Co to jest turnus rehabilitacyjny?

Turnus rehabilitacyjny jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Ma na celu poprawę ogólnej sprawności fizycznej poprzez ćwiczenia i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Dodatkowo ma pomagać w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich i ułatwiać samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.


W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności turnus rehabilitacyjny może mieć charakter: szkoleniowy, ułatwiający funkcjonowanie w społeczeństwie, psychoterapeutyczny czy rekreacyjno-sportowy. Poprzez ośrodki rehabilitacyjne osoby niepełnosprawne mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz poznawać nowych ludzi. Takie znajomości niejednokrotnie zamieniają się w wieloletnie przyjaźnie.


Z reguły turnusy rehabilitacyjne są odpłatne, ale istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Oczywiście nie wszystkim osobom takie dofinansowanie przysługuje. Trzeba spełniać określone wymagania i przedstawić odpowiednie dokumenty. Najważniejszym dokumentem jest zaświadczenie o niepełnosprawności oraz grupa inwalidzka. Potrzebne jest również skierowanie od lekarza na turnus rehabilitacyjny.


Jednym z kryteriów o przyznaniu dofinansowania bądź nie decyduje wysokość dochodów. Osoba samotna nie może przekroczyć 65 procent średniego wynagrodzenia, a w pozostałych przypadkach kwota ta wynosi maksymalnie 50 procent.


Turnus rehabilitacyjny może odbyć się, gdy grupa uczestników przekroczy 20 osób i musi trwać minimum 14 dni. Z tego rodzaju dofinansowania osoba niepełnosprawna może skorzystać tylko jeden raz w roku.


Takie turnusy rehabilitacyjne są idealnym rozwiązaniem dla wielu osób, szczególnie, gdy niedawno uległy wypadkowi w skutek, którego stały się osobami niepełnosprawnymi. W nowej trudnej sytuacji bardzo ciężko się odnaleźć, a takie ośrodki rehabilitacyjne pomagają przystosować się do nowego, trudnego życia. Pozwalają poznać inne osoby, które często borykają się z wieloma problemami. Jest to szansa na aktywność i poznanie nowych możliwości na spędzenie wolnego czasu.


Turnus rehabilitacyjny jest szansą na nowy etap w życiu osób niepełnosprawnych, pokazuje, że mimo pewnych ułomności można aktywnie żyć i funkcjonować wśród innych ludzi.

Wosk pszczeli: Naturalny skarb z ula
Wosk pszczeli jest jednym z najbardziej wszechstronnych produktów wytwarzanych przez naturę. Ten cenny...
Jak przygotować organizm do górskich wędrówek? Radzi trener personalny Norbert Gotz
Turystyka górska zarówno latem jak i zimą to świetny pomysł na spędzanie czasu. Wysiłek w górach dla...
Podróżowanie jako sposób na deficyt kaloryczny i skuteczne odchudzanie
Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż dostarcza mu się w pożywieniu....
Podróże i zdrowie psychiczne, podwójne oblicze turystyki
Zdrowie psychiczne to nieodłączny element naszego ogólnego stanu zdrowia. Jest to stan, w którym czujemy...
Zabierz odporność ze sobą na wakacje! Mały słoik miodu mniszkowego uratuje z niejednej opresji.
Wakacje to wspaniały czas wypoczynku, wypraw rowerowych, wspinaczek górskich, leśnych poszukiwań grzybów...
Podróżuj, trenuj, pomagaj! W Krakowie startuje akcja ,,Podziel się przygodą
W sobotę, 11 lipca, o godz. 17:00 w ogrodzie krakowskiego Hotelu Yarden przy ul. Długiej 35 odbędzie...