ASG dla początkujących – kilka słów o wadze kulek

Jednym z najważniejszych i niezbędnych elementów ASG jest amunicja w postaci kulek. Choć wydawałoby się, że kulki różnią się tylko kolorami i nie ma się nad czym rozwodzić, okazuje się, że jest wiele rodzajów, które znacznie się różnią. Omówimy więc podstawową różnicę, jaką jest ciężar kulek.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kulek, różniących się wagą i materiałem, z jakiego zostały wykonane. A to oznacza, że mają także różne właściwości. Dlatego też podstawą skutecznego strzelania jest właściwy dobór kulek. To od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie repliki broni, jak i zasięg i celność strzałów.


Odpowiednia waga kulek

Producenci i profesjonalne sklepy ze sprzętem do ASG podają zwykle pomiar prędkości wylotowej kulek w przeliczeniu na kulki o masie 0,2g, a jeśli jest inaczej, informują o tym. Dobierając kulki należy brać pod uwagę prędkość wylotową jaką replika nadaje kulce, którą określa się w stopach na sekundę (FPS) oraz jakość działania systemu hop-up w danej replice. Niestety nie da się dać uniwersalnej i precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jakie kulki będą do danej repliki najlepsze. Może się nawet zdarzyć, że będą występować różnice pomiędzy dwoma egzemplarzami takiej samej repliki. Dlatego też każdy, metodą prób i błędów, powinien dojść do tego, jakimi kulkami najlepiej będzie mu się strzelało z jego repliki. Po zakupie nowej repliki najlepiej jest kupić małe ilości różnych kulek i przetestować w celu wyłonienia tych najlepszych.

Można co najwyżej zebrać kilka wskazówek, które pomogą zawęzić obszar poszukiwań i nieco pomóc w doborze. Zaprezentujmy najpopularniejsze z nich.

  • Kulki o wadze 0,12g

Zaleca się stosować je do replik o prędkości wylotowej nie większej niż 250 FPS i najczęściej korzystają z nich gracze używający replik, strzelających z prędkością około 150 FPS, jak tanie pistolety sprężynowe oraz repliki z plastikowym mechanizmem gearbox.

  • Kulki o wadze 0,2g

Są zalecane do replik o prędkości wylotowej między 150 a 350 FPS i najczęściej używane w replikach, które wystrzeliwują kulki z prędkością około 300 FPS. Do tych replik należą między innymi pistolety sprężynowe, sprężynowe repliki pistoletów maszynowych i karabinów szturmowych, repliki krótkie, pistolety maszynowe i karabiny szturmowe zasilane Greengasem oraz stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem.

  • Kulki o wadze 0,23g

Najlepiej mogą się one sprawdzić w replikach strzelających z prędkością wylotową od 250 do 400 FPS i najczęściej używają ich gracze posiadający repliki wystrzeliwujące kulki z prędkością około 350 FPS, a są to między innymi stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem, oraz repliki krótkie, pistolety maszynowe i karabiny szturmowe zasilane Greengasem i CO2;

  • Kulki o wadze 0,25g

Użytkownicy chwalą je sobie w przypadku replik o prędkości wylotowej w zakresie od 300 do 450 FPS. Najczęściej używane są w replikach z prędkością około 400 FPS, takich jak repliki krótkie, pistolety maszynowe i karabiny szturmowe zasilane Greengasem i CO2, sprężynowe strzelby stockowe, elektryczne repliki z metalowym mechanizmem gearbox.

  • Kulki o wadze 0,28g

Dobrze sprawdzają się w replikach o prędkości wylotowej wynoszącej od 350 do 500 FPS. Najczęściej używają ich gracze posiadający repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 450 FPS, a więc tuningowane repliki elektryczne, repliki krótkie zasilane CO2 oraz tanie “snajperskie” repliki.

  • Kulki o wadze 0,3g

Te kulki sprawdzają się w replikach o prędkością wylotowej od 400 do 550 FPS, a używane są najczęściej w replikach wystrzeliwujących kulki z prędkością około 500 FPS, jak tanie, “snajperskie” repliki oraz tuningowane repliki elektryczne.

  • Kulki o wadze 0,33g

Mogą sprawdzić się w replikach o prędkościach wylotowych od 450 do 600 FPS. Najczęściej korzysta się z nich w przypadku replik o prędkości około 550 FPS. Są to głównie ekstremalnie tuningowane repliki elektryczne oraz snajperskie repliki.

  • Kulki o wadze 0,36g

Zalecane są do replik dysponujących o prędkości wylotowej od 500 do 650 FPS. Najczęściej używają ich osoby używające replik wystrzeliwujących kulki z prędkością około 600 FPS, jak tuningowane repliki snajperskie i ekstremalnie tuningowane repliki elektryczne.

  • Kulki o wadze 0,4g

Sprawdzą się w replikach o prędkości wylotowej od 550 do 700 FPS, przy czym najczęściej używają ich gracze, korzystający z replik o prędkości około 600 FPS, jak tuningowane repliki snajperskie.

  • Kulki o wadze 0,43g

Najlepiej pasują do replika o prędkości wylotowej od 600 do 750 FPS. Najczęściej używane między innymi w ekstremalnie tuningowanych replikach snajperskich, które wystrzeliwują kulki z prędkością około 650 FPS.

Jest to zestawienie najpopularniejszych typów kulek w dużym skrócie. Na rynku znajdą się zarówno inne typy kulek, jak i repliki, które nie mieszczą się w przedstawionych ramach.

Skutki niewłaściwego doboru kulek

Użycie kulek cięższych niż optymalne poprawi skupienie, ale zmniejszy prędkość wylotową. W większości przypadków zmniejsza się wtedy zasięg. Kulki lżejsze natomiast spowoduję wzrost prędkości wylotowej, ale i spadek celności. Zwiększają też zasięg strzału. Najlepsze będą więc takie kulki, które pozwolą nam osiągnąć odpowiednią proporcję między zasięgiem a celnością.

Kolor kulek

Jeśli chodzi o kolor kulek, sprawa jest prosta – kulki jasne oraz we fluorescencyjnych barwach są łatwiejsze do zauważenia przez „swoich” jak i przeciwników. Kulki ciemne, jak czarne, zielone czy brązowe, w lesie mogą być niezauważalne – mogą dodać walce trochę realizmu. Można też stosować jednocześnie kulki o tych samych parametrach, ale w różnych kolorach, dla zmylenia przeciwnika. Ten najpierw zrobi unik przed jasną, by potem „dostać” ciemną, której się nie spodziewał i nie widział.

Podsumowując

Aby strzelać celnie i daleko, trzeba odpowiednio dobrać kulki do rodzaju używanej repliki. Warto więc na początku kupić małe opakowania kulek o różnej wadze i sprawdzić, które będą najlepiej odpowiadać. Ważne jest też, aby nie używać ponownie wystrzelonych już kulek, gdyż mogą mieć drobne uszkodzenia, a to oznacza utratę pierwotnych właściwości.

Kulki ASG możesz zakupić w sklepie internetowym Bron.pl

grafika: pl.wikipedia.org/Oke26

Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....
Okolice Leszna - co warto zobaczyć?
Leszno to jedno z największych miast województwa wielkopolskiego, położone około 80 km na południe od...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...
Wygodne parkowanie przy lotnisku we Wrocławiu
Każda wycieczka samolotowa wiąże się z odpowiednią organizacją podróży. Jak się okazuje, dla wielu osób...