Fundacja Gdańska ma nowego prezesa

Pragniemy poinformować, iż nowym prezesem Fundacji Gdańskiej został pan Mateusz Kusznierewicz, do tej pory znany, jako sportowiec, olimpijczyk i promotor edukacji wodnej i morskiej. Oto treść listu.


Szanowni Państwo,

Miło mi poinformować, że zostałem powołany na stanowisko Prezesa Fundacji Gdańskiej. Po wielu latach, które podporządkowałem przygotowaniom olimpijskim nadszedł czas w moim życiu na nowe wyzwania. Moja decyzja podjęcia się tak zacnej i odpowiedzialnej funkcji jest świadoma i przemyślana.

Cztery lata temu przeprowadziłem się do Gdańska. Zostałem mianowany Ambasadorem Miasta do spraw Morskich. Nawiązałem współpracę z Fundacją Gdańską, którą przez ten czas poznałem bardzo dobrze.  Fundacja Gdańska to wielki skarb tego miasta. Stworzona do realizacji konkretnych, wyjątkowych zadań i projektów. Przejmuję ją od dotychczasowego Prezesa Cezarego Windorbskiego i jego zespołu w bardzo dobrej kondycji.

Podejmuję się zadania prowadzenia Fundacji Gdańskiej przy zachowaniu rozpoczętych już projektów z zakresu budowania tożsamości lokalnej, ale także przyjmuję nowe obszary zadaniowe, za które odpowiedzialna będzie w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Fundacja. I choć znany jestem głównie, jako sportowiec, olimpijczyk i promotor edukacji wodnej i morskiej, to w kolejnych trzech latach Fundacja skoncentruje się na czterech obszarach:

– stworzeniu i realizacji programu budowania tożsamości lokalnej gdańszczan;

– budowie polityki edukacji, kultury i gospodarki morskiej;

– wsparciu rozwoju oferty kulturalnej Miasta;

oraz

– wzroście efektywności złożonych projektów kulturalno-promocyjnych Miasta Gdańska poprzez pełnienie funkcji międzyinstytucjonalnego integratora.

Poza dotychczasowymi projektami, jak Gedanopedia (kontynuacja Encyklopedii Gdańska), Olimpiada Wiedzy o Gdańsku, Program Edukacji Morskiej czy Baltic Sail, Fundacja podejmie działania na rzecz nowych projektów, które realizować będą zadania Miasta Gdańska. 
Do takich projektów należeć będzie na pewno Kongres Gospodarki Morskiej w Gdańsku, Forum Gedanistyczne czy  Oficyna Gdańska, która m.in. otrzymała prawa do wydawania dzieł Guntera Grassa.

Fundacja Gdańska będzie czyniła starania o stanie się podmiotem odpowiedzialnym za budowanie strategicznych relacji z największymi sponsorami projektów kulturalnych i społecznych w Mieście z uwzględnieniem potrzeb i potencjału wszystkich podmiotów oraz dbając także o politykę ekspozycyjną partnerów biznesowych.   

W związku z tym, że Fundatorem Fundacji Gdańskiej jest Miasto Gdańsk, a Rada Fundacji realizuje nadzór nad Fundacją ze strony Prezydenta Miasta Gdańska, dokonałem prezentacji kierunków rozwoju organizacji na najbliższe lata, także przed Kolegium Prezydenta.

Zupełnie nowym, a bliskim memu sercu, tematem jest próba utworzenia programu operacyjnego dla obszaru kultury, edukacji i gospodarki morskiej. Oczywiście program ten nie będzie budowany w pojedynkę – podobnie jak inne zadania, – bo Fundacja bardzo mocno nastawia się na wykorzystanie doświadczenia w budowaniu dużych, złożonych partnerstw zdobytego m.in. w Roku Jana Heweliusza.

Pragniemy doprowadzić w ciągu najbliższych lat do sytuacji, gdzie podejście do realizacji projektów miękkich, społecznych w tkance Miasta ulegnie zmianie z sektorowej czy klastrowej, na międzyinstytucjonalną, a wręcz międzysektorową. To oczywiście nie jest podejście hołdujące podejściu minimalistycznemu – to trudniejsza, ale o wiele bardziej efektywna droga. Efektywna także z punktu widzenia społecznego, a to przecież dla społeczeństwa realizowane są różne projekty. Mamy świadomość, że nie będzie to łatwe, ale prognostyki są dobre – zresztą to jedyna słuszna droga, bo inaczej będziemy niewyraźni i popadniemy w projektową stagnację. Dlatego też, efektywność pracy Fundacji Gdańskiej w tym obszarze będzie jednocześnie wskaźnikiem jakości i efektywności pracy wielu gdańskich instytucji i organizacji. Taki test na dojrzałość. Musimy go zdać!

Mateusz Kusznierewicz

Prezes Fundacji Gdańskiej, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich.

 

PR

Ciekawe miejsca na wakacje
Zbliżają się wakacje, pora urlopów i luźniejszych dni. Jest wiele miejsc, gdzie warto się wybrać, by...
Kamerki Gdańsk ? zobacz miasto nie ruszając się z domu.
Zapewne nie raz marzy nam się żeby gdzieś pojechać, a niejednokrotnie chcieli byśmy już gdzieś tam być....
Gdańsk? niezwykłe miasto i jego atrakcje
Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Gdańsk...
Q Hotel Grand Cru Gdańsk
Q Hotel w Gdańsku zaprasza do samego centrum miasta, nad Motławę. To miejsce dla osób, które cenią komfort,...
Gdańsk...warto odwiedzić
Gdańsk jest piątym co do wielkości miastem Polski. Sprawdź dlaczego warto je odwiedzić
Festiwal Dzieci już w styczniu!
Zapraszamy na Festiwal Dzieci z największym placem zabaw w Polsce! Sprawdź szczegóły!