Chełm

 Chełm jest drugim co do wielkości miastem w województwie lubelskim. Liczba jego mieszkańców to ok.67 tyś. Nazwa miasta pochodzi od starosłowiańskiego słowa Cholm, które oznacza górkę, a odnosi się do najwyższego wzniesienia tych okolic, czyli Góry Chełmskiej, która jest kolebką Ziemi Chełmskiej. Chełm położony jest nad rzeką Uherką, która jest lewym dopływem Bugu. Chełm ze względu na swoje położenie przygraniczne stanowi ważne miasto dla Polski i jest przykładem współistnienia wielu kultur, polskiej, żydowskiej i ukraińskiej.

Podłoże Chełma to warstwy kredy, dzięki którym naukowcy dowiedli, że ziemie te niegdyś były dnem oceanu. Ze względu na podmokły teren na którym znajduje się miasto, budynki nie przekraczają 6 pięter, a dokładniej mówiąc tylko dwa budynki mają po 6 pięter, jest to Hotel Kamena oraz szpital miejski. Pozostałem budynki nie przekraczają 4-pietrowych kondygnacji.

Na terenie Ziemi Chełmskiej znajdziemy rezerwat przyrody Wolwinów, gdzie spotkamy roślinność typową dla stepów taką jak wiśnia karłowata czy gorysz alzacki. Oprócz tego ciekawym miejscem jest Chełmski Park Krajobrazowy, w którego skład wchodzą kompleksy leśne Stańków i Żalin. Znajdziemy tu wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, które są zagrożone wyginięciem.

Ze względu na swoją bogatą kulturę i historię w Chełmie znajdziemy wiele cennych zabytków architektury. Bardzo cennym zabytkiem jest Grodzisko, w którym archeolodzy odkryli pod ziemią pozostałości palatium książęcego wybudowanego przez króla chalicko-wołyńskiego Daniela Halickiego czy też fundamenty cerkwi Św. Cyryla i Metodego. Głównym obiektem, który wznosi się nad miastem jest Bazylika Najświętszej Maryi Panny wzniesiona w XIII wieku. Piękna bazylika otoczona jest murami, których jedna z bram zasługuje na uwagę, a jest to Brama Uściługska, która jest najstarszym zabudowaniem miejskim Chełma. Znajdziemy tu Klasztor Bazylianów, Pałac Biskupów Unickich, a także wiele cennych kościołów i pięknych cerkwi prawosławnych. Bardzo ciekawymi miejscami ze względu na historię są cmentarze wojenne, żydowskie, rzymskokatolickie i prawosławne.

Sprawdź noclegi na Twój wyjazd – Kwatery Lubelskie na stronie http://www.kwatery24h.pl/kwatery_lubelskie_4.html

W Chełmie jest dosyć dobra baza noclegowa, znajdziemy tu kilka hoteli, spotkamy tu dom pielgrzyma, a także schronisko. Można liczyć również na kwatery prywatne. Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną to wygląda również całkiem nieźle. Część bazy gastronomicznej pokrywa się z bazą hotelową. Na terenie miasta znajdziemy Ośrodek Informacji Turystycznej co bardzo pomaga i ułatwia odnalezienie nam ciekawych zabytków czy wolnych miejsc noclegowych.

Chełm ze względu na swoją historię jest miastem z bogatymi tradycjami i ciekawą kulturą. Znajdziemy tutaj muzeum ziemi chełmskiej, amfiteatr, kina, domy kultury. Na terenie Chełma działa wiele stowarzyszeń i organizacji kulturalnych jak Zespół Tańca Ludowego Ziemi Chełmskiej czy Chór Państwowej Szkoły Muzycznej. Warto dodać, że na terenie miasta działa kilka uczelni wyższych, co korzystnie wpływa na wizerunek i rozwój miasta.

Coroczna organizacja Dni Chełma stała się już tradycją. Każdego roku w czerwcu odbywa się to święto tej ziemi, gdzie oprócz wielu ciekawych imprez kulturalnych odbywają się zawody sportowe. Tego dnia wybierany jest również Chełmianin Roku.

Mieszkańcy Chełma bardzo chętnie uprawiają aktywny wypoczynek, czego dowodem jest prawie 200km szlaków rowerowych i pieszych. Bardzo popularne są również spływy kajakowe na rzece Uherce.

Warto odwiedzić Chełm, tym bardziej, że jest to ważne miasto przygraniczne dla osób udających się na Ukrainę. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego malowniczego miasta ze wschodniej Polski.

 


lub lubelskie - na 500 cityboardach w całej Polsce
Na 500 wielkoformatowych nośnikach Cityboard Media jest reklamowane województwo lubelskie. Kampanię "lub...
W Hrubieszowie odkryto XIX-wieczne podziemia
Fragmenty podziemnych systemów tuneli pod wzgórzem staromiejskim w Hrubieszowie (woj. lubelskie), biegnących...
Udany rok dla Roztocza
Deszczowy początek wakacji i europejski kryzys nie zaszkodził branży turystycznej regionu. Przeciwnie,...
Jesień na Roztoczu - grzybobranie i nie tylko
Wakacje już minęły a lato odejdzie 23 września. Na Roztoczu to czas odpoczynku po skąpanych w słońcu,...
Wyróżnienie dla marki Roztocze!
Znamy już wyniki konkursu "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2011". Spośród zgłoszonych...