola, polany, stawy, strumienie – mówi Piotr Napierała, założyciel Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów – W przypadku parku Paulinum tym walorem jest Góra Krzyżowa z kamienną grotą, narzutowymi skałami, półkami skalnymi, naturalnymi platformami widokowymi i w tym sensie naturalne walory otoczenia Paulinum są wyjątkowe. Z punktów widokowych rozsianych w parku wytyczone są osie widokowe we wszystkich kierunkach: na Śnieżkę – południe, na Rudawy Janowickie – wschód, na Jelenią Górę – północ i na pasmo Karkonoszy- zachód. Innym wyróżnikiem parku w Paulinum jest jego leśny charakter. Wkomponowane w leśny park grup rododendronów, azalii i wytyczenie z nich ścieżek spacerowych w lesie, stanowi unikatowy i wyjątkowy walor, szczególnie w na przełomie maja i czerwca – dodaje.
Park to połączenie natury z twórczą działalnością człowieka, stanowił on niegdyś szczyt romantycznych wizji krajobrazu idealnego. Obecnie włodarze pałacu starają się przywrócić ówczesną świetność tego miejsca.
– W pierwotnym rozwiązaniu w XIX w. najbliższe otoczenie pałacu wyglądało nieco inaczej. Dominowały tu klomby i rabaty kwiatowe. Ozdobny charakter otoczenia rezydencji przechodził dalej w naturalny park leśny – tłumaczy Piotr Napierała – Dziś ta różnica jest właściwie niewidoczna. Brak formal garden przed pałacem sprawia wrażenie, że jest to pałac w lesie, a tak przecież nie jest. Paulinum otoczone jest parkiem o charakterze leśnym. Ten element musimy odtworzyć. Oprócz założenia ogrodu ozdobnego, w najbliższym sąsiedztwie pałacu, planujemy odtworzenie polany południowej, którą dziś zarastają kilkudziesięcioletnie drzewa, odtworzenie niektórych osi widokowych, oraz zmianę nawierzchni platformy, na której stoi pałac – mówi założyciel Fundacji.
 Paulinum ma doskonałą lokalizację – z pałacu blisko jest zarówno do centrum miasta, jak i głównych dróg prowadzących do górskich kurortów. To jedyne takie miejsce, gdzie historia spotyka się z naturą, łącząc się ze sobą w idealny i harmonijny sposób. Warte polecenia nie tylko dla koneserów, ale dla każdego, kto ceni wypoczynek w wysmakowanych wnętrzach i spokojnej okolicy.
 
 
Piotr Napierała (ur. 1957), inżynier budownictwa, konserwator zabytków architektury, propagator idei ochrony zabytków. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej i Podyplomowego Studium na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej poświęconego rewaloryzacji miejskich zespołów zabytkowych.
Pracę przy ochronie i ratowaniu zabytków rozpoczął w 1983 r. Od 2007 r. jest prezesem zarządu firmy konserwatorskiej Castellum sp. z o.o. Traktując swój zawód jako rodzaj służby społecznej pełni również funkcje: prezesa śląskiego oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, prezesa Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, jest też rzeczoznawcą Ministra Kultury w specjalności ochrony i konserwacji zabytków architektury. Od 2004 r. jest członkiem Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Góry Sowie i ich atrakcje Góry Sowie i ich atrakcje
Bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym Polski jest Dolny Śląsk. W jego granicach położone są między...
Przebadają zamki w Krzepicach i w Dankowie
Słabo zachowane i tylko częściowo znane nauce zamki w Krzepicach i w Dankowie na pograniczu Małopolski,...
Noc Muzeów we Wrocławiu
Do muzeum, galerii, czy ośrodka kultury, na wystawę, warsztaty, koncert czy piknik? Publikujemy cały...
Majówka w Toruniu
Wyjątkowe wydarzenia kulturalne: inauguracja Festiwalu Probaltica, występ francuskiej grupy Pipototal...
Święto Tańca po raz trzeci w Toruniu!
Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha ? popularne szkoły tańca...
Złota Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Miasto Kłodzko zostało uhonorowane mianem lidera w kategorii turystyka, natomiast Podziemna Trasa Turystyczna...